Kolejowy skaner wskazał kontrabandę w węglu [ZDJĘCIA]

2021-10-15 12:07:11 (ost. akt: 2021-10-15 12:18:08)

Autor zdjęcia: KAS

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Braniewie ujawnili nielegalne papierosy w pociągu przewożącym węgiel z Rosji. Kontrabandę wskazał skaner do prześwietlania wagonów.

Na początku października br. na kolejowym przejściu granicznym w Braniewie warmińsko-mazurscy funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili 90 tys. sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Kontrabanda ukryta była w składzie węgla w pociągu jadącym z Rosji.

Do kontroli wykorzystano wielkogabarytowy skaner RTG. Funkcjonariusz dokonujący interpretacji obrazu zauważył nieprawidłowości. W obrazie widoczna była inna gęstość towaru i jego regularne rysy. Okazało się, że pod dość cienką warstwą węgla ukryte były kartony z papierosami.

Skaner wykorzystywany do prześwietlania wagonów został oddany do użytku w czerwcu br. W urządzeniu zastosowano nowoczesne rozwiązania informatyczne oraz oprogramowanie zapewniające skanowanie 24h/h przez 7 dni w tygodniu, w każdych warunkach pogodowych.

Skaner służy do wykrywania nielegalnych towarów, materiałów wybuchowych, a w szczególności do wykrywania skrytek w elementach konstrukcyjnych. wszystkich rodzajów wagonów towarowych i kontenerów.

Marta Rosiak, oficer prasowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5