Święto Warmii-opowieść o historii, tradycjach,ludziach i wydarzeniach

2023-10-15 13:18:04(ost. akt: 2023-10-31 07:22:12)
Święto Warmii w Dobrym Mieście

Święto Warmii w Dobrym Mieście

Autor zdjęcia: Fundacja im. Piotra Poleskiego

Jeszcze do niedawna prezenterzy pogody w stacjach telewizyjnych mówili o prognozie dla Mazur i jako ilustrację dodawali słowa "w Olsztynie na Mazurach" Te czasy mamy już za sobą, przynajmniej w prognozie pogody nikt nie twierdzi ze Olsztyn leży na Mazurach, ale edukacji regionalnej nigdy za wiele, stąd pomysł na Święto Warmii.
Wczoraj 14 października w Dobrym Mieście odbyło się wydarzenie edukacyjne o nazwie Święto Warmii. Wydarzenie mające uczcić rocznicę przyłączenia Warmii do Królestwa Polskiego (19 października 1466 roku II pokój toruński w wyniku którego Polska uzyskała m.in. Warmię) w zamyśle organizatora (Fundacja imienia Piotra Poleskiego) ma być organizowane corocznie(każde w innym miejscu) Koncepcja Święta Warmii jest innowacyjna, ma to być opowieść o historii, tradycjach,ludziach i wydarzeniach, połączona z prezentacją współczesnych przejawów "warmińskości"
Święto Warmii, spotkanie z Edwardem Cyfusem
Fot. Fundacja im. Piotra Poleskiego
Święto Warmii, spotkanie z Edwardem Cyfusem

Wydarzenie składało się z szeregu niezależnych działań których motywem łączącym była Warmia. Gościem honorowym był pan Edward Cyfus- Warmiak z pochodzenia autor książek o kulturze i życiu na dawnej Warmii, Którego największym bez wątpienia osiągnięciem jest wpisanie gwary warmińskiej na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Wniosek o wpisanie gwary na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego złożył wraz z prof. Izabela Lewandowska- historykiem i regionalistą z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.
Gość honorowy otworzył wydarzenie i wygłosił laudacje na temat życia i bycia Warmiakiem we współczesnym świecie. Okazuje się, że można pielęgnować tradycje warmińskie nie tylko na sposób "skansenowy" Temat Warmii i warmińskości poruszany był również przez innych prelegentów, wśród których byli m.in Waldemar Brenda, Radosław Nojman Sławomir HryniewiczKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Cyranka #3111747 16 paź 2023 09:56

    Poprzez wyjazdy autochtonów do niemiec i podział administracyjny region został zintegrowany i w sensie społecznym różnic nie ma. Nie wiem czy na Warmii (głównie ze względu na Olsztyn) jest teraz nawet mniej katolików niż na Mazurach, gdzie oczywiście ewangelików już prawie nie ma (ostatnio byli widziani, gdy w 82 r. przychodziły paczki z niemiec). Takie sobie sentymenty bez realnego znaczenia.

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5