Braniewo: W sobotę ponad 50 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złoży przysięgę

2022-06-10 09:12:47(ost. akt: 2022-06-10 09:20:50)
53 nowych żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej ukończyło szkolenie podstawowe i przygotowuje się do przysięgi, która odbędzie się już w najbliższą sobotę 11 czerwca w Braniewie.
Żołnierze rozpoczęli 16-dniowe szkolenie 27 maja. Zajęcia prowadzili instruktorzy kompanii szkolnej 4W-MBOT. Były one realizowane w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie.

Kilkanaście dni szkolenia to przede wszystkim liczne strzelania na strzelnicy, taktyka na pasie ćwiczeń taktycznych i zdobywanie wiedzy, którą musi posiadać każdy żołnierz: czytania map i wyznaczania kierunków marszu, obsługi radiostacji czy udzielania pierwszej pomocy medycznej na polu walki.

Był też czas na odpoczynek: w minioną niedzielę żołnierze pojechali na wycieczkę do Gdańska, gdzie zwiedzili Muzeum II Wojny Światowej.

W sobotę 11 czerwca o godz. 10:00, żołnierze złożą w Braniewie uroczystą przysięgę. Odbędzie się ona w 43blp (ul. Aleja Wojska Polskiego 7).
Po przysiędze nowi terytorialsi rozpoczną służbę w swoich macierzystych batalionach: w Olsztynie, Giżycku, Braniewie, Morągu i Ełku. Pełen cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa bowiem trzy lata i jest podzielony na szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Zostały utworzone w celu wzmocnienia systemu bezpieczeństwa państwa w wymiarze lokalnym. W czasie sytuacji kryzysowych podstawą funkcjonowania WOT jest współdziałanie z lokalną administracją oraz bliska relacja ze społeczeństwem. To pozwala na szybkie działanie na wypadek wystąpienia klęsk żywiołowych czy innych zagrożeń.

WOT

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5