Braniewo: Po bombie został już tylko kurz! [VIDEO]

2022-06-10 11:32:27(ost. akt: 2022-06-10 12:24:49)

Autor zdjęcia: 9BBKP

Zobaczcie, jak wyglądała detonacja bomby lotniczej, którą saperzy we współpracy z grupą nurków minerów z Gdyni wydobyli w miniony wtorek z rzeki Pasłęki w Braniewie.
Lej po bombie miał ponad 10 metrów średnicy i głębokość 5 metrów głębokości. Mamy dla was krótki filmik z detonacji wykonany z bezpiecznej odległości.


W rzece Pasłęce — przypomnijmy — znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej — informował w miniony wtorek Ireneusz Ścibiorek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. W związku z niebezpiecznym znaleziskiem konieczna była ewakuacja mieszkańców.
Bomba została znaleziona w pobliżu ulicy Plac Strażacki. Zarządzono ewakuację w promieniu 500 metrów oraz wstrzymano ruch pieszy i samochodowy — relacjonował we wtorek około godziny 12 Ireneusz Ścibiorek z PSP w Braniewie.

W związku z niebezpiecznym znaleziskiem w postaci ćwierćtonowej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej konieczna była ewakuacja około 300 osób.
Na miejscu działali strażacy PSP i OSP Braniewo, grupa minerów z Gdyni, patrol saperów z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Przeciwpancernej i zespół medyczny z 9BBKPanc.


Niewybuch to bomba lotnicza SC250.

— Sytuacja została opanowana — pocisk wydobyto, a w związku z tym zakończyła się akcja ewakuacyjna — przekazał po kilku godzinach Urząd Miasta w Braniewie.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5