Miniony weekend na drogach powiatu braniewskiego

2023-01-09 15:29:52(ost. akt: 2023-01-09 15:31:32)

Autor zdjęcia: Materiały Policji

Po raz kolejny uwaga policjantów drogówki skierowana była na tych kierowców, którzy przekraczają dozwoloną prędkość. Zbyt szybka jazda i brak wyobraźni kierowców to główne przyczyny wielu tragicznych zdarzeń. Z tego powodu brawura za kierownicą oraz lekceważenie obowiązujących ograniczeń prędkości spotykają się ze stanowczą reakcją ze strony policjantów.
Miniony weekend policjanci z braniewskiej drogówki rozpoczęli od przeprowadzenia działań pn. „Prędkość”. Głównym celem pozostaje niezmiennie ograniczenie tragicznych zdarzeń z udziałem uczestników ruchu. Podczas ostatnich dni policjanci skontrolowali łącznie 86 uczestników ruchu drogowego. Spośród 54 ujawnionych wykroczeń 25 dotyczyło niestosowania się do obowiązującego ograniczenia prędkości. Policjanci 31 razy decydowali się o zakończeniu kontroli poprzez nałożenie mandatu karnego. 22 uczestników ruchu zostało pouczonych, a wobec jeden osoby sporządzony został wniosek o ukaranie do braniewskiego sądu. Nadzór na ruchem drogowym to także zwrócenie szczególnej uwagi na stan techniczny pojazdów. Policjanci w miniony weekend zatrzymali 6 dokumentów pojazdów, które nie posiadały wymaganego badania technicznego lub wskazywały, że ich stan może zagrażać porządkowi lub bezpieczeństwu na drodze.

Mundurowi przeprowadzili 98 kontroli stanu trzeźwości, każdy z poddanych badaniu kierowców był trzeźwy. Pomimo wzmożonych kontroli trzeźwości oraz wysokich kar za jazdę „na podwójnym gazie”, wciąż trafiają się osoby, które wsiadają za kółko pomimo wypitego wcześniej alkoholu. W czwartek (05.01) oficer dyżurny braniewskiej komendy otrzymał anonimowe zgłoszenie o nietrzeźwym kierującym osobową dacią, który porusza się ulicami Pieniężna. Policjanci ujawnili zaparkowany pojazd, a następnie udali się pod adres właściciela. 57-latek znajdował się w stanie nietrzeźwości, miał w organizmie ponad promil alkoholu. Dodatkowo po sprawdzeniu mężczyzny w policyjnych bazach danych okazało się, że wobec mężczyzny sąd wydał zakaz prowadzenia pojazdów. Teraz sprawą 57-latka zajmie się braniewski sąd.

W trakcie minionego weekendu policjanci pracowali na miejscu kilku zdarzeń drogowych. W sobotę (07.01.) parę minut po godzinie 7:00 policjanci otrzymali zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, które miało miejsce na drodze W504 w okolicy m. Stępień. Skierowani na miejsce policjanci ustalili, że kierujący toyotą na prostym odcinku drogi nie dostosował prędkości do warunków ruchu i stracił panowanie nad pojazdem. Pojazd wjechał do przydrożnego rowu, po czym wywrócił się na dach. Autem podróżowały dwie osoby, na szczęście nikomu nic się nie stało, a uczestnicy zdarzenia sami opuścili pojazd przed przybyciem służb.

Za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci zdecydowali się ukarać 18-latka mandatem karnym w wysokości 1500 zł oraz 10 pkt. Dodatkowo policjanci ujawnili w aucie mężczyzny szereg nieprawidłowości związanych ze stanem technicznym, w związku z czym otrzymał kolejny mandat w wysokości 1500 zł i 3 pkt.

O dużym szczęściu może mówić pewien mieszkaniec powiatu braniewskiego, który tego samego dnia po godzinie 8:00 w okolicy miejscowości Bornity (gm. Pieniężno) uderzył w przydrożne drzewo. 19-letni kierujący osobową mazdą na prostym odcinku drogi stracił panowanie nad swoim autem, na skutek czego zjechał na pobocze i bokiem pojazdu uderzył w przydrożne drzewo. Mężczyzna z podejrzeniem urazu głowy został przetransportowany przez zespół pogotowia ratunkowego do szpitala. Na szczęście 19-latek nie odniósł poważnych obrażeń i mężczyzna parę godzin później został wypisany ze szpitala.

O kolejnym zdarzeniu policjanci otrzymali informację w niedzielę rano (08.01). Ze zgłoszenia wynikało, że na jednej z ulic Braniewa nieustalony sprawca uszkodził ogrodzenie posesji, po czym oddalił się z miejsca zdarzenia. Policjanci ustalili, do kogo może należeć pojazd. Jeszcze w trakcie czynności do komendy stawił się sprawca zdarzenia. Mężczyzna oświadczył, że wyjeżdżając z przyległej drogi, dodał za dużo gazu, na skutek czego stracił panowanie nad pojazdem i wjechał w ogrodzenie. Za spowodowanie tego zdarzenia policjanci zdecydowali się ukarać 45-latka mandatem karnym w wysokości 5000 zł.

KPP Braniewo

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5