Wernisaż wystawy Giovanniego Dettoriego "Droga Krzyżowa"

2022-10-18 17:35:42(ost. akt: 2022-10-18 15:35:39)

Autor zdjęcia: Archikatedra Frombork

Pochodzi z Sardynii, mieszka w Porto Torres, a wiedzę i umiejętności szlifował pod okiem prawdziwych mistrzów. Teraz jego prace można oglądać we fromborskiej Wozowni Sztuk.
Giovanni Dettori to włoski rysownik i grafik, zajmujący się przede wszystkim techniką drzeworytu. Prace urodzonego w 1972 roku w Sassari na Sardynii artysty można podziwiać od 17 października w Wozowni Sztuk we Fromborku, a wszystko za sprawą wystawy noszącej tytuł "Droga Krzyżowa". Śledząc grafiki zaprezentowane w Wozowni Sztuk, podążamy śladami Jezusa, a towarzyszą nam jedynie dwie barwy — czerń i biel, które w połączeniu z tematyką prac, nabierają niezwykłej mocy i stają się bardzo symboliczne.

Jak przekazuje Wozownia Sztuk we Fromborku: — "Giovanni Dettori w roku akademickim 1998/1999 uzyskał dyplom w Akademii Sztuk Pięknych im. Mario Sironi w Sassari. Temat jego pracy dyplomowej brzmiał „Znak graficzny w ekspresjonizmie niemieckim”. W 1999 roku odbył staż artystyczny w EXMA' w Cagliari pod okiem argentyńskiego mistrza grafiki Oscara Manesi. Od roku 2000 rozpoczyna swoją praktykę graficzną w Turynie, w mieście, które staje się jego drugim domem. W Turynie poznaje osobowości, które mają fundamentalny wpływ na kształt jego osobowości artystycznej. Między innymi poznaje mieszkającego w Piemoncie japońskiego artystę Hiroaki Asahara, od którego uczy się japońskiej metody tworzenia papieru. Własnoręcznie stworzony papier wykorzystuje do odbitek graficznych. W 2000 roku spotyka znakomitych mistrzów grafiki Gianfranco Schialvino e Pino Mantovani, a w 2004 poznaje Giorgio Trentin, który w następnym roku zaprasza go do Stowarzyszenia Grafików Veneto (Associazione Incisori Veneti). Od 2012 jest członkiem L'Associazione Nazionale Incisori Contemporanei (Stowarzyszenie Współczesnych Grafików Włoskich). Od 1998 roku brał udział w wielu wystawach i konkursach poświęconych grafice warsztatowej. Od 2020 jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Sassari".

Kuratorką wystawy jest prof. dr hab. szt. Małgorzata Chomicz. Prace Giovanniego Dettoriego można oglądać codziennie do końca bieżącego roku we fromborskiej Wozowni Sztuk.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5