Co, gdzie, kiedy w Braniewie i powiecie

2022-09-08 12:13:06(ost. akt: 2022-09-08 12:46:00)
Zespół Playboys wystąpi podczas Święta Rolników w Lelkowie

Zespół Playboys wystąpi podczas Święta Rolników w Lelkowie

Autor zdjęcia: Playboys/fb

Braniewo ma do zaoferowania przeróżne wydarzenia. Sprawdźcie kalendarz imprez, które odbędą się w najbliższych dniach w Braniewie i powiecie braniewskim.
CO: Święto Rolników
GDZIE: Lelkowo
KIEDY: 10 września

Wójt gminy Lelkowo zaprasza serdecznie na Święto Rolników, które 10 września o 13 rozpocznie polowa dożynkowa msza święta dziękczynna. Od 14 - ceremoniał dożynkowy z wręczeniem odznak honorowych "Zasłużony dla rolnictwa" oraz rozstrzygnięciem konkursu "Najpiękniejszy wieniec dożynkowy". O 14.30 koncert Wiolety Kościńskiej oraz występ sekcji tanecznej GCK. Od 15 Turniej Sołectw Gminy Lelkowo, a od 16 Święto werenyków i dzyndzałków z quizem na temat zdrowego odżywiania i konkursem kulinarnym na "Najlepsze werenyki i dzyndzałki". O 16.30 wręczenie nagród, a od 17 koncerty - Mr. Góral, Podija, The Ukrainian Folk i zespół Playboys. Od 22.30 do północy zabawę taneczną poprowadzi grupa muzyczna Sekret.

Obrazek w tresci

CO: Spotkanie Klubu Podróżnika
GDZIE: Braniewo, czytelnia dla dorosłych ul. Katedralna 7
KIEDY: 16 września

Obrazek w tresci

Na trasie - Podlasie pod takim tytułem przebiegnie spotkanie Klubu Podróżnika z Katarzyną Arciszewską - Tomczak na które już dziś serdecznie zapraszamy.
Spotkanie odbędzie się w naszej bibliotece w piątek 16 września o godz. 17.00.

CO: Spacer po Braniewie
GDZIE: Braniewo, plac przed biblioteką
KIEDY: 17 września

Obrazek w tresci

Serdecznie zapraszamy w sobotę 17 września na "Spacer po Braniewie". Wspólnie z przewodnikami PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej Heleną i Czesławem Kozłowskimi poznamy kolejne zakątki naszego miasta. Start: plac przed biblioteką, godz. 14.00. Tematem będą Świątynie Nowego Miasta Braniewa. Wrześniowy Spacer po Braniewie odbędzie się w ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa pod hasłem przewodnim „Połączeni dziedzictwem".

CO: Kaligrafia zachodnia – tradycja i eksperyment
GDZIE: Wozownia Sztuk we Fromborku
KIEDY: 17 i 18 września

Prowadzenie: Zbigniew Urbalewicz
Wydaje się, że kaligrafia jako sztuka nie ma ograniczeń, litera i kompozycja mogą mieć rozmaite formy i odsłony. W starożytności (np. Rzym) litera osiąga wyżyny doskonałości, czego przykładem mogą być inskrypcje na elementach budowli. Średniowiecze i Renesans to rozkwit piśmiennictwa odręcznego i mnogość stylów i odmian. Zapewne wile osób słyszało nazwy takie jak rzymska kapitała, uncjała, tekstura, szwabacha, italika. Obecnie, prócz kanonu i stylu historycznego stosuje się formy nowoczesne, eksperymentalne. Podczas warsztatów uczestnicy poznają podstawowe style pisma, na bazie których powstaną zindywidualizowane kształty liter, wyrażające osobowość i temperament piszącego. Podstawowym narzędziem i materiałem będzie ścięte pióro, papier i atramenty, w tym zrobione na bazie naturalnych składników. Warto pamiętać o tym, że kaligrafia jest zjawiskiem elitarnym, niewiele osób zajmuje się tą dziedziną. Zatem macie Państwo szansę spróbować czegoś wyjątkowego. Serdecznie zapraszam - przekazuje Zbigniew Urbalewicz.

