EkoSłupki do analizy jakości powietrza już w Braniewie

2021-11-22 14:39:21 (ost. akt: 2021-11-22 11:41:03)

Autor zdjęcia: Tomasz Sielicki, burmistrz Braniewa

Urządzenia do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła pojawiły się w Braniewie. Jak odczytać z nich, jakiej jakości powietrzem oddychamy?
Słupki wyposażone są w oświetlenie ledowe, które przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza, wizualizując jakość powietrza, którym w danej chwili oddychamy. Urządzenia przekazują informację dotyczące temperatury powietrza, wilgotności, ciśnienia oraz stężenia pyłów zawieszonych PM1, PM2,5 i PM10.

Jak zatem odczytywać wyniki przedstawione przez urządzenie? Kolor zielony oznacza, że jakość powietrza jest bardzo dobra, a jego zanieczyszczenie nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Wraz ze wzrostem zanieczyszczeń w powietrzu kolor zmienia barwę. Jasnozielony informuje o zadowalającej jakości powietrza, którego zanieczyszczenie powoduje brak lub niskie ryzyko zagrożenia dla zdrowia.

Kolor żółty oznacza akceptowalną — umiarkowaną — jakość powietrza, ale zanieczyszczenie może stanowić zagrożenie w szczególnych przypadkach — dla osób chorych, starszych, kobiet w ciąży i małych dzieci. Kolor pomarańczowy informuje o dostatecznej jakości powietrza i zanieczyszczeniu stanowiącym dla zdrowia — w takim przypadku należy rozważyć ograniczenie aktywności fizycznej na wolnym powietrzu.

Najgorsze oznaczenia to te koloru jasno- i ciemnoczerwonego. Pierwsze dotyczy złej jakości powietrza, a osoby starsze, chore, kobiety w ciąży i małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu. Kolor ciemnoczerwony informuje za to o bardzo złej jakości powietrza — wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane, a długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym i odpornościowym.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5