Kosztowne skutki internetowych znajomości. Nie daj się oszukać

2021-05-05 13:51:36 (ost. akt: 2021-05-05 13:59:09)
Kobieta myślała, że ma do czynienia z lekarzem. Ten okazał się oszustem

Kobieta myślała, że ma do czynienia z lekarzem. Ten okazał się oszustem

Autor zdjęcia: pexels

Zapewne nie takiego finału internetowej znajomości spodziewała się pewna mieszkanka powiatu braniewskiego. Poznany w sieci mężczyzna, który podawał się za chirurga pracującego w objętej wojną Syrii, prosił o finansowe wsparcie. Okazał się oszustem.
We wtorek do braniewskiej komendy zgłosiła się kasjerka jednej z placówek bankowych, by powiadomić funkcjonariuszy o usiłowaniu oszustwa.

Z relacji zgłaszającej wynikało, że chwilę wcześniej, klientka banku chciała wykonać przelew na kwotę 6 tys. zł na zagraniczny numer konta. Sytuacja zaniepokoiła kasjerkę, zaczęła więc wypytywać właścicielkę rachunku o cel transakcji.

Po rozmowie z kobietą kasjerka powiadomiła policjantów.

Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że oszust nawiązał kontakt z pokrzywdzoną za pośrednictwem jednego z popularnych komunikatorów. Przez ostatni miesiąc mężczyzna podający się za chirurga pracującego w syryjskiej klinice, korespondował z kobietą praktycznie codziennie.

Pierwszą prośbę o przesłanie gotówki tłumaczył chęcią wykupu przepustki na opuszczenie bazy wojskowej. Pokrzywdzona straciła wówczas blisko 5 tys. zł.

Później oszust wymyślił kolejną historię – tym razem należącego do niego bagażu, który umieszczony miał być w Turcji i należało opłacić jego przechowywanie.

Pokrzywdzona, nieświadoma wówczas prawdziwych zamiarów internetowego adoratora, ruszyła więc do banku, by pomóc. Przelew na kwotę 6 tys. zł. na szczęście nie dotarł do przestępcy, a wszystko dzięki właściwej postawie czujnej kasjerki. Działanie pracownicy banku uświadomiło pokrzywdzonej, że padła ofiarą oszustwa.

Opisany przypadek ukazuje, że oszuści, którzy manipulują pokrzywdzonymi, wymyślają różne legendy, byleby tylko się wzbogacić.

Policjanci wciąż ostrzegają przed zawieraniem internetowych znajomości i apelują do wszystkich o wzmożoną czujność. Przestępcy żerują na ludzkiej łatwowierności - nie dajmy się oszukać!

Funkcjonariusze przestrzegają także przed wysyłaniem pieniędzy nieznajomym osobom, a także udostępnianiem swoich danych osobowych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości - przed wykonaniem przelewu skontaktuj się z policjantami.

KPP Braniewo

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5