Rusza kolejna edycja projektu "Rozwój rodziny w powiecie braniewskim"

2021-09-02 14:08:13(ost. akt: 2021-09-02 14:12:58)
Wyjazd rodzinny do Kaczego Bagna

Wyjazd rodzinny do Kaczego Bagna

Autor zdjęcia: nadesłane

Stowarzyszenie Braniewski Instytut Rozwoju rusza właśnie z kolejną edycją projektu pn. „Rozwój rodziny w powiecie braniewskim”. Jest to szansa dla wszystkich rodzin, które potrzebują wsparcia w różnych dziedzinach życia.
– Projekt przeznaczony jest dla rodzin z powiatu braniewskiego, które są zagrożone wykluczeniem społecznym lub ubóstwem – tłumaczy Izabela Gnatek ze Stowarzyszenia. – Są to na przykład osoby bezrobotne, korzystające lub kwalifikujące się do pomocy społecznej, osoby przebywające w pieczy zastępczej, osoby niepełnosprawne czy korzystające z Programu Pomoc Żywnościowa. Dodatkowe punkty w rekrutacji mogą otrzymać kobiety, osoby samotnie wychowujące dzieci czy rodziny wielodzietne. Warto jednak zgłosić się do nas, ponieważ są osoby, które często nie wiedzą, że kwalifikują się do objęcia wsparciem pomocy społecznej. W ofercie mamy między innymi twórcze zajęcia dla kobiet, dzieci, młodzieży, jak i dla całych rodzin.

Jakie zajęcia będą czekały rodziny, które zakwalifikują się do projektu? – Klub Rozwoju Kobiet, w którym będzie można rozwijać swoje pasje i zainteresowania – wylicza pani Izabela. – Na miejscu będzie także możliwość skorzystania z indywidualnego doradztwa specjalistycznego, np. z porad prawnika, psychologa, fizjoterapeuty, neurologopedy i dietetyka. Wszystko zależy od indywidualnych potrzeb każdego uczestnika. Organizujemy także spotkania edukacyjne w ramach Szkoły dla Rodziców, spotkania z ekspertami i warsztaty ze specjalistami, a także wyjazdy rodzinne. W ramach projektu utworzony został również Dom Sąsiedzki dla każdego. Jest to miejsce, gdzie każdy mieszkaniec może przyjść, spędzić kreatywnie czas wolny, spotkać się z innymi ludźmi oraz gdzie są organizowane różne inicjatywy społeczne, tj. pikniki rodzinne, ogród społeczny czy wolontariat.

Cały projekt trwa dwa lata. Jest on podzielony na dwie edycje. Pierwsza edycja właśnie się kończy, natomiast druga będzie trwała od października 2021 do końca września 2022. – Pierwsze dwa miesiące każdej edycji, to działania promocyjne i rekrutacyjne, natomiast już od grudnia ruszają wszelkie działania, akcje i inicjatywy – wyjaśnia Izabela Gnatek. – W związku z pandemią mamy przygotowane alternatywne formy dla grupowych zajęć stacjonarnych.

Ile osób, ile rodzin może znaleźć się w projekcie? – W II edycji projektu mamy miejsce dla 20 osób – tłumaczy pani Izabela. – Jeśli rodzina składa się z 4 osób, jest to już 4 z 20 uczestników. Średnio przewidujemy, że w edycji udział weźmie około 5 rodzin. Jeżeli ktoś nie zakwalifikuje się do projektu, może uczestniczyć w działaniach organizowanych w utworzonym przez nas Domu Sąsiedzkim, gdzie każdy mieszkaniec powiatu braniewskiego może przyjść i kreatywnie oraz ciekawie spędzić swój czas wolny, zaangażować się w różne inicjatywy lub po prostu wypić kawę czy herbatę i porozmawiać z innymi ludźmi.

Skąd wziął się pomysł na stworzenie tego projektu? – Na napisanie projektu oraz utworzenie Domu Sąsiedzkiego wpłynął szereg czynników – wyjaśnia pani Izabela. – Pomysł wynika z realizowanych zadań statutowych Stowarzyszenia Braniewski Instytut Rozwoju oraz z dotychczasowych działań i akcji przeprowadzanych przez stowarzyszenie. Jednak najważniejszym bodźcem był głos mieszkańców powiatu braniewskiego, którzy zgłaszali potrzebę organizacji takich działań. W naszym regionie występuje wyraźny deficyt wsparcia dla rodzin.

Dom Sąsiedzki i biuro projektu znajdują się  Braniewie przy Placu Piłsudskiego 5, czynne od wtorku do soboty w godzinach 10.00-18.00. Wszystkie zajęcia w ramach projektu i Domu Sąsiedzkiego są darmowe. W związku z sytuacją epidemiologiczną mamy przygotowane alternatywne rozwiązania dla spotkań grupowych, część zajęć odbywać się będzie indywidualnie, część w małych grupach do 5 osób, część zdalnie, mamy też ofertę dla dzieci uczęszczających do szkoły w postaci pomocy w nauce, odrabianiu lekcji czy korepetycji.

W I edycji projektu wzięły udział 22 osoby. – Otrzymały one wsparcie psychologa, prawnika, fizjoterapeuty, dietetyka oraz neurologopedy. W czerwcu odbył się piknik rodzinny dla wszystkich mieszkańców Braniewa z licznymi, darmowymi atrakcjami dla całych rodzin. W lipcu odbył się dwudniowy wyjazd połączony z warsztatami do Kaczego Bagna – Miejsca Inicjatyw Pozytywnych. W czasie edycji odbywały się liczne spotkania w ramach Klubu Młodzieżowego, Klubu Rozwoju Kobiet oraz Pracowni Rodzinnej. Ich tematyka była bardzo zróżnicowana od makramy, szydełkowania, wyszywania, przez warsztaty z makijażu i dbania o siebie, po zajęcia kulinarne, plastyczne, sportowe. W ramach Klubu Młodzieżowego w lipcu i sierpniu odbywały się zajęcia wakacyjne dla dzieci z całego powiatu braniewskiego – wylicza pani Izabela.

– Myślę, że nasze działania są ciekawą i innowacyjną propozycją dla mieszkańców powiatu braniewskiego, gdyż nic podobnego nie funkcjonowało tu do tej pory – kończy pani Izabela.

Projekt "Rozwój rodziny w powiecie braniewskim" współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

K


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5