Aleksandra Lisowska mistrzynią Europy w maratonie

2022-08-15 15:26:51(ost. akt: 2022-08-15 15:27:04)

Autor zdjęcia: PAP

Aleksandra Lisowska wygrała maraton w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Monachium. Polka uzyskała czas 2:28.34.
Lisowska jest pierwszą Polką w historii, która zdobyła medal ME w maratonie. Przez większość dystansu biegła w czołowej grupie, a po 40. kilometrze oderwała się od rywalek i stopniowo powiększała przewagę. To pierwszy medal polskich lekkoatletów w rozpoczętych w poniedziałek ME w Monachium.

Druga była Chorwatka Matea Parlov Kostro (2:28.42), natomiast trzecie miejsce zajęła Holenderka Nienke Brinkman (2:28.52).

Aleksandra Lisowska pochodzi z Braniewa. Początki jej kariery sportowej związane są z Zatoką Braniewo, gdzie odkryto jej wielki talent sportowy. Po rozpoczęciu studiów na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim trenowała w klubie AZS UWM Olsztyn.