Agresja Rosji i nałożone na nią sankcje nie wpływają na ruch z Obwodem Kaliningradzkim

2022-03-04 12:19:20(ost. akt: 2022-03-04 12:30:34)
Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: W-MOSG

Od czasu bestialskiej napaści Rosji na Ukrainę zwiększają się sankcje, nałożone na agresora. Samorządy wycofują się z umów o partnerstwie, część sklepów nie obsługuje Rosjan. Czy sytuacja ma odzwierciedlenie na granicy z Obwodem Kaliningradzkim?
Obwód Kaliningradzki jest rosyjską enklawą, która nie ma bezpośredniej łączności drogowej z Rosją. Zamknięcie przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych niewiele zmieniło. Flightradar24 informuje, że Rosjanie korzystają z wąskiego, stanowiącego międzynarodową przestrzeń powietrzną przesmyku na Morzu Bałtyckim pomiędzy granicami narodowych przestrzeni powietrznych. Jedynym utrudnieniem jest wydłużenie lotu o około godzinę.

Jak się okazuje, Obwód Kaliningradzki jest więc w wyjątkowo dobrej sytuacji. Zmian nie odczuwa się również na przejściu granicznym.

— Z mojego punktu widzenia — mówi jeden z funkcjonariuszy celnych pracujących na przejściu granicznym w Bezledach — nie mamy symptomów świadczących o tym, że zmienił się ruch pomiędzy Polską a Obwodem Kaliningradzkim. Wzrósł nieznacznie ruch osób, które pieszo przekraczają granicę. Często są to rodziny ukraińskie. Już wcześniej, w związku z pandemią granica była zamknięta. Podróżowały głównie osoby w celach służbowych lub ci, którzy mają rodzinę po stronie rosyjskiej. Obecnie przez granicę przechodzą osoby, które wracają z Rosji, np. studenci czy rodziny.

Kiedy rozpoczęła się pandemia, ruch na granicy się zmniejszył. Jak mówi nasz rozmówca, nie ma normalnego ruchu towarowego.

— Moim zdaniem wojna na granicy z Ukrainą nic nie zmieniła. Być może jest delikatny spadek liczby aut na dobę. Jednak zmiana jest dla nas niewielka.

O natężenie ruchu zapytaliśmy Warmińsko – Mazurski Oddział Straży Granicznej.

— Od 24 lutego do 02 marca br. — mówi mjr Mirosława Aleksandrowicz, rzeczniczka prasowa W-MOSG — na dwóch czynnych przejściach granicznych z obwodem kaliningradzkim, oraz na kolejowym przejściu granicznym w Braniewie (ruch towarowy) odprawiane są osoby z obsługi pociągu) odprawiono około 5 500 podróżnych w obu kierunkach. Odprawiono ponad tysiąc pojazdów ciężarowych i tysiąc osobowych.

Natomiast od 03 lutego do 09 lutego br. odprawiono blisko 4.200 podróżnych w obu kierunkach. Odprawiono ponad 1.600 pojazdów ciężarowych i 800-osobowych.
Dla porównania na przełomie roku 2021/2022 od 29 grudnia 2021 r. do 04 stycznia 2022 r. odprawiono ponad 5.500 podróżnych w obu kierunkach. Odprawiono około 700 pojazdów ciężarowych i prawie 1.500-osobowych.

Od 23 lutego do Polski z Obwodu Kaliningradzkiego wjechały 254 osoby narodowości ukraińskiej.
dar
Źródło

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5