W miejscowości Baranówka koło Fromborka pojawiły się rzeźby baranów

2023-07-01 08:00:00(ost. akt: 2023-06-30 09:33:24)
Kolory baranów nie są przypadkowe. Białe symbolizują kobiety, czarne — mężczyzn

Kolory baranów nie są przypadkowe. Białe symbolizują kobiety, czarne — mężczyzn

Autor zdjęcia: "Laski z Baranówki"

Są drewniane i jest ich piętnaście. W małej miejscowości Baranówka koło Fromborka pojawiły się rzeźby baranów, które od teraz stały się wizytówką wsi. A wszystko to za sprawą „Lasek z Baranówki”, które nie zwalniają tempa i wciąż podejmują kolejne inicjatywy.
Z ŻYCIA KGW

W małej miejscowości Baranówka koło Fromborka odradza się społeczność lokalna. A wszystko to za sprawą koła gospodyń wiejskich i chęci, aby działać wspólnie i zrobić coś dla siebie i innych. KGW „Laski z Baranówki” to młoda formacja, która powstała osiem miesięcy temu, ale jej aktywność została szybko doceniona. Od połowy kwietnia trwało głosowanie w największym plebiscycie wiejskim i rolniczym, który w naszym województwie prowadziły „Gazeta Olsztyńska” i „Dziennik Elbląski”, a w całej Polsce inne dzienniki regionalne oraz serwis i magazyn „Strefa Agro”. „Laski z Baranówki” zajęły pierwsze miejsce w powiecie braniewskim i drugie w województwie warmińsko-mazurskim w kategorii Najlepsze KGW.

— Mamy dużo ciekawych pomysłów i chęci, by je zrealizować. Jednym z nich jest nasz weekendowy bazarek we Fromborku. Będzie tam można zobaczyć nasze rękodzieło. 2023 rok to Rok Kopernika. Z tej okazji chcemy się więc pokazywać we Fromborku już cyklicznie i na stałe — mówi Joanna Kowalska, która została przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich „Laski z Baranówki”.

Fot. "Laski z Baranówki"

KGW „Laski z Baranówki” to młoda formacja, która powstała osiem miesięcy temu, ale jej aktywność została szybko doceniona.


Rękodzieło z wizerunkiem Kopernika

„Laski z Baranówki” można spotkać w co drugi weekend na Rynku Głównym lub molo we Fromborku. Na bazarku dostępne są torby na zakupy, torbo-plecaki, poduszki, magnesy, przypinki i zakładki do książek z wizerunkiem Mikołaja Kopernika i Fromborka. Rękodzieło jest dostępne również z letnimi wzorami: wakacyjnymi, roślinnym i zwierzęcymi.

— Same tworzymy projekty, które później umieszczane są na naszych rękodziełach. Korzystamy też ze zdjęć od naszych zaprzyjaźnionych „paparazzi z Fromborka”. Zdjęcia są przerzucane na materiał dzięki zaprzyjaźnionej drukarni, która drukuje je na tzw. kodurze wodoodpornej o strukturze płótna. Przychodzą do nas gotowe panele, z których szyjemy tyły, rączki i uchwyty — opowiada pani Joanna.

— Nowym produktami, które są obecnie testowane przez naszych mieszkańców, są fartuszki kuchenne i myjki do ciała. Jeśli spotkają się z pozytywnym odbiorem, również będziemy oferowali je na naszych bazarkach — zdradza przewodnicząca KGW.

Fot. "Laski z Baranówki"

Na bazarku można znaleźć m.in. zakładki do książek. Oczywiście także z motywem barana


Barany w Baranówce

„Laski z Baranówki” aktywnie składają wnioski, aby pozyskiwać różne granty na swoją działalność. Obecnie rozpoczęły projekt związany z wioską tematyczną. Od teraz znakiem rozpoznawczym Baranówki będą więc barany. Łącznie powstało ich piętnaście.

— Ozdobiliśmy wioskę rzeźbami i płaskorzeźbami baranów. Barany zostały wycięte z płyt OSB i pomalowane. Powstały też obrazy baranów na deskach. Pięć baranów jest umieszczonych na starych pniach po ściętych lipach — opowiada Joanna Kowalska.

Kolory baranów nie są przypadkowe.

— Barany są czarne i białe. Białe symbolizują kobiety, czarne — mężczyzn. Tych baranów jest dokładnie pięć: jak liter w słowie „laski”. Dziesięć obrazów z baranami zostało ulokowanych w różnych miejscach wnioski: części dolnej, części górnej i leśniczówce. Znakiem rozpoznawczym namalowanych baranów są ich nóżki, które są w kształcie laseczek, bo my jesteśmy „Laski z Baranówki” — tłumaczy pani Joanna i dodaje. — Baran jest symbolem bohaterów-inicjatorów. Takich osób, które są gotowe poświęcić życie, poświęcając swoje pomysły. My tych pomysłów mamy wiele. Oddajemy je naszym mieszkańcom.

A kolejne barany już czekają w kolejce.

— Od lipca do września będą się u nas odbywały plenerowe warsztaty artystyczne. Będą to warsztaty rzeźbiarskie i malarskie. Lokalny rzeźbiarz pan Dariusz Paprota poprowadzi warsztaty rzeźbiarskie, podczas których rzeźbione będą kolejne barany. Natomiast pani Barbara Wilińska — malarka z Młynar — poprowadzi warsztaty z malowania na deskach — zapowiada pani Joanna.

„Laski z Baranówki” stworzyły też ogródek pn. „Zielono, kolorowo, zdrowo” dla mieszkańców wsi. Znajdują się w nim zioła i drzewka cytrusowe.
KGW wspiera też działalność lokalnych mieszkańców. Obecnie „Laski z Baranówki” współorganizują wystawę prac Pawła Motyki, którą od 16 czerwca można oglądać w Wozowni Sztuk we Fromborku.

— Jesteśmy mentorami tej wystawy, zachęcałyśmy i dopingowałyśmy Pawła do tego, aby tę wystawę zrobił. Włączyliśmy się też w jej organizację. Wydrukowaliśmy na materiale kodura jego grafiki na wystawę, które następnie zostawały włożone w ramy. Część grafik ukazuje Frombork i Kopernika. Wiele grafik przedstawia też abstrakcyjne twarze ludzi. Tak naprawdę na wszystkie grafiki przeniesione są emocje artysty — przekazuje Joanna Kowalska.

A już w niedzielę, 23 lipca, odbędą się Dni Baranówki.

Ewelina Gulińska


Fot. "Laski z Baranówki"

Kolory baranów nie są przypadkowe. Białe symbolizują kobiety, czarne — mężczyzn

2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 7B