Nowe mieszkania w Braniewie?

2021-12-02 16:23:07 (ost. akt: 2021-12-02 14:23:28)

Autor zdjęcia: UM Braniewo

Jak twierdzi burmistrz, mieszkańcy miasta najczęściej wnoszą o ożywienie braniewskiego runku nieruchomości. Ich uwagi zostały wzięte pod lupę i znalazł się plan na to, by mieszkań w Braniewie było więcej. Jaki i na czym polega?
SIM – czyli społeczna inicjatywa mieszkaniowa to spółka realizująca budownictwo społeczne, której głównym zadaniem jest budowanie mieszkań na wynajem o umiarkowanym czynszu. SIM-y, a dawne TBS-y, to z założenia tak zwane spółki non profit.

Mieszkanie w SIM może być idealnym wyjściem dla osób i rodzin nieposiadających własnego mieszkania, ale dysponujących środkami finansowymi na regularne opłacanie czynszu, chociaż nie na tyle wysokimi, by możliwe było w ich przypadku zaciągnięcie kredytu hipotecznego na mieszkanie.

Jakie korzyści z bycia najemcą SIM można wyróżnić? Po pierwsze zamieszkanie bez konieczności zaciągania kredytu. Należy jednak pamiętać, że umowa z SIM może obligować do wniesienia partycypacji w wysokości do maksymalnie 30 proc. budowy lokalu mieszkalnego.

Jeżeli chodzi o czynsz, stawki mogą być nawet o połowę niższe od tych, oferowanych na rynku komercyjnym. Rozwiązanie oferuje rozliczenia partycypacji w czynszu – np. poprzez tzw. wakacje czynszowe – co oznacza, że najemcy przez określony czas w umowie, a w przypadku emerytów – bezterminowo – będą mogli płacić jeszcze o 20 proc. niższy czynsz.

Co ciekawe, umowę najmu można zmienić na umowę najmu z dojściem do własności, która może w przyszłości pomóc najemcy stać się właścicielem danego mieszkania.

– Jednym z wniosków mieszkańców, który najczęściej do mnie adresowali w ostatnim czasie, było ożywienie braniewskiego rynku mieszkaniowego. W pełni się z tym zgadzam, dlatego wspólnie z moimi współpracownikami pracowaliśmy nad sposobem rozwiązania tego problemu – przekazuje burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki.

I informuje: – Rada Miejska przychyliła się do mojej propozycji dotyczącej utworzenia w naszym mieście Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej Krajowego Zasobu Nieruchomości – Warmia i Mazury Sp. z o.o. i przyjęła w tej sprawie stosowną uchwałę.

Czym jest SIM KZN i jakie korzyści wiążą się z tą inicjatywą?
Działanie SIM reguluje ustawa z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego. Jest to podmiot, którego celem jest budowanie domów mieszkalnych i ich eksploatacja na zasadach najmu, czyli realizowanie zadań o charakterze użyteczności publicznej w zakresie budownictwa mieszkaniowego. Gmina Miasta Braniewa wniesie do utworzonej Spółki wkład pieniężny w wysokości 3 milionów złotych. Środki na ten cel zostaną pozyskane z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa utworzonego w Banku Gospodarstwa Krajowego. Na tym oczywiście nie kończy się nasze wsparcie, gdyż miasto Braniewo przekaże także grunt pod zabudowę mieszkalną – wyjaśnia Sielicki.

– Dzięki Społecznej Inicjatywie Mieszkaniowej zwiększymy dostępność lokali mieszkalnych na terenie Braniewa – przekonuje burmistrz.

Wiadomość spotkała się z dużą aprobatą ze strony mieszkańców. Co będzie dalej? Do tematu powrócimy.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5