Polipy w nosie – jak je rozpoznać i jak leczyć?

2023-10-03 08:11:14(ost. akt: 2023-10-08 21:09:23)   Artykuł sponsorowany
W codziennej praktyce lekarskiej laryngolodzy często diagnozują zmiany chorobowe w obrębie nosa, wśród których można wyróżnić między innymi polipy. Mogą rozwijać się niepostrzeżenie, ale też dawać wyraźne symptomy. Jakie są ich najczęstsze objawy? W jaki sposób leczy się to schorzenie i czy każdy polip będzie wymagał usunięcia?
Czym są polipy w nosie?
Polipy nosa to miękkie rozrosty błony śluzowej, które wywołane są przez stan zapalny lub alergię. Mają zwykle postać gładkich tworów w kształcie gron. Zmiany tego rodzaju występują w nosie i w zatokach. Błona śluzowa wyściełająca nos jest narażona na działanie wielu czynników środowiskowych takich jak:

• alergeny,
• wirusy,
• bakterie,
• grzyby.

Przy prawidłowej odpowiedzi immunologicznej organizmu takie szkodliwe patogeny są blokowane dzięki wydzielinie błony śluzowej nosa. Jeśli z różnych przyczyn dochodzi do upośledzenia jej funkcji, drobnoustroje mogą ściśle przylegać do komórek nabłonka, namnażać się tam i powodować rozwój stanu zapalnego.

Jak powstają polipy?
Pomimo wielu badań dotyczących przyczyn powstawania polipów w nosie i sugerowaniu powiązania ich z czynnikami alergicznymi, nie ma potwierdzonych danych, które tłumaczyłyby tworzenie się takich zmian. Jednak są one następstwem stanów zapalnych różnego pochodzenia. Twory polipowate formują się w obrębie przerośniętej i obrzękniętej błony śluzowej, w okolicy zachyłków bocznej ściany nosa. Wraz z upływem czasu mogą prowadzić do niedrożności zatok przynosowych i przewodów nosowych. 

Jak objawia się występowanie polipów w nosie?
Polipy nosa, czyli miękkie guzki występujące w ścianie jamy nosowej i zatok, mogą często rozwijać się u pacjenta w sposób niepostrzeżony, ale z czasem stają się przyczyną przewlekłych, nieprzyjemnych dolegliwości. Przede wszystkim powodują upośledzenie drożności nosa.

Zanim jednak do tego dojdzie, dają pewne objawy, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u specjalisty laryngologa, z którym można się umówić za pośrednictwem strony: https://enel.pl/usluga/laryngolog/.
Do charakterystycznych objawów polipów nosa zalicza się:

• uczucie zatkanego nosa,
• oddychanie przez usta,
• zmiana barwy głosu tzw. mowa nosowa,
• upośledzenie węchu,
• świąd nosa,
• nasilone kichanie.

Niekiedy pojawiają się także takie symptomy jak wyciek ropnej lub wodnistej wydzieliny z nosa i ból. Wydzielina ta może spływać po tylnej ścianie gardła, co wywołuje podrażnienia i przewlekły kaszel. Zdarza się, że objawem polipów w nosie jest chrapanie czy też rozwój bezdechu sennego.

Diagnoza i leczenie polipów w nosie
Zanim laryngolog będzie mógł zastosować odpowiednie leczenie pacjenta z polipami nosa, musi upewnić się, czy rzeczywiście takie zmiany powstały.
Rozpoznanie polipów nosa ustala się na podstawie:

• wywiadu z pacjentem,
• utrzymujących się od wielu tygodni objawów w obrębie nosa,
• stwierdzenia polipów w badaniu endoskopowym lub rynoskopii.

Małe polipy w nosie będą widoczne wyłącznie w endoskopii lub rynoskopii, które wykonuje się z wykorzystaniem mikroskopu po wcześniejszym obkurczeniu błony śluzowej nosa. W diagnostyce pomocne bywa zrobienie tomografii komputerowej zatok przynosowych i nosa.
Jeśli w toku badań diagnostycznych podejrzenie polipów w nosie się potwierdzi, laryngolog wdroży odpowiednie leczenie. Nie ma jednej skutecznej metody leczenia. W przypadku małych zmian można stosować leczenie miejscowe czy ogólne leczenie farmakologiczne z wykorzystaniem glikokortykosteroidów. Jeśli nie przynosi to spodziewanych efektów, zalecane jest chirurgiczne usunięcie polipów.
Wycięcie przez chirurga polipów to zabieg nazywany polipektomią. Jego celem jest usunięcie mas polipów z jam nosa oraz, w ograniczonym zakresie z przewodu nosowego środkowego. 
Niestety, nawet po wycięciu polipów z nosa u ok. 40 proc. pacjentów dochodzi do nawrotu problemu. U niektórych podejmowana jest ingerencja chirurgiczna – ethmoidektomia. To zabieg obejmujący struktury anatomiczne sitowia pozwalający na usunięcie przyczyn powstawania polipów w nosie. 
 Źródła:


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5