54 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej we Fromborku

2021-07-16 16:00:38 (ost. akt: 2021-07-16 11:05:37)

Autor zdjęcia: nadesłane

W najbliższa sobotę 17.07.2021 roku, w bazylice archikatedralnej pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Andrzeja we Fromborku, o godzinie 19:30, w ramach 54 edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej we Fromborku wystąpi Hanna Dys - organistka i Szymon Zawodny - saksofonista.
Oboje muzycy związani są zawodowo z Akademią Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku.

W programie koncertu:
Program koncertu we Fromborku, 17 lipca 2021 r.
Hanna Dys – organy, Szymon Zawodny – saksofon

1. Johann Sebastian Bach – Preludium i fuga a-moll BWV 543
2. Gabriel Faure - Pavana (w aranżacji na saksofon i organy)
3. Feliks Mendelssohn-Bartholdy – 3 i 4 cz. IV Sonaty B-dur op.65
4. Nils Lindberg - Visa Efter Torn Erik
5. Hugo Distler – Orgelsonate op.18/II
6. Hans Andre Stamm - Under the Starry Sky
7. Denis Bedard – Sonata na saksofon i organy

Hanna Dys - organistka, absolwentka a także profesor gdańskiej Akademii Muzycznej na Wydziale Instrumentalnym.

Studiowała w klasie organów prof. R. Peruckiego oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu w klasie organów prof. W. Zerera (dyplom z wyróżnieniem). Stypendystka m.in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Hanna Dys wielokrotnie występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce (Oliwa, Leżajsk, Kamień Pomorski, Warszawa, Kraków), a także w Europie (m. in. Włochy, Finlandia, Rosja, Norwegia, Niemcy, Mołdawia, Hiszpania). W przeszłości grała także we Fromborku. W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową, m. in. nagrała w ramach swojego przewodu habilitacyjnego płytę monograficzną z dziełami Mieczysława Surzyńskiego. Brała udział w projekcie nagrania wszystkich Symfonii organowych Feliksa Nowowiejskiego. Animator kultury, pełni funkcję dyrektora artystycznego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Grudziądzu. Jest pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą m. in. w Rosji, na Litwie, we Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. W swoim dorobku posiada liczne nagrania solowe oraz kameralne.

Szymon Zawodny - saksofonista, członek kwartetu saksofonowego The Whoop Group. Pedagog w klasie saksofonu w Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku. Artysta wykonuje nie tylko muzykę klasyczną i współczesną, ale także jazzową i rozrywkową. Jego muzyczna droga rozpoczęła się w Państwowej Szkole Muzycznej I st. im. M. Spisaka w Dąbrowie Górniczej w wieku 7 lat. W 2005 roku podjął edukację w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. im. K. Szymanowskiego w Katowicach w klasie saksofonu Bernarda Steuera.
W latach 2011-2014 kształcił się pod kierunkiem Pawła Gusnara na Uniwersytecie Muzycznym F. Chopina w Warszawie, gdzie ukończył studia I stopnia. W latach 2012/2013 studiował w Conservatorium van Amsterdam u Arno Bornkampa. Od 2014 roku kształcił się pod kierunkiem Larsa Mlekuscha w Musik und Kunst Privatuniversität der Stadt Wien, gdzie w 2016 roku uzyskał tytuł magistra. W 2019 roku uzyskał tytuł doktora sztuk muzycznych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku - pod kierunkiem Macieja Obary ukończył studia licencjackie w zakresie saksofonu jazzowego. Szymon Zawodny współpracował ze Zbigniewem Namysłowskim, Dorotą Miśkiewicz, Krzysztofem Herdzinem, Adamem Sztabą, Gordonem Goodwinem, Łukaszem L. U. C. Rostkowskim, Krzesimirem Dębskim, Radzimirem Dębskim czy Dagadana. Brał udział w wielu koncertach, festiwalach i audycjach m.in.: „Warszawska Jesień, Un Violon sur le Sable (2019), Transaltlantyk w Łodzi (2018), audycje muzyczne w TVP Kultura, TVP Polonia, Dzień Dobry TVN, RDC (2018), Vienna International Saxfest (2015/2016), La Folle Journée w Nantes we Francji (2014) i w Warszawie (2014), audycja radiowa „Five o’clock” z Krzysztofem Herdzinem i Pawłem Gusnarem (2016), czy Musica Polonica Nova w Filharmonii Wrocławskiej (2014). Artysta jest laureatem wielu konkursów muzycznych. W 2018 roku został nominowany do prestiżowej nagrody Koryfeusz Muzyki Polskiej w kategorii „Odkrycie roku”, za debiutancki album „Crimes” zespołu The Whoop Group. Szymon jest także stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2010, 2011) i programu „Młoda Polska” (2012), a także endorserem marek D’Addario i BG France.

Wstęp na koncerty festiwalowe jest bezpłatny dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca oraz ze środków Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Frombork gród Kopernika


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5