Towarzystwo Miłośników Braniewa przyciąga ludzi z pasją

2022-02-11 15:00:53(ost. akt: 2022-02-11 13:31:55)
Dziękujemy Michałowi za wkład pracy na rzecz Towarzystwa Miłośników Braniewa i liczymy na dalszą współpracę — przekazuje TMB

Dziękujemy Michałowi za wkład pracy na rzecz Towarzystwa Miłośników Braniewa i liczymy na dalszą współpracę — przekazuje TMB

Autor zdjęcia: Towarzystwo Miłośników Braniewa

Jedną z takich osób jest pan Michał Rapita, który pełniąc funkcję tzw. złotej rączki, podejmuje się najtrudniejszych prac i dba o wnętrze Muzeum Ziemi Braniewskiej.
Michał Rapita należy do Towarzystwa Miłośników Braniewa od 2018 roku i jest bardzo zaangażowany w prace nad rozwojem Muzeum Ziemi Braniewskiej. Od samego początku poświęca swój prywatny czas na remonty poszczególnych sal w nowopowstałym muzeum.

— Do jednych z najważniejszych działań pana Michała należał udział w remoncie XIV-wiecznej Wieży Kleszej, a szczególnie trzeciego piętra, które przez wiele lat zamieszkiwały gołębie. Z dwoma innymi członkami rozpoczął prace nad oczyszczaniem sali z odchodów gołębich w ilości 1,5 tony, narażając własne zdrowie. Kolejnym ważnym etapem prac był remont pomieszczenia, które należało odrobaczyć, zdezynfekować, a następnie pomalować i położyć terakotę na podłogę. Niemałym wyczynem było wniesienie na trzecie piętro po krętych wąskich schodach materiałów budowlanych — 50 worków po 25 kg kleju do terakoty, 30 kartonów płytek z glazurą oraz 300 litrów wody. Po zakończeniu prac remontowych zaangażował się we wnoszenie mebli i eksponatów do wyremontowanej sali — informuje Towarzystwo Miłośników Braniewa.


Po remoncie wieży pan Michał zaangażował się w ratowanie przed ruiną zabytkowej średniowiecznej piwnicy przylegającej do murów obronnych miasta Braniewa.

Z pomocą synów wymienił dach nad piwnicą i drzwi.
— W 2019 roku Muzeum Ziemi Braniewskiej stało się posiadaczem zabytkowego XIX-wiecznego pieca w złym stanie technicznym. Niestety brak środków finansowych uniemożliwił postawienie go w muzealnej sali. Z tym problemem uporano się dzięki panu Michałowi Rapicie i jego bratu. Dzięki kolejnemu zaangażowaniu już w styczniu 2020 lico pieca zostało postawione i jest ono obecnie cennym eksponatem w muzeum — relacjonuje TMB.
Pasją pana Michała jest poszukiwanie zabytków ruchomych przy użyciu detektora, mężczyzna sprawuje funkcję kierownika grupy poszukiwaczy „Pogranicze” działającej przy Towarzystwie Miłośników Braniewa.

— Dzięki zaangażowaniu poszukiwaczy Muzeum Ziemi Braniewskiej wzbogaca się nieodpłatnie o kolejne zbiory muzealne, a Michał Rapita angażuje się w ratowanie cennych zabytków przed zniszczeniem. Jest to osoba bardzo uczynna, zaangażowana w prace wolontariackie, na co dzień pełniąca funkcję społecznego konserwatora prac remontowych i prac związanych z tworzeniem nowych wystaw muzealnych — podsumowuje Towarzystwo.

W grudniu ubiegłego roku Michał Rapita został laureatem konkursu "Barwy Wolontariatu".

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5