Za nami dożynki gminne w sołectwie Ronin-Nowiny, a przed nami dożynki w Bemowiźnie

2021-09-07 16:35:59 (ost. akt: 2021-09-07 16:38:33)

Autor zdjęcia: Urząd Miasta i Gminy Frombork

Za nami fromborskie dożynki gminne, które odbyły się 4 września w sołectwie Ronin-Nowiny. A jeszcze przed nami braniewskie dożynki gminne, na które warto wybrać się do Bemowizny już 11 września. Jakie atrakcje nas czekają?
Dożynki gminne w sołectwie Ronin-Nowiny rozpoczęły się w sobotę uroczystą polową mszą świętą w intencji rolników i tegorocznych plonów.

W uroczystościach wzięli udział zaproszeni goście, a wśród nich m.in. starosta braniewski Karol Motyka, wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Miron Sycz, senator Jerzy Wcisła i posłanka Monika Falej.

– Na mszę świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem ks. Grzegorza Pieńkosza, sołtysi gminy Frombork przynieśli w darze przepiękne kosze dożynkowe wypełnione i ozdobione darami natury z tegorocznych plonów. Podczas mszy świętej ksiądz poświęcił dożynkowy bochen chleba przekazany przez starostów dożynek oraz złożone pod sceną dary i wieńce dożynkowe – relacjonuje Jolanta Bieńkowska z Urzędu Miasta i Gminy Frombork.

Fot. Urząd Miasta i Gminy Frombork


I dodaje: – Tegorocznymi starostami dożynek byli Teresa Janicka i Zbigniew Ocalewicz z Jędrychowa. Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się przekazaniem wieńca dożynkowego mieszkańców gminy Frombork upleciony z tegorocznych zbóż, który wręczyła burmistrzowi Zbigniewowi Pietkiewiczowi jego twórczyni Małgorzata Łukasik. Kolejno starostowie dożynek przekazali uroczyście bochen chleba dożynkowego na ręce burmistrza, po czym nastąpił poczęstunek siedzących na ławkach uczestników dożynek. Tego dnia dana nam była radość, że z zebranego w tym roku ziarna wszyscy mogli się podzielić dopiero co wypieczonym, świeżym, pachnącym chlebem.

Rolnicy, którzy szczególnie wyróżniają się swoją działalnością, otrzymali honorowe odznaki "Zasłużony dla rolnictwa" nadane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Fot. Urząd Miasta i Gminy Frombork


– Uroczystego uhonorowania rolników dokonali senator Jerzy Wcisła, wicemarszałek Miron Sycz, burmistrz Zbigniew Pietkiewicz oraz przewodniczący Rady Miejskiej Ryszard Pawluczuk, gratulując serdecznie tak zaszczytnego wyróżnienia – wspomina Jolanta Bieńkowska. – Dożynkowy dzień był okazją do wyrażenia uznania za ciężką i pełną poświęceń pracę w rolnictwie, godną najwyższego szacunku i uznania przez całe społeczeństwo. Burmistrz Zbigniew Pietkiewicz podziękował wszystkim rolnikom i ich rodzinom za trud pracy na roli, za zebrane plony, będące efektem całorocznej pracy.

W trakcie dożynek zaprezentowano przepiękne stroiki, w których wykonanie twórcy włożyli sporo pracy i serca. Nie zabrakło też sutego poczęstunku, a uczestnicy imprezy mieli okazję posłuchać, jak pracują silniki zabytkowych maszyn rolniczych, obejrzeć sprzęt strażacki i podziwiać wystawę rzeźbiarską Dariusza Paproty.
Muzyczne wrażenia zapewnił zespół country Grupa Furmana, Warmianki i Yabadoo. Zabawę zakończyły tańce przy dźwiękach zespołu Fire.

Fot. Urząd Miasta i Gminy Frombork


A już w sobotę 11 września dożynki gminne w Bemowiźnie – o 15 uroczysta msza święta, o 16:30 wręczenie Bursztynowego Ziarna, a o 16:45 rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec. O 17 na scenie gwiazda imprezy – zespół Weekend, o 18 zagra Zdanowicz Band, a o 19 rozpocznie się biesiada warmińska połączona z teatrem kulinarnym. O 20:30 uczestników zabawiał będzie zespół Libra Band.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5