Braniewo: Zabytki doczekają się renowacji?

2022-04-05 12:51:41(ost. akt: 2022-04-05 12:54:04)

Autor zdjęcia: Starostwo Powiatowe w Braniewie

Taką nadzieję mają przedstawiciele Braniewa, którzy właśnie w tej sprawie odwiedzili Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Największe społeczne zapotrzebowanie spotyka się w chęci odtworzenia nieistniejącego dziś ratusza.
W spotkaniu Braniewo reprezentowali: Katarzyna Maciejewska – członkini zarządu powiatu braniewskiego, burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki, przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Frąckiewicz i starosta braniewski Karol Motyka.

Tematem rozmów była ogromna potrzeba wsparcia takich zadań jak: renowacja elewacji i dachu historycznego budynku Collegium Hosianum; prace konserwatorsko-remontowe kościoła św. Krzyża i kościoła św. Antoniego w Braniewie; remont kościoła św. Mikołaja we Fromborku. Wszystkie wymienione obiekty są wpisane do rejestru zabytków.

Podczas spotkania burmistrz Braniewa przekonywał do odbudowy nieistniejącego ratusza, rewitalizacji murów obronnych oraz wsparcia remontu filarów w Bazylice Mniejszej p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej.

— Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze, dając możliwość na silną współpracę MKiDN z władzami powiatu i miasta. Pan minister z uwagą wysłuchał naszych pomysłów i próśb o wsparcie oraz przyjął zaproszenie do naszego miasta — przekazuje Katarzyna Maciejewska.
I dodaje: — Rozmowy przyniosły nadzieję na realizację wielu ważnych i jakże potrzebnych działań i inwestycji w Braniewie.

Przez blisko 600 lat ratusz był symbolem Braniewa oraz władzy miejskiej. To także jedna z najbardziej charakterystycznych budowli przedwojennych miasta. Staromiejski ratusz istniejący od średniowiecza był wielokrotnie przebudowywany, by pod koniec XVIII przyjąć ostateczną postać, którą znamy z przedwojennych zdjęć i pocztówek. Niestety, obiekt ten został zniszczony podczas sowieckich bombardowań w 1945 r. Dodatkowo do 1959 r. uległ rozbiórce wraz ze staromiejską zabudową miasta.

Ratusz nie został zapomniany i temat jego odbudowy często wraca w wypowiedziach lokalnych polityków. Coraz głośniej mówi się o ogromnej potrzebie jego odtworzenia w jego historycznym miejscu.

Miejmy nadzieję, że dzięki staraniom miejskich władz i spotkaniom takie jak te, Braniewo już niedługo doczeka się odzyskania części historycznego dziedzictwa. Przypomnijmy, że odbudowa ratusza znalazła także swoje miejsce w planie rozwoju miasta przedstawionym przez burmistrza Tomasz Sielickiego, który zaprasza do konsultacji w tej sprawie. Konsultacje rozpoczęły się 1 kwietnia i potrwają do 6 maja 2022. Mogą w nich wziąć udział m.in. mieszkańcy Braniewa, organizacje pozarządowe oraz podmioty prowadzące działalność na rzecz braniewian, sąsiednie gminy, a także ich związki, lokalni partnerzy społeczni i gospodarczy.

Projekt strategii rozwoju miasta Braniewa na lata 2021-2030 wraz z prognozą oddziaływania na środowisko dostępny jest na stronie internetowej UM i przekazany do wglądu w budynku urzędu przy Kościuszki 111 w pokoju 19 w dniach pracy urzędu od 7 do 15.

Uwagi i wnioski do projektu strategii rozwoju miasta można zgłaszać online, wypełniając formularz internetowy, drogą elektroniczną na adres: konsultacje@braniewo.pl lub przez system ePUAP i pocztą tradycyjną, lub dostarczając je osobiście do UM.

W ramach konsultacji zaplanowano także spotkanie, które odbędzie się 21 kwietnia 2022 o 16 w Braniewskim Centrum Kultury. W jego trakcie także będzie można zapoznać się z programem rozwoju Braniewa oraz zgłaszać swoje uwagi i wnioski. Urząd Miasta informuje również, że uwagi i wnioski zgłoszone po 6 maja 2022 nie będą rozpatrywane.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5