Czy fromborski basen doczeka się rewitalizacji? [ZDJĘCIA]

2021-07-29 12:01:16 (ost. akt: 2021-08-01 19:53:21)

Autor zdjęcia: Adam Góźdź

Basen we Fromborku powstawał w latach 80-tych ubiegłego wieku, a jego oficjalne otwarcie nastąpiło 19 sierpnia 1992 roku. Działał nieprzerwanie do 2014 roku. Niestety, dziś to miejsce niszczeje. Czy jest szansa na jego rewitalizacje?

— Choć od 30 lat mieszkam w Elblągu, to nadal jestem częstym gościem we Fromborku, bo tam mieszka moja rodzina — opowiada nasza czytelniczka. — Chętnie, odwiedzając najbliższych, wybrałabym się na basen. Wiem, że moi znajomi uczęszczali tam bardzo często i opowiadali o tym basenie gościom, którzy mieli do nich przyjeżdżać w sezonie letnim.

— O tak, pamiętam ten basen — mówi z kolei mieszkaniec Fromborka. — Dzieci z dziadkami całe wakacje tam spędzały. Muszę przyznać, że mi brakuje tego miejsca i aż żal patrzeć na to, co z niego pozostało, jak się koło niego przechodzi. Mój syn nauczył się tam pływać. Naprawdę mamy mnóstwo wspomnień związanych z tym miejscem. Mam nadzieję, że kiedyś jeszcze dane mi będzie w nim popływać.

— Niestety ostatni rok funkcjonowania basenu wykazał wiele wad, tak naprawdę trudnych do usunięcia w formie remontu czy modernizacji — tłumaczy Damian Krasiński, zastępca burmistrza Fromborka. — Basen przestał spełniać podstawowe normy sanitarne stąd decyzja o jego zamknięciu. Problemem stało się także znalezienie operatora ze względu na małą rentowność obiektu, który mówiąc kolokwialnie „przeciekał” w wielu miejscach, generując olbrzymie koszty utrzymania, a liczba odwiedzających systematycznie malała. Obiekt nie odpowiadał także standardom prawa budowlanego. W obecnym stanie nie jest opłacalne przywrócenie do funkcjonowania miejskiego basenu w takiej formie.

Jak się okazuje, teren basenu w przyszłości ma być zagospodarowany. W jaki sposób? — Teren, na którym usytuowany jest obiekt basenu miejskiego, znajduje się w strefie "A" obszaru ochrony uzdrowiskowej, czyli terenu, który w planach Wieloletniego Rozwoju Strefy Obszaru Uzdrowiskowego Gminy Frombork jest miejscem najbardziej atrakcyjnym i umożliwiającym w przyszłości uzyskanie statusu uzdrowiska dla Fromborka — wyjaśnia Damian Krasiński. — W planach rozwojowych jest zatem utworzenie urządzeń i zakładów lecznictwa uzdrowiskowego, które z racji wykorzystania obecnych wód solankowych, będą mogły świadczyć lecznictwo uzdrowiskowe o podobnym charakterze, w jakim wykorzystywany był obiekt miejscowego basenu, dodając do tego walory lecznicze balneoterapii. Wiele z tych zadań uwarunkowanych jest od dotacji ze środków zewnętrznych oraz zainteresowania inwestycyjnego. Zatem miejmy nadzieję, że kąpiele wodne na wolnym powietrzu w tym wyjątkowym miejscu będą jeszcze możliwe, zwiększając nie tylko atrakcyjność terenu, ale przede wszystkim dbając o nasze zdrowie, wzbudzając sentyment funkcjonowania miejskiego basenu z czasów jego świetności, ale w nowym wydaniu.

K


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5