Jak zadbać o wrażliwą skórę pod pachami?

2022-05-12 23:36:50(ost. akt: 2022-05-12 23:37:37)   Artykuł sponsorowany
Nasza skóra pod pachami bardzo często narażona jest na różnego rodzaju podrażnienia. Te mogą pojawić się po depilacji czy też użyciu zbyt mocnego kosmetyku. W efekcie skóra piecze, jest zaczerwieniona i często pojawiają się na jej powierzchni grudki i krostki. Jak sobie z tym poradzić i we właściwy sposób zadbać o skórę pod pachami? Jaki kosmetyk pielęgnacyjny stosować – dezodorant czy antyperspirant w sprayu? Poznaj nasze wskazówki.
Podrażniona skóra pod pachami – przyczyny
Skóra pod pachami jest bardzo delikatna, przez co w wielu przypadkach bardzo łatwo o jej podrażnienie i dyskomfort. Jakie mogą być tego przyczyny? Bez wątpienia najczęściej odpowiadają za to uszkodzenia mechaniczne, jak niewłaściwy sposób depilacji (zarówno maszynką, jak i woskiem czy depilatorem). Do pozostałych przyczyn należy zaliczyć:
• depilację chemiczną, wykorzystującą specjalne kremy usuwające owłosienie;
• reakcję alergiczną na składniki znajdujące się w kosmetykach pielęgnacyjnych;
• reakcję alergiczną na składniki detergentów do prania;
• podrażnienie wywołane przez niewygodną odzież.

Jak można zauważyć, podrażnienie wrażliwej skóry pod pachami można spowodować nawet przez noszenie obcisłych ubrań czy niewłaściwe podejście do depilacji. Nie ulega jednak wątpliwości, że ich obecność na skórze jest bardzo uciążliwa, dlatego warto wiedzieć, jakich kosmetyków używać i jak postępować, by ten problem nie nawracał.

Jaki kosmetyk do wrażliwej skóry pod pachami?
Dezodorant oraz antyperspirant w sprayu to bez wątpienia najpopularniejsze produkty do ochrony przed potem. Dezodorant zabezpiecza nas przed jego nieprzyjemnym zapachem i działa antybakteryjnie, natomiast antyperspirant chroni przed nadmiernym poceniem się. Po jaki produkt powinniśmy sięgnąć, gdy naszym problemem jest wrażliwa skóra pod pachami?

Niezależnie od tego, czy w zależności od problemu wybieramy dezodorant lub antyperspirant w sprayu, by zapobiec podrażnieniom i nadreaktywności wrażliwej skóry pod pachami, powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zawarte w nich składniki. Wiele produktów do ochrony przed potem zawiera w swoim składzie alkohol, który może okazać się zbyt drażniący dla delikatnej skóry pod pachami. Jeśli naszym problemem jest wrażliwa skóra, lepiej unikać dezodorantów, które są mocno perfumowane lub zawierają syntetyczne kompozycje zapachowe i konserwanty.

Dla wrażliwej skóry pod pachami najlepiej wybrać kosmetyk o działaniu hipoalergicznym i bez dodatkowego zapachu. Dobrym rozwiązaniem będzie dezodorant wzbogacony o składniki pielęgnujące i kojące, jak chociażby pantenol czy aloes.

Jak zapobiegać podrażnieniom pod pachami?
Co robić, by uniknąć nieprzyjemnych podrażnień pod pachami? Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób golimy tam skórę. Zdecydowanie nie powinniśmy golić pach na sucho. Skóra powinna być wilgotna i dobrze namoczona. Goląc suchą skórę, znacznie zwiększamy ryzyko wystąpienia podrażnień i zacięć. Bardzo ważne jest, aby skóra pod pachami była przed goleniem oczyszczona. Nie powinny znajdować się na niej resztki potu czy antyperspirantu. Jeśli golimy taką skórę, dochodzi do namnażania się bakterii.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5