W województwie warmińsko-mazurskim rozpoczynają się ferie zimowe. Niech będą bezpieczne

2023-01-20 09:55:14(ost. akt: 2023-01-23 08:13:10)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Dla wielu osób, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży, ferie zimowe to okazja do aktywnego relaksu oraz wyjazdów. Jednak ten czas niesie ze sobą też wiele zagrożeń. Jak ich uniknąć i bezpiecznie spędzić wolny, zimowy czas? Oto najważniejsze zasady!
BEZPIECZNE FERIE

Najszybciej ferie zimowe rozpoczęli w tym roku uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. Najpóźniej ferie zimowe zaplanowano dla uczniów z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego.
W tym roku dla uczniów z województwa warmińsko-mazurskiego ferie zimowe będą trwały od 23 stycznia do 5 lutego.

Nie dajmy szans włamywaczom!
Przed wyjazdem na ferie poproś sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas Twojej nieobecności zaopiekowała się domem/mieszkaniem, odbierała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki. Nigdy nie zostawiaj kluczy w umówionym miejscu, np. pod wycieraczką czy doniczką.
Pamiętaj również, żeby za każdym razem, kiedy wychodzisz z domu, zamykać drzwi i okna (również te piwniczne i dachowe) oraz włączyć alarm. Przed dłuższym wyjazdem warto także zakręcić zawory doprowadzające wodę i gaz do domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
Planując urlop, rozważ zdeponowanie w banku posiadanej gotówki, kosztowności i innych przedmiotów wartościowych. Stamtąd na pewno je odbierzesz. Bezpiecznie będą czekały na Twój powrót. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Choć zabezpieczenie może być kosztowne, zainwestuj w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Pamiętaj, złodziej, typując dom do włamania, wybierze ten z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania! Miej też na uwadze, że media społecznościowe mogą być źródłem informacji dla złodzieja. Zdjęcia z ferii zamieszczaj dopiero po powrocie.

Jesteś rodzicem? O tym pamiętaj
Rodzicu, jeżeli decydujesz się wysłać swoje dziecko na wyjazd zorganizowany, sprawdź dokładnie jego organizatora. Upewnij się, czy wyjazd jest zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej. Decydując się na wyjazd na narty z dzieckiem, pamiętaj o zapewnieniu mu opieki. Dziecko nie może poruszać się samo, bez nadzoru, po stoku. Wybierz trasę dostosowaną do umiejętności dziecka. Zrezygnuj ze stromych stoków, na których nie poradzi sobie z jazdą. Pamiętaj, że osoby do 16 roku życia mają bezwzględny obowiązek jazdy na nartach lub snowboardzie w kasku. Apelujemy jednak, aby wszyscy użytkownicy stoku stosowali się do tej zasady. Pozwoli to uniknąć wielu kontuzji i problemów.

O działaniach zapewniających bezpieczeństwo dzieciom i młodzieży wyjeżdżającym na zimowy wypoczynek opowiedzieli wiceminister infrastruktury Rafał Weber i Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.
– W okresie ferii spodziewamy się wzmożonego ruchu na drogach, szczególnie na trasach wiodących do zimowych kurortów. Przypominamy więc kierowcom, aby stosowali się do przepisów, zadbali o stan techniczny pojazdów, dostosowali prędkość do panujących warunków drogowych, tak aby zapewnić sobie i innym podróżującym bezpieczeństwo – powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Kontrole będą prowadzone nie tylko w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, ale również w miejscach odjazdu autokarów oraz na głównych szlakach komunikacyjnych i w pobliżu popularnych miejsc zimowego wypoczynku.
Podczas kontroli Inspektorzy zwracają uwagę na stan techniczny pojazdów – ocenie podlega m.in. stan układów hamulcowego, kierowniczego, wydechowego oraz oświetlenie i ogumienie. To elementy bezpośrednio odpowiadające za bezpieczeństwo pasażerów i pozostałych uczestników ruchu. Sprawdzane są także uprawnienia, czas pracy, trzeźwość i stan psychofizyczny kierowców.
Aby Inspekcja mogła przeprowadzić kontrolę autokaru przed planowym wyjazdem, wystarczy zgłoszenie rodziców, opiekunów dzieci lub organizatora wyjazdu. Niezbędne informacje dotyczące wyjazdu należy przekazać z wyprzedzeniem telefonicznie lub przez e-mail właściwemu miejscowo wojewódzkiemu inspektoratowi transportu drogowego.

