Ukończyli pętlę i złożyli przysięgę [ZDJĘCIA]

2021-07-13 18:01:32(ost. akt: 2021-07-13 12:36:02)

Autor zdjęcia: 4W-MBOT

W minioną sobotę na terenie 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie odbyła się uroczysta przysięga, którą poprzedziło szkolenie i pętla taktyczna. — Wierzę, że ojczyzna może na was liczyć — powiedział płk Mirosław Bryś.
Żołnierze odbywające szkolenie podstawowe w 43 batalionie lekkiej piechoty w Braniewie ukończyli pętlę taktyczną, której celem było sprawdzenie poziomu wyszkolenia, sprawności bojowej oraz odporności psychofizycznej żołnierzy w warunkach poligonowych.


— Egzamin odbył się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu z licznymi pagórkami i ciekami wodnymi tak, aby podgrywając incydenty taktyczne jak kontakt ogniowy, działanie w strefie skażonej, czy ewakuacja rannego z pola walki, wykorzystując środki pozoracji, odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji. Zadania postawione przed żołnierzami nie należały do łatwych, a realizowane podgrywki miały za zadanie sprawdzić ich umiejętności działania w stresie — przekazuje ppor. Anna Szczepańska.

Z jakimi zadaniami przyszło się zmierzyć żołnierzom?
— Każdy z żołnierzy szkolenia podstawowego wystawił na próbę swój charakter, sprawność fizyczną i psychiczną. Przemarsz w szyku ubezpieczonym zakończony kontaktem ogniowym z przeciwnikiem, strzelanie z karabinka na celność i skupienie, pierwsza pomoc na polu walki, ładowanie magazynka na czas czy praca na radiostacji — to tylko wybrane zagadnienia, które ochotnicy musieli zaliczyć zarówno osobiście, jak i zespołowo. I nie zawiedli — każdy z egzaminowanych zaliczył ten test, udowadniając swoją wartość bojową dla wojska i ojczyzny. Przed terytorialsami kolejne trzy lata intensywnego szkolenia, podczas którego poszerzać będą swoje kompetencje i umiejętności — odpowiada rzeczniczka 43 blp.

Złożenie przysięgi wojskowej poprzedził wspólny udział żołnierzy w mszy świętej odprawionej w braniewskiej katedrze i ognisko, w którym uczestniczył por. Jerzy Kwietniewski ps. „Siwy”.

— Wspomnienia i rozmowy z pewnością na długo zostaną w pamięci uczestników spotkania. Sztafeta pokoleń trwa, a my jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może rozmawiać z bohaterami, walczącymi o naszą ojczyznę. Dbajmy o nich i doceniajmy czas, który możemy wspólnie spędzić. Por. Kwietniewski jeszcze jako nastoletni chłopak brał udział w Powstaniu Warszawskim. W sierpniu 1944 roku pełnił funkcję łącznika na Bielanach. Był w Zawiszakach, najmłodszej grupie Szarych Szeregów. Razem z oddziałem przeprowadzał powstańców do Puszczy Kampinowskiej. W czasie powstania został ranny — informuje ppor. Anna Szczepańska.


Uroczysta przysięga, którą złożyło 101 żołnierzy Obrony Terytorialnej, odbyła się w sobotę 10 lipca na terenie 43 batalionu lekkiej piechoty w Braniewie.

— W uroczystości udział brał Minister Obrony Narodowej pan Mariusz Błaszczak, wojewoda warmińsko-mazurski pan Artur Chojecki, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca 16 Dywizji Zmechanizowanej gen. dyw. Krzysztof Radomski. Wśród gości przybyłych na uroczystość znalazło się też wielu parlamentarzystów, przedstawicieli władz samorządowych, dowódców zaprzyjaźnionych jednostek wojskowych, kapelanów wojskowych, kombatantów, a także rodziny nowo zaprzysiężonych żołnierzy — relacjonuje Paulina Kucińska, rzeczniczka prasowa 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

I dodaje: — Zaszczytu przysięgi "na sztandar" dostąpili wyróżniający się w szkoleniu Angelika Smolka, Michał Filipek, Monika Zawistowska i Dominik Kurgan. Ponadto sześcioro młodych żołnierzy otrzymało wyróżnienia od szefa MON za wyniki osiągane podczas szkolenia podstawowego. Byli to Rafał Rogowski, Aleksandra Stołycia, Dominik Kurgan, Justyna Ząbek, Dorota Borowska, Mateusz Idzikowski. Wśród przysięgających byli mieszkańcy całego województwa warmińsko-mazurskiego, większych i mniejszych miast takich jak Ełk, Giżycko, Olsztyn, Braniewo, Elbląg, Pisz, Szczytno, Nidzica, Działdowo czy Morąg.

— Od dziś żołnierze, którzy złożyli przysięgę i współtworzą formację niezwykle istotną dla bezpieczeństwa naszej ojczyzny — współtworzą Wojska Obrony Terytorialnej — zaznaczył minister Błaszczak.

A płk Mirosław Bryś powiedział: — Żołnierze Armii Krajowej, których mamy dziś zaszczyt gościć są świadkami niekończącej się chwały. Oni też przysięgali, ale w innych okolicznościach, przysięgali w czasach niepewnych. Weterani Armii Krajowej opowiadając o swoich przeżyciach z okresu wojny, ze łzami w oczach powracają do słów wypowiedzianych na baczność z podniesionymi palcami. Ten sam gest, ta sama idea, ale nie tak zbiorowo jak wy dziś. Podjęliście wyzwanie, by kontynuować bohaterskie czyny Żołnierzy Armii Krajowej. Wierzę, że ojczyzna może na was liczyć.

Uroczystość uświetniła wojskowa elbląska orkiestra garnizonowa, a jej finałem była defilada poszczególnych pododdziałów.

— Wydarzeniu towarzyszył piknik wojskowy "Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej" podczas którego zaprezentowany został sprzęt wojskowy. Uczestnicy pikniku mieli również okazję posłuchać o historii oręża, obejrzeć wystawę "MOROwe DziewCZYNY" nad którą patronat objęła pierwsza dama Rzeczypospolitej Polskiej, wystawę poświęconą patronowi 4 Brygady ppłk. Gracjanowi Klaudiuszowi Frógowi ps. "Szczerbiec" oraz zaznajomić się z ofertą służby wojskowej — relacjonuje Paulina Kucińska.

Wszyscy chętni mieli również okazję spróbować tradycyjnej wojskowej grochówki, której nie mogło zabraknąć.2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5