Co, gdzie, kiedy w Braniewie i powiecie

2022-09-16 12:42:59(ost. akt: 2022-09-16 12:52:02)

Autor zdjęcia: mat. org.

Co robić w Braniewie? Sprawdźcie najnowszy kalendarz imprez, a w nim najciekawsze nadchodzące wydarzenia, koncerty, spotkania i warsztaty. Braniewo i powiat braniewski mają sporo do zaoferowania.
CO: Małe rękodzieło. Ramka na zdjęcia
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 16 września o 15:30

Po wakacyjnej przerwie wracamy z tupotem! 16 września zaczynamy zajęcia rękodzielnicze. Tym razem wykonamy ramkę na zdjęcie...może uda się choć w ten sposób zatrzymać lato, a na pewno uwiecznić wspomnienia. Zapraszamy dzieci w wieku 6-11 lat. Przypominamy, że liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy. Zapisy pod nr tel.: 55 644 33 05.

Fot. MBP


CO: Spotkanie Klubu Podróżnika
GDZIE: Braniewo, czytelnia dla dorosłych ul. Katedralna 7
KIEDY: 16 września

Na trasie - Podlasie pod takim tytułem przebiegnie spotkanie Klubu Podróżnika z Katarzyną Arciszewską - Tomczak na które już dziś serdecznie zapraszamy.
Spotkanie odbędzie się w naszej bibliotece w piątek 16 września o godz. 17.00.

Fot. Punkt Informacji Turystycznej MBP w Braniewie


CO, GDZIE, KIEDY W ELBLĄGU


CO: Dożynki gminne w Nowych Sadułkach
GDZIE: Nowe Sadułki
KIEDY: 17 września od 12

Już 17 września w sołectwie Nowe Sadłuki odbędą się tegoroczne dożynki gminne. Przewidziane atrakcje pozwolą świętować naszym pracowitym, lokalnym rolnikom oraz całej społeczności gminy. Bądźmy tam razem! Zapraszają burmistrz miasta i gminy Frombork oraz sołtys sołectwa Nowe Sadłuki.

Fot. UMiG Frombork


CO: Przeboje wielkiego ekranu
GDZIE: Archikatedra Frombork
KIEDY: 17 września o 16

W bazylice archikatedralnej pw. WNMP i św. Andrzeja we Fromborku ponownie zabrzmi muzyka. Tym razem w ramach jubileuszu twórczości Krzesimira Dębskiego usłyszymy kompozycje, które związane są z filmem, m.in. utwory z "Ogniem i mieczem" – Szarża Jazdy Polskiej, Pieśń Heleny, Polonez Husarii, z filmu "Przygody Pana Michała" – W Stepie Szerokim, muzykę z filmu "Czarne Chmury", Pieśń Mili z filmu "Stara Baśń", muzykę z "W pustyni i w puszczy" czy "Czas nas uczy pogody". Wśród tych kompozycji znajdują się stworzone przez Krzesimira Dębskiego.

Fot. mat. org.


CO: Spacer po Braniewie
GDZIE: Braniewo, plac przed biblioteką
KIEDY: 17 września

Serdecznie zapraszamy w sobotę 17 września na "Spacer po Braniewie". Wspólnie z przewodnikami PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej Heleną i Czesławem Kozłowskimi poznamy kolejne zakątki naszego miasta. Start: plac przed biblioteką, godz. 14.00. Tematem będą Świątynie Nowego Miasta Braniewa. Wrześniowy Spacer po Braniewie odbędzie się w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Połączeni dziedzictwem".

Fot. Punkt Informacji Turystycznej MBP w Braniewie


CO: Kaligrafia zachodnia – tradycja i eksperyment
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: 17 i 18 września

Prowadzenie: Zbigniew Urbalewicz
Wydaje się, że kaligrafia jako sztuka nie ma ograniczeń, litera i kompozycja mogą mieć rozmaite formy i odsłony. W starożytności (np. Rzym) litera osiąga wyżyny doskonałości, czego przykładem mogą być inskrypcje na elementach budowli. Średniowiecze i Renesans to rozkwit piśmiennictwa odręcznego i mnogość stylów i odmian. Zapewne wile osób słyszało nazwy takie jak rzymska kapitała, uncjała, tekstura, szwabacha, italika. Obecnie, prócz kanonu i stylu historycznego stosuje się formy nowoczesne, eksperymentalne. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowe style pisma, na bazie których powstaną zindywidualizowane kształty liter, wyrażające osobowość i temperament piszącego. Podstawowym narzędziem i materiałem będzie ścięte pióro, papier i atramenty, w tym zrobione na bazie naturalnych składników. Warto pamiętać o tym, że kaligrafia jest zjawiskiem elitarnym, niewiele osób zajmuje się tą dziedziną. Zatem macie Państwo szansę spróbować czegoś wyjątkowego. Serdecznie zapraszam - przekazuje Zbigniew Urbalewicz.