W trakcie ubiegłorocznych ferii inspektorzy ITD skontrolowali 775 autobusów. Niespełna 3 proc. kontroli (23 przypadki) zakończyło się zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych ze względu na nieprawidłowości stwierdzone w stanie technicznym pojazdów, w tym w 3 przypadkach wydaniem zakazu dalszej jazdy.
Wiceminister Rafał Weber zwrócił się również do osób udających się na indywidualne wyjazdy krajowe i zagraniczne.

– Bezpieczeństwo na drodze w dużej mierze zależy od nas samych. Oprócz sprawdzenia stanu technicznego auta, przed wyruszeniem w podróż pamiętajmy, aby dostosować prędkość do warunków, jakie zastaniemy na trasie przejazdu. Nadmierna prędkość wciąż jest jedną z głównych przyczyn niebezpiecznych zdarzeń na polskich drogach. Nie wsiadajmy za kierownicę, kiedy jesteśmy zmęczeni, a nasza koncentracja jest obniżona i reakcje opóźnione. Zaplanujmy trasę i przerwy w trakcie jazdy, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Życzę rodzicom i ich dzieciom udanych ferii i bezpiecznych podróży – powiedział.

Podstawowe zasady podróży autokarem:
• Podróż powinna być zaplanowana z uwzględnieniem czasu niezbędnego do przeprowadzenia kontroli, czasu pracy kierowcy, postojów.
• Po każdych 4,5 godz. jazdy kierowca powinien zrobić minimum 45-minutową przerwę. Limit dziennej jazdy to 9 godz., który może zostać wydłużony do 10 godz., jednak nie częściej niż dwa razy w tygodniu.
• Autokar, którym podróżują dzieci i młodzież w wieku do lat 18, powinien być oznakowany z przodu i z tyłu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci.
• Jeśli autokar wyposażony jest w pasy bezpieczeństwa, to zarówno kierowca, jak i pasażerowie muszą mieć je zapięte.
• Przejścia w autokarze muszą być wolne. Korzystanie z nich nie może być utrudnione np. poprzez pozostawione bagaże.
• Pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy. Niebezpieczne jest np. chodzenie po autokarze w trakcie jazdy, opieranie się o drzwi czy głośne zachowanie, które może dekoncentrować kierowcę.
• Należy zachować ostrożność w trakcie postojów, które powinny odbywać się w miejscach do tego wyznaczonych. Nie należy wsiadać lub wysiadać z autokaru od strony jezdni ani też wychodzić na jezdnię spoza pojazdu.
Inspektorzy zwracają uwagę, aby w trakcie już trwającego wyjazdu opiekunowie reagowali, kiedy kierowca nie dostosowuje prędkości do panujących warunków atmosferycznych, nie robi przerw w czasie jazdy lub nie reaguje na potrzebę przerwy sygnalizowaną przez uczestników podróży.

W górach
Jeżeli wychodzisz w góry, oceń realnie swoje możliwości i umiejętności. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie i wysłuchaj komunikatów o warunkach atmosferycznych.
Poinformuj najbliższych, gdzie i z kim się wybierasz. Należy również pamiętać o tym, aby wychodząc z domu, ubrać się „na cebulkę”.

Bezpieczeństwo na stokach
Pamiętaj o dekalogu Międzynarodowej Federacji Narciarskiej (FIS). Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie internetowej Międzynarodowej Federacji Narciarskiej: www.sitn.pl/dokumenty/147,dekalog-fis.html.

Źródła: Biuro Prewencji KGP, Ministerstwo Infrastruktury

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5