Daria Szczyrba rozpoczyna karierę we Francji

2022-07-17 09:37:41(ost. akt: 2022-07-17 09:40:51)

Autor zdjęcia: Ryszard Glapiak/ Legionovia s.a.

Ma dopiero 23 lata, a już odnosi spektakularne sukcesy. Daria Szczyrba dzięki swoim sportowym umiejętnościom będzie bronić barw jednego z francuskich klubów.
Daria Szczyrba urodziła się 2 grudnia 1998 roku. Utalentowana siatkarka pochodzi z Fromborka, ale swoje rodzinne miasto opuściła osiem lat temu. Teraz odwiedza je w przerwach między sezonami.

— Myślę, że młodych ludzi ciągnie do dużych miast — to one dają przecież więcej możliwości rozwoju. Nie zmienia to jednak faktu, że cudownie jest wracać chociaż na weekend do Fromborka i móc złapać tu oddech — stwierdza Daria.

23-latka gra na pozycji przyjmującej, ma na swoim koncie złote medale zdobyte na młodzieżowych mistrzostwach Polski w sezonach 2014/2015 i 2015/2016, jako zawodniczka PGE Atomu Trefla Sopot występowała w Młodej Lidze Kobiet, a w 2016 zadebiutowała w Orlen Lidze.


Przygoda z siatkówką zaczęła się szybko. — W drugiej klasie podstawówki — najpierw na treningi zaczęła chodzić moja koleżanka, a później spróbowałam i ja. Myślę, że kluczową rolę w całej mojej historii z siatkówką odegrało zdobycie mistrzostwa Polski młodziczek ze Spartą Braniewo — wspomina Daria.

Fot. Ryszard Glapiak/ Legionovia s.a.


I wylicza: — To od tego wszystko się tak naprawdę zaczęło. Potem dwa mistrzostwa Polski w Młodej Lidze Kobiet czy występy w Lidze Mistrzyń z ŁKS Commercecon Łódź. Najważniejszym osiągnięciem na mojej liście jest zdecydowanie mistrzostwo Polski w ekstraklasie — również z ŁKS-em.

Daria Szczyrba może pochwalić się również sukcesami indywidualnymi — w 2013 została MVP (z angielskiego Most Valuable Player — najbardziej wartościowy gracz — przyp. red.) i najlepiej punktującą zawodniczką Mistrzostw Polski Młodziczek, a w sezonie 2015/2016 wyróżnienie MVP zdobyła trzykrotnie.


Teraz utalentowana zawodniczka rozpoczyna kolejny etap swojej sportowej kariery.
Już pod koniec sierpnia muszę się zameldować we Francji — w mieście Saint-Raphael — to barw tamtejszego klubu będę bronić — zdradza Daria Szczyrba.

— To mój pierwszy sezon zarówno we francuskiej ekstraklasie, jak i w ogóle za granicą. Jestem trochę zestresowana, ale jednocześnie bardzo podekscytowana! — przyznaje 23-latka.

Fot. Bianka Sawoniuk/ ŁKS Commercecon Łódź


Warto mieć w swoim życiu hobby — jednego dnia możecie się obudzić i okaże się, że największa pasja jest jednocześnie waszą pracą i nie macie czasu na robienie tego, czego nie lubicie — przekazuje młodszym kolegom i koleżankom siatkarka.

— A jeżeli nawet tak się nie stanie, a praca nie będzie przynosić wam satysfakcji, idealnym balansem będzie rozwijanie się w tym, co kochacie. Niemniej jednak warto zaznaczyć, że ciężka praca zawsze popłaca — wiem to po sobie. Kiedy treningi mi nie idą i jestem rozkojarzona, pretensje o siedzenie na ławce podczas meczu mogę mieć tylko i wyłącznie do samej siebie. Jeśli jednak daję z siebie sto procent, później w takim samym stopniu jestem z siebie dumna — zauważa Daria.

Gdzie widzi siebie za kilka lat?
— W pięknym miejscu, spełniając się w tym, co robię i realizując swoje marzenia — odpowiada.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5