Przed rocznicą posprzątali mogiły [ZDJĘCIA]

2021-09-25 17:59:08 (ost. akt: 2021-09-25 10:06:39)

Autor zdjęcia: 43 blp

Swoje święto obchodzą 27 września — w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego. Przygotowując się do jego obchodów, żołnierze wojsk obrony terytorialnej, uprzątnęli groby bohaterów.
Wojska Obrony Terytorialnej obchodzą swoje święto w rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego, które utworzone zostało 27 września 1939 roku.

By godnie uczcić 82. rocznicę tego wydarzenia, żołnierze 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie, wchodzącego w skład 4W-MBOT, posprzątali mogiły, zapalili znicze i wymienili na nowe, biało-czerwone wstęgi na grobach tych, którzy w naszej historii zapisali się złotymi zgłoskami.


Nie na każdym z pomników widniała informacja, kim była pochowana tu osoba, że walczyła w szeregach Armii Krajowej, brała udział w Powstaniu Warszawskim, dlatego już w poprzednich latach żołnierze Zespołu ds. Kombatantów 4W-MBOT utworzyli listę osób pochowanych na nekropoliach Warmii i Mazur, która jest sukcesywnie modyfikowana i uzupełniana.

Te mogiły zostały oznaczone biało-czerwonymi wstęgami. W ten sposób, każdy odwiedzający cmentarze, może zapalić symboliczny znicz bohaterom, dzięki którym żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.

Łącznie na terenie Elbląga, Lidzbarka Warmińskiego, Braniewa i Bartoszyc żołnierze uporządkowali i oznaczyli flagową wstęgą ponad sto mogił żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

W nocy z 26 na 27 września 1939 r., w oblężonej Warszawie, powołano do życia Służbę Zwycięstwu Polski. Zadaniem tej konspiracyjnej organizacji wojskowej była walka z okupantem.

Dwa miesiące później przekształcono ją w Związek Walki Zbrojnej, a następnie w Armię Krajową. Wraz z rządem na uchodźstwie tworzyły one Polskie Państwo Podziemne, którego pierwowzorem była organizacja państwa podziemnego z czasów powstania styczniowego. Pod koniec 1944 r. Armia Krajowa liczyła niemal 400 tysięcy żołnierzy.

Dzień Podziemnego Państwa Polskiego został ustanowiony uchwałą Sejmu RP z dnia 11 września 1998 r. Wyrażała ona szczególną wdzięczność i szacunek twórcom, ofiarnym działaczom podziemnych struktur państwa Polskiego, a także tym wszystkim, którzy w wyjątkowo trudnych warunkach, z narażeniem własnego życia walczyli o niepodległość ojczyzny.

43blp

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5