Fot. Wozownia Sztuk we Fromborku


CO: Europejskie Dni Dziedzictwa
GDZIE: Frombork
KIEDY: 17-18 września

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa warto odwiedzić Frombork!
Tegoroczna jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”! Z tej okazji Muzeum Mikołaja Kopernika oraz Muzeum Pomnika Historii "Frombork - zespół katedralny" jako obie instytucje funkcjonujące na Wzgórzu Katedralnym przygotowały niecodzienne atrakcje.
17 września 2022 r.
Muzeum Mikołaja Kopernika
Tytuł wydarzenia: Połączeni dziedzictwem Kopernika
12.00 – Otwarcie wystawy poświęconej 110. rocznicy utworzenia na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku pierwszej izby pamiątkowej poświęconej Mikołajowi Kopernikowi
Muzeum Pomnika Historii "Frombork - zespół katedralny"
Tytuł wydarzenia: Spoiwa, zworniki, ludzie
Wozownia Sztuk
11.00 – Warsztaty kaligraficzne – pisanie piórem ściętym ze Zbigniewem Urbalewiczem - dzień 1 (zapisy: www.wozowniasztuk.pl)
Nowy Pałac Biskupi
11.00, 12.00, 14.00 i 15.00 – Zwiedzanie wystawy “Dawni mieszkańcy i budowniczowie pałacu biskupiego” (rezerwacja wejść: www.bilety.muzeumfrombork.pl)
Bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja
14.00 – Zwiedzanie poddasza (rezerwacja wejść: www.bilety.muzeumfrombork.pl)
16.00 – Przeboje Wielkiego Ekranu – koncert z okazji 50-lecia pracy twórczej Krzesimira Dębskiego w cyklu Wielcy Polacy w Historii (rezerwacja wejść: www.bilety.muzeumfrombork.pl)
18 września 2022 r.
Wozownia Sztuk
9.00 – Warsztaty kaligraficzne – pisanie piórem ściętym ze Zbigniewem Urbalewiczem - dzień 2
Bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja
14.00 – Zwiedzanie poddasza (rezerwacja wejść: www.bilety.muzeumfrombork.pl)
Nowy Pałac Biskupi
11.00, 12.00, 14.00 i 15.00 – Zwiedzanie wystawy “Dawni mieszkańcy i budowniczowie pałacu biskupiego” (rezerwacja wejść: www.bilety.muzeumfrombork.pl)

Fot. materiały organizatora


CO: Nowości na dużym ekranie
GDZIE: Kino Baszta
KIEDY: Do 18 września

Kino Baszta w Braniewie zaprasza na filmowe nowości. Na dużym ekranie w dniach 16-18 września zobaczymy: "Pies w rozmiarze XXL" (animacja, dubbing, USA, 90 minut), "After 4. Bez siebie nie przetrwamy" (melodramat, USA, 119 min) i "Gdzie śpiewają raki" (kryminał, romans, USA, 125 min).

Fot. materiały kina


CO: Dyktando o tytuł Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa
GDZIE: CSE "Światowid" w Elblągu
KIEDY: 20 września

Chcesz sprawdzić, jak dobrze znasz zasady poprawnej pisowni, interpunkcji i ortografii? Napisz dyktando i zostań „Najlepszym Warmińsko-Mazurskim Ortografem”.
20 września w CSE "Światowid" odbędzie się kolejna już edycja zmagań o tytuł Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa. Dyktanda będą organizowane 20 września, dla trzech poziomów językowych: dla uczniów szkół podstawowych V-VI i VII-VIII, dla szkół ponadpodstawowych oraz dla osób dorosłych. Do konkursu zaprosimy przedstawicieli różnych grup społecznych, m.in. samorządowców, dziennikarzy, policjantów, polityków, pielęgniarki, księgowe.
Tytuł laureatów zdobędą najlepsze zespoły (maksymalnie trzyosobowe) w poszczególnych kategoriach. Zwycięskie zespoły z każdej kategorii otrzymają nagrody - gry planszowe i karty upominkowe EMPIK, i wezmą udział w wielkim dyktandzie o tytuł „Najlepszego Warmińsko-Mazurskiego Ortografa”.
Dyktanda rozpoczną się o godz. 09.00 w Galerii Nobilis (II piętro) w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu. Aby wziąć udział w zabawie wystarczy przeczytać regulamin konkursowy zamieszczony poniżej, następnie wypełnić formularz zgłoszeniowy i dostarczyć do CSE „Światowid” w Elblągu.
Kartę należy przesłać pocztą lub e-mailem na adres: marta.derlukiewicz@swiatowid.elblag.pl albo doręczyć osobiście do sekretariatu CSE „Światowid” w Elblągu do 18 września.


