Strażacy doskonalili swoje umiejętności [ZDJĘCIA]

2021-10-15 09:01:02 (ost. akt: 2021-10-15 09:04:11)

Autor zdjęcia: KP PSP Braniewo

Na terenie terminala przeładunkowego w Braniewie miał miejsce wyciek gazu płynnego. Do działań przystąpiły odpowiednie służby. Na szczęście były to tylko ćwiczenia.

W środę, 13 października na terenie terminala przeładunkowego gazu płynnego „Glob – Terminal” odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez funkcjonariuszy komendy powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie pod kryptonimem „GLOB 2021”.

Jak informuje KP PSP w Braniewie, w ćwiczeniach uczestniczyły służby ratownicze znajdujące się na terenie miasta Braniewa. Główne zadania realizowali strażacy z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej PSP w Braniewie, którzy byli wspierani przez strażaków Wojskowej Straży Pożarnej. Na miejscu zdarzenia pojawiła się również Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego działająca przy komendzie miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.

Scenariusz ćwiczeń zakładał wyciek gazu na froncie rozładunku cystern szerokotorowych. — Jeszcze przed przybyciem straży pożarnej działania związane z ograniczeniem emisji gazu podjęte zostały przez pracowników, którzy nakazali ewakuację personelu terminala. Część wagonów znajdująca się w pobliżu cysterny, z której wydobywał się gaz, została odciągnięta w bezpieczne miejsce — czytamy relację PSP w Braniewie.

Strażacy mieli trudne zadanie. Oprócz ograniczenia pozorowanego wycieku gazu musieli również dotrzeć do osób poszkodowanych, znajdujących się w zasięgu działania substancji niebezpiecznej. Poza tym trzeba było ograniczyć rozprzestrzenianie się gazu i określić skalę zagrożenia. — Osobom poszkodowanym, które były ewakuowane do strefy bezpiecznej, strażacy udzielili pomocy medycznej. Powstała emisja gazu wymagała od ćwiczących strażaków zbudowania skutecznego zaopatrzenia wodnego z pobliskiego zbiornika wodnego oraz wykorzystanie miejskiej sieci wodociągowej — informują strażacy.

Zadaniem Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego było zabezpieczenie przewodu, z którego doszło do wycieku gazu. Zasadniczym celem ćwiczeń było sprawdzenie Planu Ratowniczego opracowanego dla zakładu dużego ryzyka.

Punkt przeładunku gazu płynnego „GLOB TERMINAL” stanowi jeden z dwóch zakładów dużego ryzyka znajdujący się na terenie powiatu braniewskiego.

oprac. K

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5