Narodowy holding na ostatniej prostej

2022-03-30 20:34:29(ost. akt: 2022-04-05 09:40:20)
Elewarr- magazyn w Pieniężnie

Elewarr- magazyn w Pieniężnie

Autor zdjęcia: Elewarr

Coraz bliżej do uruchomienia polskiego holdingu. Ideą założenia Krajowej Grupy Spożywczej jest powstanie silnej spółki w segmencie rolno-spożywczym, z kapitałem Skarbu Państwa. W grupie spółek ma znaleźć się także firma Elewarr, która nie wyklucza dalszego rozwoju w regionie.
Zaplanowano, aby Krajową Grupę Spożywczą docelowo tworzyło 15 przedsiębiorstw, podzielone na 6 sektorów: produkcję nasienną, produkcję skrobiową, sektor zbożowo-młynarski, sektor rolny i przetwórstwo spożywcze.

Nowy podmiot zabezpieczy rolników i producentów rolnych


— Została podpisana umowa o przekazaniu przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa nadzoru właścicielskiego nad 7 spółkami z sektora spożywczego do Ministerstwa Aktywów Państwowych, a tym samym został zakończony proces konsolidacji nadzoru właścicielskiego przez scalenie go w MAP — przekazał we wtorek 29 marca wicepremier Jacek Sasin na konferencji prasowej.

I dodał: — Holding będzie dawał polskim rolnikom wyjątkowe bezpieczeństwo i ochronę przed nieuczciwymi praktykami ze strony dużych podmiotów.
Od tej pory będą mogli liczyć na kompleksową obsługę — zarówno w doradztwie, jak i w dostarczeniu odpowiedniego materiału siewnego.

— Krajowa Grupa Spożywcza będzie brała aktywny udział w podniesieniu jakości żywności na wyższy poziom bezpieczeństwa — tłumaczy Henryk Kowalczyk, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

I zaznacza: — Czasami przy nadmiarze produktów i surowców rolnych następują zmowy cenowe: — ceny proponowane rolnikom są poniżej godności ich pracy.

Holding zadba o bezpieczeństwo żywnościowe


Ekonomiści przewidują, że z powodu konfliktu na Ukrainie ceny żywności znacząco wzrosną i holding spożywczy może przyczynić się do zabezpieczenia łańcucha dostaw i stabilizacji cenowej. Państwo w trudnych sytuacjach będzie miało możliwość reakcji.

Krajowa Grupa Spożywcza to także zdolność zapewnienia bezpieczeństwa spożywczego w sytuacji suszy czy katastrof naturalnych. Rolnicy będą mogli skorzystać też z pomocy przy zbyciu produktów rolnych bez ryzyka zmowy cenowej. Krajowy holding spożywczy będzie wyznacznikiem cen.

Elewar kluczowym przedsiębiorstwem


— Kluczową rolę będzie odgrywała spółka Elewarr, która ma swoje siedziby na terenie całego kraju, m.in. w Braniewie, Pieniężnie, Ornecie i Bartoszycach — mówi Andrzej Śliwka, wiceminister aktywów państwowych.

I podkreśla: — Krajowa Grupa Spożywcza to 15 spółek sektora rolno-spożywczego, 6 segmentów działalności, blisko 40 tys. ha areału ziemi do produkcji rolnej i ponad 4,5 tys. miejsc pracy.


Spółka Elewarr istnieje od 1992 r. Zajmuje się magazynowaniem i przechowywaniem zbóż, rzepaku i innych surowców pochodzenia rolniczego oraz ich obrotem. Świadczy usługi przechowywania dla podmiotów komercyjnych oraz Agencji Rezerw Materiałowych. Została objęta nadzorem właścicielskim Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Istnieje możliwość dalszego rozwoju przedsiębiorstwa.
— Rozmawialiśmy o kierunkach rozwoju Elewarru i Krajowej Grupy Spożywczej na ziemi elbląskiej. Spółka w swoich oddziałach posiada nowoczesne elewatory i magazyny zbożowe o łącznej pojemności blisko 700 tysięcy ton. Magazyny położone na terenie całego kraju są przystosowane do długoterminowego przechowywania surowców rolnych — napisał w mediach społecznościowych wiceminister Andrzej Śliwka.

W skład holdingu oprócz Elewarru mają wejść spółki takie jak: Danko, Małopolska Hodowla Roślin, Poznańska Hodowla Roślin, Kutnowska Hodowla Buraka Cukrowego, Pomorska-Mazurska Hodowla Ziemniaka, Hodowla Zwierząt i Nasiennictwa Roślin Polanowice oraz Kombinat Rolny Kietrz. Konsolidacja ma polegać na wyemitowaniu akcji, które zostaną objęte przez Skarb Państwa.

Uchwała powołująca do życia Krajową Grupę Spożywczą ma wpłynąć do Rady Ministrów w ciągu tygodnia.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5