CO: Spotkanie autorskie i promocja książki Mirosława Garnca
GDZIE: Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie
KIEDY: 20 września o 17

Miejska Biblioteka Publiczna w Braniewie zaprasza 20 września 2022 r. o godz. 17.00 na spotkanie autorskie i promocję książki Mirosława Garnca „Zamki. Katalog zachowanych zamków państwa krzyżackiego w Prusach.
Mirosław Garniec przybliży wszystkim zgromadzonym tematykę swojej najnowszej publikacji, w której opisuje również zamek w Braniewie. Obok naszego zamku w książce zaprezentowane są wszystkie zachowane zamki (często niestety tylko w postaci reliktów) z całego dawnego państwa krzyżackiego w Prusach.
Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki w promocyjnej cenie.
Mirosław Garniec – projektant graficzny, fotografik i wydawca książek, których jest przynajmniej współautorem. Należą do nich popularne przewodniki po zabytkach Polski północno – wschodniej, mi.n. „Pałace i dwory dawnych Prus Wschodnich” i „Zamki państwa krzyżackiego w dawnych Prusach. Powiśle, Górne Prusy, Warmia, Mazury”. Jest też autorem wystaw fotograficznych, dokumentujących urodę architektury dawnych Prus.

Fot. MBP


CO: Akademia Młodego Animatora
GDZIE: Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku
KIEDY: Zgłoszenia do 20 września

Startujemy z naborem do Akademii Młodego Animatora!
Jeśli: masz 13-19 lat, lubisz działać dla swojej społeczności, chcesz przeżyć przygodę i lubisz wyzwania, to ten projekt jest dla ciebie! Po raz kolejny udało nam się otrzymać grant z Program Równać Szanse na rozwój kompetencji młodzieży z Fromborka. Tym razem organizować będziemy szkolenia z zakresu animacji, teatru, kuglarstwa. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 września pod adresem: ckb@frombork.pl
Liczba miejsc jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.

Fot. Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku


CO: Krystyna Sól - Zapiski z Podróży - wernisaż wystawy
GDZIE: Braniewskie Centrum Kultury
KIEDY: 23 września

Wystawa batiku, której inspiracją były podróże do Sri Lanki, Indii, Chin oraz Meksyku.
Wernisaż wystawy 23 września 2022 godzina 17:00 galeria w Podziemiach Braniewskiego Centrum Kultury.
Życie jest podróżą, w którą zabieramy swój bagaż przeżyć, przemyśleń, doświadczeń. Każdego dnia rozpoczynamy wędrówkę i do końca nie wiemy, dokąd zaprowadzi nas przeznaczenie przed zachodem słońca. Najlepiej przygotowana wyprawa potrafi zaskoczyć. Krystyna Sól zaprasza nas do wspólnego przeżywania jej podróży. Podróży do jej wnętrza.

Fot. BCK


CO: WAMA film Festiwal - filmy krótkometrażowe
GDZIE: Kino Baszta
KIEDY: 23-24 września

Bezpłatny pokaz nagrodzonych filmów. 23 września: "Dad you're never had", "Przestrach", "Niewolnik". 24 września: AIDA - dramat, Bośnia i Hercegowina. W obu przypadkach pokazy filmowe zaplanowano na godzinę 17:00.

CO: Retransmisja koncertu Andre Rieu z Maastricht.
GDZIE: Kino Baszta
KIEDY: 25 września o 17

Retransmisja koncertu Andre Rieu z Maastricht.

Fot. BCK


CO: Peregrinus Warmiensis
GDZIE: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
KIEDY: do grudnia

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza na nową wystawę czasową „Peregrinus Warmiensis. Sanktuaria, cudowne wizerunki i pielgrzymki na Warmii”, która będzie się mieścić w Gmachu Głównym Muzeum (Dawnym Pałacu Biskupim na Wzgórzu Katedralnym). Ekspozycja ma na celu przypomnienie niezwykłego fenomenu, jakim były warmińskie łosiery, ukazując je w odniesieniu do powszechnej idei pielgrzymowania i przynależnym jej rytom etiologicznym, rytuałom i gestom. Prezentowane będą dzieła sztuki wypożyczone z dziewiętnastu kościołów, pięciu muzeów i zbiorów prywatnych, które w większości nie były wcześniej eksponowane na innych wystawach. Wystawa będzie dostępna dla widzów do końca grudnia tego roku.


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5