Dąbrówno: warto zobaczyć

2010-05-28 15:22:50 (ost. akt: 2010-06-10 12:06:51)
Trudno wymarzyć sobie lepsze położenie — z jednej strony jezioro Dąbrowa Mała z drugiej Dąbrowa Wielka, a na przesmyku Dąbrówno. To „strategiczne” położenie docenili już Prusowie, którzy pierwszy gród założyli tu już w 1326 roku.
Dąbrówno otrzymało z rąk komtura krzyżackiego Lutra z Brunszwiku prawa miejskie, które utraciło po zakończeniu II wojny światowej. Wielu wojen nie przetrwały też cenne zabytki, jak pałac Finckensteinów, czy mury obronne. Dziś można podziwiać pozostałe nieliczne kamieniczki wokół rynku, fragmenty murów obronnych i XIV-wieczny, wielokrotnie przebudowywany kościół ze średniowieczną dzwonnicą.

Dziś gmina liczy około 5 tysięcy mieszkańców i ma charakter turystyczno-rolniczy. Goście mogą tu wypocząć. Atutem Dąbrówna jest cisza, spokój i pełne jezior i wodnych oczek krajobrazy. Nad jeziorem Dąbrowa Wielka, które liczy sobie 615 hektarów, powstały ośrodki turystyczne. Można w nim złowić rekordowe okazy okonia, płoci, lina i szczupaka. Letnicy mogą też korzystać z propozycji kwater prywatnych. Są tu warunki do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa. Do inwestowania w turystykę zachęcają też władze samorządowe. Gmina posiada tereny pod inwestycje turystyczne.

Warto zobaczyć w gminie Dąbrówno

Dąbrówno: ruiny zamku krzyżackiego z 1319 r.

Dąbrówno: kościół (obecnie metodystyczny) zbudowany w latach 1325-1350, przebudowywany w XVII i XVIII w.
Dąbrówno: kościół katolicki, neogotycki z drugiej połowy XIX wieku.
Dąbrówno: fragmenty murów miejskich z XIV w., przy ul. Tylnej, Grunwaldzkiej, przy zamku i wzdłuż jeziora
Dąbrówno: kamieniczki z XIX w., – przy ul. Kościelnej i Kościuszki
Dąbrówno: niszczejący budynek synagogi prz ul. Grunwaldzkiej
gardyny: XVIII-wieczny kosciół
Leszcz: grodzisko wczesnośredniowieczne, gotycki kościół pw. św. Trójcy z XIV wieku, dwór z XV wieku, dwór z II poł. XIX wieku
Marwałd: kościół z XIVw., przebudowany w XIXw.
Samin: XIX w. dwór

Warto zobaczyć w sąsiednich gminach
Działdowo
Grunwald
Kozłowo
Lubawa
Ostróda
Rybno


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5