Zapisałeś się na szczepienie? Co dalej?

2021-04-07 12:00:00 (ost. akt: 2021-04-07 10:38:13)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

— Już w lutym zapisałam się na szczepienie na platformie pacjent.gov.pl — opowiada pani Katarzyna. — Szczegółowe informacje otrzymałam kilka dni temu. Jak w praktyce wygląda zapisanie się na szczepienie?
„Rozpoczęły się szczepienia przeciw COVD-19 osób w wieku 40-59 lat. Ci, którzy zgłosili chęć zaszczepienia, już zapisują się na termin. Pozostali będą zapisywać się na szczepienie według harmonogramu” — czytamy na stronie pacjent.gov.pl.

Nasza rozmówczyni o tym, czy chce się zaszczepić, nie zastanawiała się wcale. — Musimy się zaszczepić, bo tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wygrać z tą straszną chorobą. Już wszyscy mamy dość tego ciągłego zamknięcia w czterech ścianach — opowiada. — Znam tak wiele osób, które dotknęła ta choroba. Nie wszystkim udało się z niej wyjść. Szczepienie, to jedyna słuszna decyzja, jaką możemy podjąć.

— Muszę też zauważyć, że wśród moich znajomych wiele osób nie było pewnych czy się zaszczepić. Co ich przekonało? Szczepionki na ospę, odrę czy gruźlicę. Szczepimy na nie swoje dzieci i siebie bez zastanowienia. Nawet nikt nie pyta, jaka to szczepionka i co się dzieje potem. Kiedyś zapewne ludzie mieli takie same obawy przed zaszczepieniem się przeciwko ospie czy odrze, jak my teraz przeciw covid. Na te choroby ludzie kiedyś umierali. I tylko dzięki temu, że zostali wtedy zaszczepieni, w dzisiejszych czasach nie musimy się obawiać tych chorób.

Pani Katarzyna ma ponad 50 lat. W lutym przez platformę pacjent.gov.pl wyraziła chęć zaszczepienie się przeciw covid-19. — Wiele osób pytało mnie: i co teraz? Sama nie wiedziałam, jak to się odbywa, co dalej, czy do mnie zadzwonią.

Kilka dni temu zadzwonił do naszej rozmówczyni telefon, numer z Warszawy. Automat kazał potwierdzić swoje dane. — Okazało się, że w mojej okolicy nie ma wolnych miejsc, więc połączono mnie z konsultantem. Udało nam się z panią ustalić miejsce, gdzie jestem w stanie dojechać na szczepienie. Dostałam też informacje, że zostanę zaszczepiona AstraZenecą. Pani od razu mnie poinformowała, że to bezpieczna szczepionka, że nie ma czego się obawiać. Chwilę po rozmowie otrzymałam wiadomość sms potwierdzającą miejsce i godzinę.

https://m.wm.pl/2021/04/orig/169603216-3052683391632180-8058396868547937364-n-701616.jpg

Według informacji na stronie pacjent.gov.pl „Jeżeli jesteś osobą w wieku 40-59 lat i zgłosiłeś chęć zaszczepienia się w styczniu lub lutym, to obecnie masz wystawione e-skierowanie na szczepienie. Zadzwoni do ciebie automatyczny system, który zaproponuje ci termin szczepienia. Informacja z propozycją terminu może też przyjść SMS-em.”

K


2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5