Czytam, bo lubię: Tomasz Ilnicki "Czarnobyl i Fukushima"

2022-05-06 14:51:03(ost. akt: 2022-05-06 15:00:41)
Tomasz Ilnicki jako jeden z pierwszych Polaków zwiedził zamkniętą strefę w Fukushimie w 2015 r.

Tomasz Ilnicki jako jeden z pierwszych Polaków zwiedził zamkniętą strefę w Fukushimie w 2015 r.

Autor zdjęcia: wydawnictwo PWN

Wielu Polaków pamięta jeszcze grozę katastrofy w Czarnobylu. Ale dokładnie 11 lat temu wydarzyła się inna katastrofa, której skutki widać do dziś – w Fukushimie. Jakie były ich przyczyny, przebieg i konsekwencje?
Opisania tego podjął się Tomasz Ilnicki – podróżnik, który jako jeden z pierwszych Polaków zwiedził zamkniętą strefę w Fukushimie w 2015 r. W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia był z kolei kilkudziesięciokrotnie – nie tylko w celach badawczych, ale również jako pilot wycieczek. Szczegółowo po niej oprowadza w swojej pierwszej książce „Azyl. Zapiski stalkera”. Jak sam przyznaje autor, jego fascynacja tym miejscem zaczęła się od pewnej gry komputerowej. Jednak z czasem pasja przerodziła się w działalność naukową, której owocem jest jego najnowsza publikacja „Czarnobyl i Fukushima. Przyczyny, przebieg i konsekwencje”.

Książka wydana w partnerstwie z Polskim Atomem (Departamentem Energii Jądrowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska) powstała w oparciu o naukowe raporty i była konsultowana ze specjalistami – między innymi z Państwowej Agencji Atomistyki, Akademii Górniczo-Hutniczej czy Instytutu Techniki Cieplnej Politechniki Warszawskiej. W części naukowo-historycznej autor tłumaczy, czym jest promieniowanie, objaśnia zasadę działania elektrowni jądrowych i zawiera autorskie wypowiedzi specjalistów w tej dziedzinie. Obala wszelkie mity narosłe przez lata w temacie promieniowania jonizującego i energetyki jądrowej oraz samych katastrof. Przedstawia również dokładny opis przyczyn, przebiegu katastrof jądrowych i likwidacji ich skutków oraz konsekwencje zdrowotne i społeczne. Natomiast publikacja zawiera też obszerną część reportażową, w której autor opisuje doświadczenia z własnych wypraw oraz wspomnienia uczestników i świadków obu katastrof. Całość książki wieńczy dyskusja, dotycząca perspektyw energetyki jądrowej i jej rozwoju w Polsce. Na ostatnich stronach dołączone są również unikatowe zdjęcia z miejsc katastrof.

Energetyka jądrowa to do dziś bardzo głośny i kontrowersyjny temat – ma równie wielu zwolenników, jak przeciwników. W publikacji Tomasza Ilnickiego pojawiają się głosy obu stron – z jednej strony ekspertów z dziedziny energetyki, którzy popierają rozwój technologii opartych na atomie w celu zmniejszenie emisji CO2, a z drugiej ludzi, którzy stracili wszystko w wyniku katastrof elektrowni atomowych. Generalnie jednak książka ma łagodzić antyatomowe nastroje i rzeczowo wyjaśnić wpływ niemal bezemisyjnej energetyki jądrowej na środowisko w zestawieniu z obecnie używaną energią opartą na węglu.

„Czarnobyl i Fukushima. Przyczyny, przebieg i konsekwencje” została napisana przystępnym językiem, zrozumiałym dla każdego, a jednocześnie przekazuje ogromną dawkę wiedzy. Nieco bardziej szczegółowo Tomasz Ilnicki opisuje japońską katastrofę, ale ponieważ jest o niej zdecydowanie mniej źródeł niż o Czarnobylu, to według mnie wychodzi to na plus – zwłaszcza że to pierwsze polskie kompleksowe opracowanie tego tematu. Książka idealna dla wszystkich, którzy jeszcze nie znają historii katastrof elektrowni atomowych w Czarnobylu i Fukushimie oraz interesują się tematem energetyki jądrowej.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5