Braniewo: Niewybuch w rzece Pasłęce [ZDJĘCIA]

2022-06-07 12:16:30(ost. akt: 2022-06-10 11:38:29)

Autor zdjęcia: PSP Braniewo

W rzece Pasłęce znaleziono niewybuch z czasów II wojny światowej — informował w miniony wtorek Ireneusz Ścibiorek z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. W związku z niebezpiecznym znaleziskiem konieczna była ewakuacja mieszkańców.
Bomba została znaleziona w pobliżu ulicy Plac Strażacki. Zarządzono ewakuację w promieniu 500 metrów oraz wstrzymano ruch pieszy i samochodowy — relacjonował we wtorek około godziny 12 Ireneusz Ścibiorek z PSP w Braniewie.

W związku z niebezpiecznym znaleziskiem w postaci ćwierćtonowej bomby lotniczej z czasów II wojny światowej konieczna była ewakuacja około 300 osób.
Na miejscu działali strażacy PSP i OSP Braniewo, grupa minerów z Gdyni, patrol saperów z 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Przeciwpancernej i zespół medyczny z 9BBKPanc.

Niewybuch to bomba lotnicza SC250.
— Sytuacja została opanowana — pocisk wydobyto, a w związku z tym zakończyła się akcja ewakuacyjna — przekazał po kilku godzinach Urząd Miasta w Braniewie.


Co zrobić jeśli natrafisz na niewybuch?
Nie wolno podnosić, odkopywać, przenosić, wrzucać do ogniska, ani do miejsc takich jak stawy czy głębokie rowy znalezionych niewybuchów. W przypadku znalezienia takich przedmiotów trzeba natychmiast powiadomić policję, która potwierdzi, czy mamy do czynienia rzeczywiście z niewybuchem, a następnie zawiadomi o tym fakcie patrol saperski i zabezpieczy miejsce do czasu ich przybycia.

Jakie informacje trzeba przekazać policjantom?
Powiadamiając funkcjonariuszy, istotne jest, aby przekazać im wiedzę na temat: miejsca odnalezienia niewybuchu, znalezionego przedmiotu (opisać słownie co widzimy, uwzględniając ilość i wielkość znaleziska), danych personalnych osoby zgłaszającej.


Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. magda #3101071 7 cze 2022 14:05

    Co tych jednostek przyjechało tak mało, zdecydowanie powinno być ich ze 3 a nawet 4 razy więcej.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

  2. Jakub Wojtaszewski #3101065 7 cze 2022 13:59

    "klatki dla pieszych" – rozbrajacie mnie... Tak to jest, jak ktoś, kto nie mieszka w Braniewie robi "kopiuj + wklej" z informacji strażackiej...

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) odpowiedz na ten komentarz

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5