Dawniej szpecił, teraz zdobi. Nowe oblicze przystanku w Drewnowie

2021-06-05 14:03:00 (ost. akt: 2021-06-05 12:15:04)
Przystanek stał się niezwykłą ozdobą wsi

Przystanek stał się niezwykłą ozdobą wsi

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Drewnowo to niewielka osada położona w powiecie braniewskim, w gminie Frombork. Popegeerowska wioska pewnie niczym by się nie wyróżniała, gdyby nie pomysł jej sołtyski Kamili Grządziejewskiej. Stary przystanek, który szpecił, teraz zdobi.
Ten przystanek od dawna nie jest aktywny. Dziś służy dzieciom i młodzieży za miejsce spotkań. Nigdy nie był ozdobą i nie padał ofiarą wandali, ale na pewno trudno było go nazwać pięknym.

A to zmieniło się za sprawą pomysłu sołtyski Drewnowa Kamili Grządziejewskiej i fromborskiego artysty Pawła Alana Motyki.

— Pomyślałam, że warto zrobić coś fajnego dla naszej wioski i podreperować jej wizerunek. Wymyśliłam, by na przystanku stworzyć kolorowy mural. Niewiele osób wie o istnieniu Drewnowa, ale chciałam zrobić coś, by, jak już pojawi się jakiś turysta, miał na czym zawiesić oko. To też dobre miejsce na odpoczynek i zrobienie sobie pamiątkowego zdjęcia. Myślę, że nasz mural to niezła inspiracja dla innych wiosek — mówi pani Kamila.


Historia Drewnowa nie jest znana, według materiałów, które udało się na tę chwilę odnaleźć, wiadomo tylko, że to dawna wioska królewska.

— Obraz przedstawia malowniczy krajobraz, a w jego centrum znalazł się właśnie stary dworek. W tworzenie projektu zaangażowaliśmy też dzieci, które podpowiadały nam, co jeszcze widziałyby na muralu. Planujemy pomalować też tylną część przystanku — ta będzie bardziej nowoczesna. Po tej stronie wiaty ma powstać w przyszłości plac zabaw, więc pojawi się tutaj mural dedykowany najmłodszej części naszej społeczności — zapowiada sołtyska.

Jak udało się znaleźć wykonawcę?

— Na moje ogłoszenie odpowiedziało trzech artystów. Postanowiliśmy na osobę lokalną, mieszkańca gminy Frombork — Pawła Alana Motykę. Zdobyliśmy farby i zaczęły się prace, które trwały kilka dni — relacjonuje Kamila Grządziejewska.

I podsumowuje: — Wyszło fajnie, jesteśmy dumni. Malusieńka wioska, zapomniana przez Boga, będzie od teraz postrzegana zdecydowanie bardziej pozytywnie.

kk

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5