Olsztyn w czołówce najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce. Ankietowani wskazują, że to wina mieszkańców. Mieszkańcy Olsztyna są hałaśliwi i nieuprzejmi

2023-01-24 13:51:07(ost. akt: 2023-01-24 14:02:19)

Autor zdjęcia: pixabay

Platforma Preply przygotowała ranking najbardziej nieuprzejmych miast w Polsce. Niestety w tym zestawieniu znalazł się również Olsztyn. Co o tym zadecydowało? Głośne zachowanie, chamskie odzywki i niedawanie odpowiednio wysokich napiwków.
Jako ludzie mamy to do siebie, że lubimy sobie przyklejać stereotypy. W taki sposób na zachodzie "przyklejono" do Polek i Polaków nieznajomość języków, wieczne narzekanie czy szczególne umiłowanie do napojów wyskokowych. Robiąc rachunek sumienia musimy przyznać, że część z wyżej wymienionych nawyków ma w sobie ziarenko prawdy. Ale żeby nie było tak negatywnie. O Polakach mówi się też dobrze. Jednym z częściej powtarzanych pozytywnych stereotypów jest legendarna polska gościnność. To właśnie postanowili sprawdzić ankieterzy platformy Preply w największych miastach w Polsce.

Ankieterzy przeprowadzili próbę wśród 1550 mieszkańców z 19. największych miast w Polsce.

Ankieta zawierała pytania o częstotliwość obserwacji typowych niegrzecznych zachowań, poglądy na temat dawania napiwków oraz o to, kogo uważają za bardziej niewychowanych – miejscowych czy przyjezdnych. Po zebraniu i zsumowaniu danych, określono, które miasta są najmniej i najbardziej uprzejme, a które należą do najhojniejszych, wszystko to na skali od jednego do dziesięciu (dziesięć to najwyższy poziom). Wyniki naszego badania pokazały również, które niegrzeczne zachowania są najbardziej rozpowszechnione w polskich miastach.

Łódź, Lublin i Warszawa to trzy miasta, które według badań zajęły najwyższe miejsca w rankingu najbardziej niegrzecznych miast w Polsce. W porównaniu do średniej oceny nieuprzejmości, która wynosiła 5,35, Łódź uzyskała wynik 5,7, Lublin 5,63, a Warszawa 5,5.

Olsztyn zajął w tym rankingu 10. miejsce. Całe zestawienie prezentuje się następująco:

1.Łódź,
2.Lublin,
3.Warszawa,
4.Częstochowa,
5.Kraków,
6.Radom,
7.Gliwice,
8.Kielce,
9.Toruń,
10.Olsztyn.

W badaniu zapytano również respondentów, czy uważają, że „miejscowi”, czyli osoby urodzone i wychowane w danym mieście, są bardziej niegrzeczni niż przyjezdni, czy obie grupy prezentują równie niegrzeczne zachowania.

Wyniki pokazały, że we wszystkich miastach 28,21 proc. respondentów uważało, że przyjezdni są bardziej niegrzeczni, 20,27 proc. uważało, że to miejscowi są bardziej nieuprzejmi, 37,57 proc. uznało, że obie grupy są równie niegrzeczne, a 13,94 proc. stwierdziło, że nie wie.

Ankieterzy sporządzili również ranking najbardziej nieuprzejmych zachowań w każdym mieście. Olsztynianie górują w jednej z kategorii.

Bycie pochłoniętym przez telefon w miejscu publicznym: Gliwice
Utrudnianie włączenia się do ruchu: Lublin
Niezwalnianie w pobliżu pieszych: Łódź
Hałasowanie w miejscu publicznym: Kraków
Ignorowanie nieznajomych: Bydgoszcz
Oglądanie nagrań w miejscach publicznych: Częstochowa
Rozmawianie przez głośnik w miejscu publicznym: Gliwice
Zamknięta mowa ciała: Łódź
Nie szanowanie przestrzeni osobistej: Olsztyn
Bycie niegrzecznym wobec pracowników obsługi: Gliwice
Niedawanie napiwków: Gliwice
Wpychanie się w kolejkę: Kielce

Za najbardziej uprzejme miasta w Polsce ankietowani uważają Wrocław, Szczecin, Katowice i Gdynię.
Mieszkańcy jakiego miasta w woj. warmińsko-mazurskim są najbardziej nieuprzejmi?
pokaż wyniki »

Karol Grosz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5