Linia kolejowa doczeka się rewitalizacji?

2021-04-22 20:00:00 (ost. akt: 2021-04-28 14:30:57)

Autor zdjęcia: K

Jak zapewnia PKP, transport towarów koleją z Olsztyna w stronę Braniewa będzie znacznie krótszy i sprawniejszy. Podpisano właśnie umowę na wykonanie prac na odcinku Olsztyn Gutkowo — Dobre Miasto. Jaki będzie miało to wpływ na Braniewo?
Podpisana umowa dotyczy projektu i robót na odcinku Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto, na linii łączącej stolicę województwa z północną Warmią i granicą państwa. Umowa o wartości ponad 165 mln zł to kolejny krok PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w kierunku poprawy warunków podróży na trasie Olsztyn – Braniewo.

— Podpisana umowa, to konsekwentne zwiększanie możliwości kolei w województwie warmińsko-mazurskim. Podróżni zyskają pięć dostępniejszych stacji i przystanków, podróże będą bardziej atrakcyjne, a lepsza oferta transportu towarów koleją pozwoli na rozwój ekologicznego transportu — powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Zaplanowane prace pozwolą na podróże koleją pomiędzy Olsztynem a Dobrym Miastem w czasie około 30 minut. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 100 km/h. Zlikwidowane będą ograniczenia prędkości nawet do 30 km/h. Poprawią się warunki przewozu ładunków — składy towarowe pojadą 70 km/h. Pociągi będą mogły być dłuższe i cięższe, a dzięki temu przewiozą więcej ładunków.

Jak zauważa Karol Motyka, starosta braniewski, rozbudowana siatka linii kolejowych w obecnych czasach jest podstawą proekologicznego sposobu przewozu mieszkańców jak i produktów masowych. — W powiecie braniewskim z zadowoleniem przyjęto informację, o podpisaniu umowy na wykonanie prac modernizacyjnych na tak ważnej dla regionu linii 221 Gutkowo — Braniewo (odcinek Gutkowo — Dobre Miasto) — informuje nasz rozmówca. — Również wiadomość podana przez specjalistyczną prasę, iż postała część linii, doczeka się rewitalizacji, została pozytywnie przyjęta.

— Odpowiadając na pytania czy ta i późniejsze inwestycje mogą wpłynąć na polepszenie transportu kolejowego i czy są potrzebne dla regionu, należy wziąć pod uwagę, iż każda inwestycja w system kolejowy to mniejsza ilość samochodów na drogach regionu — mówi starosta. — Zatem automatyczne zmniejszenie obciążenia dróg kołowych, poprawa bezpieczeństwa, spadek zanieczyszczenia środowiska. Na marginesie należy zaznaczyć, że w naszym regionie planowane są dwie duże inwestycje kolejowe. Pierwsza to rzeczona linia 221 oraz linia 204 Malbork – Elbląg – Braniewo – granica państwa, która wpisana jest w Transeuropejską Sieć Transportową - TNT. Obie linie kolejowe zbiegające się w Braniewie umożliwią sprawne rozprowadzenie ruchu towarowego na pozostałą część kraju. Oczywiście poza przewozami towarowymi należy pamiętać, iż poprawa parametrów technicznych linii to szybkie pociągi pasażerskie łączące powiat ze stolicą województwa. Wielu z mieszkańców powiatu z przyjemnością skorzysta z klimatyzowanych, wyposażonych w węzeł sanitarny, wygodnych i szybkich pojazdów. Odpowiednio dobrana oferta, zwiększona ilość połączeń, skrócony czas przejazdu umożliwi wielu naszym mieszkańcom podjęcie nauki lub pracy w Olsztynie. Należy pamiętać, że ostatnimi czasy zmodernizowano linie kolejowe wybiegające z Olsztyna umożliwiające podróż w kierunku Warszawy, Torunia, Poznania zaś już niedługo również zmodernizowanej linii w kierunku Ełku i Białegostoku.

Powiat braniewski z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjny pod względem turystycznym. — Wiele osób z chęcią odwiedza nasz region, wybierając przy tym ekologiczny środek transportu, jakim jest rower — mówi Karol Motyka. — Chcąc sprawnie poruszać się środkami komunikacji publicznej wraz z rowerem, jedyną alternatywą dla takiej podróży jest pociąg. Obecnie każdy z pojazdów szynowych wyposażony jest w stojak na rowery. Już w nieodległej przyszłości magnesem, który zacznie przyciągać większą ilość turystów, będzie kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną. Dla wielu osób będzie to okazja do odwiedzenia również południowej części Zalewu Wiślanego. Jako powiat mamy czym się pochwalić. Jednak, aby dojechać do tych atrakcji, istotne jest posiadanie sprawnego i szybkiego środka komunikacji zbiorowej umożliwiającego komfortowy przejazd. Co więc może się polepszyć? Odpowiem krótko — wszystko — kończy nasz rozmówca.

K

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5