Powiat braniewski inwestuje

2022-06-05 12:00:00(ost. akt: 2022-06-05 07:20:10)
Prace na odcinku Żelazna Góra-Grzechotki potrwają kilka tygodni

Prace na odcinku Żelazna Góra-Grzechotki potrwają kilka tygodni

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Braniewie

Przebudowa drogi Żelazna Góra-Grzechotki właśnie ruszyła. Jest to piąty etap, który pozwala zakończyć naprawę zniszczonego odcinka prowadzącego do drogi S22, na którą powiat braniewski przeznaczył łącznie 15 milionów złotych. Prace potrwają kilka tygodni.
Modernizacja i przebudowa odcinków dróg powiatowych biegnących równolegle do granicy ułatwi mieszkańcom północnych terenów Warmii i Mazur przejazd do drogi S22, a następnie autostradami do Trójmiasta i na zachód lub południe Polski — mówi starosta powiatu braniewskiego Karol Motyka.

— Przebudowa drogi Grzechotki – Żelazna Góra to około 3 miliony złotych. Prace potrwają kilka tygodni, będą polegały na rozbiórce istniejącego przepustu i wbudowanie nowego, co pozwoli uzyskać wymaganą w tym miejscu szerokość jezdni równą 5,5 metra. Planowana przebudowa będzie wykonana w tym roku i zakłada poszerzenie jezdni do 5,5 metra, ułożenia nowej nawierzchni asfaltu, wykonanie poboczy i zjazdów z kruszywa. Jest to piąty etap, który pozwala zakończyć naprawę zniszczonej drogi na odcinku Siekiera – Lutkowo – Grzędowo – Żelazna Góra – Grzechotki do drogi S22, na którą łącznie powiat braniewski przeznaczył 15 milionów złotych — informuje starosta.

Już w minionym roku na terenie powiatu braniewskiego podjęto szereg drogowych inwestycji. Zmodernizowano dziewiętnaście odcinków dróg powiatowych o łącznej długości równej ponad 20 kilometrów.

— Mieliśmy pomoc z Krajowego Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych i Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych. Realizowaliśmy również inwestycje drogowe wspólnie z Nadleśnictwami Zaporowo, Orneta i Młynary — udało nam się zadbać o ważne odcinki dróg powiatowych dla działalności Lasów Państwowych i powiatu braniewskiego — koszty tych przedsięwzięć to blisko 200 tysięcy złotych. Realizujemy również inwestycje drogowe we współpracy z samorządami gminnymi, a wiele rozpoczętych w 2021 roku inwestycji kontynuujemy w roku bieżącym — mówi Karol Motyka.

— Oczekujemy obecnie na rozstrzygnięcie wniosków i przyznanie funduszy na realizację zadań wartych blisko 26 milionów złotych. To inwestycje związane z modernizacją najważniejszych szlaków komunikacyjnych powiatu braniewskiego — wśród nich znalazł się odcinek Braniewo – Pakosze – Bornity do granicy powiatu, ale także szlaki o istotnym znaczeniu w siatce komunikacyjnej gmin Wilczęta, Frombork, Braniewo, Lelkowo, Płoskinia i Pieniężno — przekazuje starosta.
Modernizowane są nie tylko drogi.

Termomodernizacja budynków Zarządu Dróg Powiatowych, związana między innymi z wymianą przestarzałych źródeł ciepła na piece gazowe i dociepleniem ścian, kosztowała 2,6 miliona złotych.

— Kolejna inwestycja proekologiczna to podłączenie obiektu Powiatowego Centrum Medycznego do miejskiej sieci ciepłowniczej i likwidacja pieców opalanych węglem, co całkowicie wyeliminowało opad pyłów na pobliskie osiedla mieszkalne. Wartość tej inwestycji to około 500 tysięcy złotych — informuje starosta.

Za to przebudowa budynku braniewskiego liceum im. Feliksa Nowowiejskiego i adaptacja jego poddasza na aule i sale lekcyjne to koszt równy 900 tysięcy złotych.

— Rozpoczęliśmy też procedury związane z przebudową części budynku liceum na potrzeby poradni psychologiczno-pedagogicznej, która dotychczas funkcjonowała w ciasnych i niespełniających obecnych standardów pomieszczeniach. Poradnia pod nowym adresem rozpocznie pracę już od września tego roku — zapowiada Karol Motyka.

Karol Motyka: Oczekujemy obecnie na rozstrzygnięcie wniosków i przyznanie funduszy na realizację zadań wartych blisko 26 milionów złotych
Fot. UM Braniewo
Karol Motyka: Oczekujemy obecnie na rozstrzygnięcie wniosków i przyznanie funduszy na realizację zadań wartych blisko 26 milionów złotych


I dodaje: — W siedzibie naszego starostwa trwają za to pierwsze od ponad pięćdziesięciu lat duże prace modernizacyjne. Realizowane tam zadanie dotyczy m.in. wymiany sieci elektrycznej i informatycznej, ale też poprawy estetyki schodów, korytarzy i biur. Prace rozpoczęliśmy w 2021 i kontynuujemy je w tym roku, zakończenie robót planowane jest na czerwiec.

Uczniowie zasadniczej Szkoły Zawodowej im. Jana Liszewskiego w Braniewie doczekają się za to zmodernizowanego boiska, którego remont to koszt blisko 1,2 miliona złotych.

— Od lutego na terenie powiatu funkcjonuje Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli przy ZSZ im. Jana Liszewskiego. Jego zadaniem będzie wsparcie merytoryczne i metodyczne nauczycieli szkół i przedszkoli z naszego powiatu i sąsiednich samorządów, ale też świadczenie usług edukacyjnych i podejmowanie różnych działań spełniających m.in. wymagania polityki oświatowej i regionalnej — mówi Karol Motyka.

Starosta dba również o bezpieczeństwo mieszkańców powiatu braniewskiego i całego województwa. W miniony poniedziałek Karol Motyka podpisał porozumienie w sprawie przekazania pierwszej transzy środków finansowych w wysokości 50 tysięcy złotych na zakup samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek Państwowej Straży Pożarnej z terenu Warmii i Mazur.


2001-2025 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5