Tomasz Sielicki: To będzie dla nas rok rozwoju

2022-03-26 08:00:00(ost. akt: 2022-03-25 10:41:22)
Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa

Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Każdego dnia zaskakuje nas nowa rzeczywistość, a wszystkie oczy zwrócone są teraz w kierunku Ukrainy. Mimo ogólnie panującego niepokoju staramy się funkcjonować stabilnie i realizować zamierzone cele — mówi burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki.
Moment rozpoczęcia działań zbrojnych na terenie Ukrainy był sygnałem, że nasi sąsiedzi będą potrzebowali pomocy. W związku tym uruchomiłem przy Braniewskim Centrum Kultury punkt zbiórki artykułów, które mogą być przydatne dla ofiar wojny na Ukrainie oraz dla uchodźców. Odzew mieszkańców był natychmiastowy, z niesamowitą prędkością nasz magazyn zapełnia się darami. Transport z artykułami przekazanymi przez naszych mieszkańców i wszystkich, którym los uchodźców nie jest obojętny, już wyruszył. Ze strony braniewian płynie także pomoc finansowa, którą można przekazywać na specjalnie utworzony rachunek bankowy naszego lokalnego stowarzyszenia "SOCJAL" — przekazuje Tomasz Sielicki.

I dodaje: — Z każdym dniem otrzymujemy od wojewody warmińsko-mazurskiego nowe wytyczne związane z procedurami, które urząd zobligowany jest wdrożyć, aby zapewnić uchodźcom dostęp do podstawowych świadczeń i usług publicznych. Dokładamy starań, aby osoby odwiedzające nasz urząd otrzymały wszelką pomoc i wsparcie.

Fot. archiwum prywatne


Burmistrz przyznaje, że pomoc ofiarom rosyjskiej agresji jest obecnie jednym z priorytetów, ale jednocześnie nie rezygnuje z planów, które ma na ten rok.

— Mogę śmiało powiedzieć, że będzie to rok rozwoju oraz ciekawych i długo wyczekiwanych inwestycji. Wraz z nadejściem pełnej wiosny nasze Braniewo wypięknieje. Zakończymy realizację kilku inwestycji, które poprawią jakość życia naszych mieszkańców. Jedną z nich jest rewitalizacja parku po byłej stadninie koni — zapowiada Tomasz Sielicki.

A jakie szanse i zagrożenia niesie ze sobą budżet?
— Rok budżetowy niedawno się rozpoczął i na ten moment trudno mówić o zagrożeniach związanych z realizacją budżetu. Wydatki planujemy zgodnie z zasadami gospodarności i celowości oraz wszelkimi normami wynikającymi z ustawy o finansach publicznych. Niewątpliwie szansą dla budżetu jest pozyskiwanie środków zewnętrznych, dzięki którym możemy podejmować więcej działań oraz realizować więcej inwestycji na rzecz mieszkańców i miasta. Aktywnie przygotowujemy się do uruchomienia nowej perspektywy finansowanej UE na lata 2021-2027. Korzystamy również ze źródeł krajowych, skąd pozyskaliśmy środki m.in. na modernizację infrastruktury sportowej — wyjaśnia burmistrz Braniewa.

Które z zaplanowanych inwestycji są najciekawsze i najbardziej wyczekiwane przez mieszkańców?
— Potrzeby naszych mieszkańców są różnorodne, ale chyba najbardziej oczekiwane są inwestycje związane z zagospodarowaniem przestrzeni publicznej. Chodzi głównie o utworzenie stref rekreacyjnych i wypoczynkowych oraz miejsc, gdzie można aktywnie spędzać czas. Obecnie jesteśmy w trakcie budowy boiska wraz z placem zabaw przy ul. Armii Krajowej. Jest to infrastruktura, na którą mieszkańcy czekali od lat. Marzenie się spełni, bo już niedługo będziemy cieszyć się pięknym, wielofunkcyjnym obiektem. Jeszcze tej wiosny rozpoczniemy także modernizację stadionu miejskiego, gdzie powstanie m.in. boisko piłkarskie o nawierzchni z trawy naturalnej, certyfikowany stadion lekkoatletyczny oraz boisko wielofunkcyjne. W połowie roku planujemy zakończenie rewitalizacji parku miejskiego na terenie byłej stadniny koni. Będzie to kolejne miejsce do wypoczynku i rekreacji. Bardzo zabiegam również o to, abyśmy w najbliższym czasie mogli zagospodarować przestrzeń nad stawem miejskim. Jest to idealne miejsce do wspólnego spędzania czasu, integracji i odpoczynku. Jest to także temat priorytetowy, który często pojawia się w rozmowach z mieszkańcami — wylicza Tomasz Sielicki.

Fot. archiwum prywatne


Jakie wydarzenia kulturalne zaplanowano na ten rok w Braniewie?
— Wspólnie z Braniewskim Centrum Kultury, Miejską Biblioteką Publiczną oraz Miejskim Ośrodkiem Sportu utworzyliśmy kalendarz imprez i wydarzeń na 2022. Wiele z nich organizowanych jest cykliczne, ale w tym roku chcę zwrócić szczególną uwagę na projekt pn. „Braniewo — warmińskie miasto piwowarów — forma spędzania wolnego czasu”. Wydarzenie ma na celu wskrzeszenie lokalnej tradycji, która niegdyś cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców całego regionu. Braniewo było rozpoznawalne dzięki słynnej imprezie pn. Piwowary, podczas której promowane były wyroby browarnicze z całego kraju. Chociaż minęło już wiele lat, nikt nie zapomniał o dawnej tradycji, a wręcz oczekuje się, że impreza na stałe wróci do kalendarza braniewskich uroczystości. Oczywiście całość uatrakcyjnią liczne koncerty i występy uznanych gwiazd — zdradza burmistrz.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5