Sztuka negocjacji - kim jest i czym zajmuje się Kupiec Mody?

2023-10-31 20:59:29(ost. akt: 2023-10-31 21:15:21)   Artykuł sponsorowany
Zna ceny rynkowe wszystkich materiałów potrzebnych do uszycia kolekcji. Potrafi połączyć wizję projektanta oraz technologa z wysoką jakością i najbardziej opłacalnymi dla marki kosztami. Kupiec Mody, znany także jako Fashion Buyer, to jedna z kluczowych postaci w branży fashion. Ma też naprawdę spory wpływ na ubrania, które spotykamy na co dzień w salonach odzieżowych.
Na czym dokładnie polega praca Kupca Mody?
To bardzo dynamiczne stanowisko, w którym rzadko przesiaduje się cały dzień za biurkiem. Kupiec Mody zajmuje się zamawianiem tkanin oraz materiałów pod konkretne projekty i kolekcje modowe. Wymaga to od niego szeregu umiejętności. Przede wszystkim znajomości trendów, analizy rynkowej i dokładnego researchu. Fashion Buyerzy często jeżdżą na targi i podobne wydarzenia w poszukiwaniu nowych ofert, produktów oraz producentów.
Praca Kupca Mody opiera się też na umiejętnościach negocjacyjnych. Im lepszą jakość tkanin w ustalonym zakresie cenowym uda mu się zamówić, tym atrakcyjniej będą prezentować się ubrania w sklepach.
Dużą częścią jego zadań jest również koordynacja procesu produkcji odzieży - od projektu do momentu trafienia kolekcji do salonu. To właśnie Kupiec Mody jest odpowiedzialny za ustalanie terminów, dbanie o jakość sprowadzanych materiałów oraz organizację pracy w szwalniach.

Jak zostać Kupcem Mody?
Przede wszystkim upewnij się, że masz umiejętności, które pozwolą Ci osiągnąć sukces na tym stanowisku. W swojej pracy Fashion Buyer wykorzystuje przede wszystkim:

• łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
• myślenie analityczne,
• dobrą samoorganizację,
• znajomość trendów,
• umiejętności negocjacyjne i handlowe,
• znajomość języka angielskiego.

W większych markach modowych, takich jak Sinsay, Reserved czy Cropp, ta ścieżka kariery zaczyna się od roli Asystenta. Co robi Asystent Kupca Mody? Jest prawą ręką Fashion Buyera i wspiera go podczas realizacji kolekcji! Główne obowiązki na tym stanowisku to:

• komunikacja z dostawcami materiałów i produktów,
• aktywny udział w zamówieniach dla kolekcji,
• udział w przeglądach kolekcji oraz spotkaniach z projektantami i technologami,
• dbanie o prawidłową dokumentację dla produkowanych ubrań.

Kupiec Mody to bardzo ciekawa praca, w której nie ma nudy i ciężko jest popaść w rutynę. W końcu każdy projekt jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Dlatego jeśli szukasz kariery w branży fashion, która pozwoli Ci połączyć analityczne myślenie z umiejętnościami interpersonalnymi i modową pasją, to stanowisko Fashion Buyera będzie świetnym wyborem.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5