Obrazek w tresci

CO: Europejskie Dni Dziedzictwa
GDZIE: Frombork
KIEDY: 17-18 września

Podczas Europejskich Dni Dziedzictwa warto odwiedzić Frombork. Obie instytucje funkcjonujące na Wzgórzu Katedralnym przygotowały niecodzienne atrakcje:
Hasło EDD: Połączeni dziedzictwem, tytuł wydarzenia: Połączeni dziedzictwem Kopernika.
17 września:
Muzeum Mikołaja Kopernika: 12.00 – Otwarcie wystawy poświęconej 110. rocznicy utworzenia na Wzgórzu Katedralnym we Fromborku pierwszej izby pamiątkowej poświęconej Mikołajowi Kopernikowi; Muzeum Pomnika Historii "Frombork - zespół katedralny": Tytuł wydarzenia: Spoiwa, zworniki, ludzie; Wozownia Sztuk:
11.00 – warsztaty kaligraficzne – pisanie piórem ściętym ze Zbigniewem Urbalewiczem; Nowy Pałac Biskupi: 11.00, 12.00, 14.00 i 15.00 – zwiedzanie wystawy „Dawni mieszkańcy i budowniczowie pałacu biskupiego”; Bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja: 14.00 – Zwiedzanie poddasza;
16.00 – Przeboje Wielkiego Ekranu – koncert z okazji 50-lecia pracy twórczej Krzesimira Dębskiego w cyklu Wielcy Polacy w Historii.
18 września:
Wozownia Sztuk: 9.00 – Warsztaty kaligraficzne – pisanie piórem ściętym ze Zbigniewem Urbalewiczem; Bazylika archikatedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja: 14.00 – Zwiedzanie poddasza rezerwacja wejść; Nowy Pałac Biskupi: 11.00, 12.00, 14.00 i 15.00 – zwiedzanie wystawy “Dawni mieszkańcy i budowniczowie pałacu biskupiego”.

CO: Akademia Młodego Animatora
GDZIE: Centrum Kulturalno-Biblioteczne we Fromborku
KIEDY: Zgłoszenia do 20 września

Startujemy z naborem do Akademii Młodego Animatora!
Jeśli: masz 13-19 lat, lubisz działać dla swojej społeczności, chcesz przeżyć przygodę i lubisz wyzwania, to ten projekt jest dla ciebie! Po raz kolejny udało nam się otrzymać grant z Program Równać Szanse na rozwój kompetencji młodzieży z Fromborka. Tym razem organizować będziemy szkolenia z zakresu animacji, teatru, kuglarstwa. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 września pod adresem: ckb@frombork.pl
Liczba miejsc jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Obrazek w tresci


CO: Peregrinus Warmiensis
GDZIE: Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku
KIEDY: do grudnia

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku zaprasza na nową wystawę czasową „Peregrinus Warmiensis. Sanktuaria, cudowne wizerunki i pielgrzymki na Warmii”, która będzie się mieścić w Gmachu Głównym Muzeum (Dawnym Pałacu Biskupim na Wzgórzu Katedralnym). Ekspozycja ma na celu przypomnienie niezwykłego fenomenu, jakim były warmińskie łosiery, ukazując je w odniesieniu do powszechnej idei pielgrzymowania i przynależnym jej rytom etiologicznym, rytuałom i gestom. Prezentowane będą dzieła sztuki wypożyczone z dziewiętnastu kościołów, pięciu muzeów i zbiorów prywatnych, które w większości nie były wcześniej eksponowane na innych wystawach. Wystawa będzie dostępna dla widzów do końca grudnia tego roku.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5