Dwa nagie miecze i lodowe serce na jeziorze w okolicach Dąbrówna

2021-01-17 14:54:24(ost. akt: 2021-01-17 15:10:45)
Dwa nagie, lodowe miecze symbolizują zwycięstwo pod Grunwaldem

Dwa nagie, lodowe miecze symbolizują zwycięstwo pod Grunwaldem

Autor zdjęcia: Archiwum

W oryginalny sposób bawią zakochani mieszkańcy Dąbrówna i lokalni miłośnicy historii. Na okoliczność sezonu zimowego z tafli lodowej jednego z jezior wycięli lodowe serducho oraz dwa nagie miecze, symbolizujące grunwaldzką wiktorię w 1410 roku.
Zima, która nastała u nas nagle, sprawiła wiele radości mieszkańcom regionu. Szczególnie widać to wśród osób zamieszkujących okolice Dąbrówna. Między innymi tamtędy w 1410 roku połączone siły polsko-litewskie zmierzały pod Grunwald. Takie oto swoje lodowe "wycinki" przysłali nam na pocztę elektroniczną "Gazety Ostródzkiej" (ostroda@gazetaolsztynska.pl).

Z racji bliskości Pól Grunwaldzkich, gdzie odbyła się historyczna zwycięska bitwa rycerstwa polsko-litewskiego nad Krzyżakami. Na jednym z jezior wycięte zostały lodowe dwa nagie miecze, które rycerze Zakonu Krzyżackiego podarowali królowi Władysławowi Jagielle. Lodowe miecze niczym pod Grunwaldem zostały wbite w jeziorną taflę. Dodatkowym symbolem jest serce symbolizujące radość ze zwycięstwa na polach Grunwaldu w XV wieku.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5