Poznaliśmy SuperSołtysów powiatu braniewskiego [VIDEO]

2021-04-02 07:41:17 (ost. akt: 2021-04-02 07:47:31)

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Ten rok był trudny dla wszystkich. Również sołtysi stawiali czoła kolejnym wyzwaniom. Podziękowaliśmy im za pracę na rzecz lokalnych społeczności, organizując plebiscyt na SuperSołtysa 2021 powiatu braniewskiego.
Tegoroczny plebiscyt rozpoczęliśmy w styczniu i jak zawsze cieszył się wśród naszych czytelników ogromną popularnością. Oddając głosy na naszych faworytów, mieliśmy szansę okazać im naszą wdzięczność za codzienne wyzwania, którym stawiają czoła, by nam — mieszkańcom — żyło się lepiej.

O wręczenie nagród trójce finalistów poprosiliśmy wójta gminy Braniewo — Jakuba Bornusa. Spotkanie podsumowujące plebiscyt odbyło się w elbląskiej siedzibie redakcji "Ikata".


— Chciałbym podziękować wszystkim sołtysom zarówno z terenu gminy Braniewo, jak i całego powiatu, ponieważ wykonują nieocenioną pracę na rzecz naszych lokalnych społeczności. Dzięki nim wójt wie, co się dzieje w sołectwie — możemy wspólnie z sołtysami realizować wiele projektów i podejmować kolejne wyzwania. Serdeczne podziękowania i gratulacje dla finalistów i wszystkich, którzy brali udział w plebiscycie na SuperSołtysa. Jest mi niezmiernie miło, że w finale znalazło się dwóch sołtysów z naszej gminy, bo jest to oznaką ich aktywności działania na rzecz lokalnej społeczności — mówił Jakub Bornus.

Trzecie miejsce i tytuł Brązowego Sołtysa powiatu braniewskiego zdobył Łukasz Galiński z sołectwa Krasnolipie (powiat braniewski, gmina Braniewo). — To wielki zaszczyt. Serdecznie dziękuję mieszkańcom naszego sołectwa i nie tylko za wszystkie oddane na mnie głosy — powiedział, odbierając pamiątkowy dyplom.

Na drugiej pozycji, zdobywając tytuł Srebrnego Sołtysa powiatu braniewskiego, znalazła się Iwona Błażejewska z Lipowiny (powiat braniewski, gmina Braniewo). — Korzystając z okazji, chciałabym podziękować wszystkim, którzy oddali na mnie głos — mówiła pani Iwona.

Statuetkę Złotego Sołtysa, już drugi rok z rzędu, zdobyła Edyta Wróblewska z Pakoszy (powiat braniewski, gmina Pieniężno). — Dziękuję bardzo wszystkim, którzy oddali na mnie swój głos. To, że tutaj stoję, jest zasługą nie tylko moich mieszkańców z SuperSołectwa Pakosze-Brzostki, ale i tego, co się dzieje w gminie Pieniężno. A chodzi o komitet ratowania wiejskich placówek oświatowych — w gminie Pieniężno zagrożone likwidacją są trzy szkoły. Jestem przewodniczącą tego komitetu i myślę, że właśnie to przyprowadziło mnie w te progi — przyznała SuperSołtyska.


Na to, jak ważna jest funkcja pełniona przez naszych laureatów, mówił wójt gminy Braniewo.

— Sołtysi są bardzo istotnym elementem gminy i całego systemu naszego samorządu. Jest to podstawowa jednostka na terenie gminy — sołtys jest najbliżej mieszkańców, doskonale wie, z czym borykają się na co dzień i jakie mają problemy. Często sam mieszka w konkretnej miejscowości, więc najlepiej umie podpowiedzieć i powiedzieć, czego oczekuje lokalna społeczność i jakie ma problemy do rozwiązania. Dzielimy jednak nie tylko problemy, ale i radości, bo wspólnie organizujemy festyny, imprezy dla dzieci i akcje dobroczynne — wyliczał Jakub Bornus.

— W takim niewielkim samorządzie, jakim jest nasza gmina, mamy ograniczone zasoby ludzkie, więc sołtysi są tak naprawdę naszymi współpracownikami, którzy część spraw załatwiają bezpośrednio z mieszkańcami — powiedział wójt gminy Braniewo.

I wspominał: — W tym roku dostaliśmy maseczki do rozdania, ale w ubiegłym wyposażaliśmy w nie mieszkańców jako samorząd. Bez współpracy sołtys nie udałoby się ich dostarczyć dla 6,5 tysiąca mieszkańców w trzy dni. To taki przykład, że dzięki dobrej współpracy i koordynacji naszych działań, możemy reagować szybko w sytuacjach, które takiej szybkiej reakcji wymagają.

Gmina Braniewo stara się angażować w pomysły sołtysów, które mają na celu rozwój ich sołectw.

— Często powtarzam, że najlepiej jest wspierać te oddolne inicjatywy, bo one są szczere i jest pewność, że są chęci do ich podejmowania. Angażujemy się we wszystkie te pomysły w miarę naszych możliwości i zawsze staramy się pomóc. Mamy też fundusz sołecki, który funkcjonuje w naszej gminie od kilku dobrych lat — na zebraniach organizowanych zawsze we wrześniu, sołtysi razem z mieszkańcami dzielą te środki i planują kolejne inwestycje — mówił Jakub Bornus.

— Rok 2020 był bardzo trudny dla nas wszystkich, mimo tego, dzięki współpracy, udało nam się zorganizować gminne dożynki, oczywiście przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa — opowiada Łukasz Galiński z sołectwa Krasnolipie. — Po raz dziesiąty odbył się również Festyn Rodzinny w Krasnolipiu. Miniony rok przyczynił się do ogromnej współpracy mieszkańców — m.in. podczas zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, czy innych akcji charytatywnych — wspomina Brązowy Sołtys.

A jakie ma plany na nadchodzący rok?

— W dzisiejszych czasach bardzo trudno cokolwiek przewidzieć, ale mamy nadzieję, że w tym roku, przy zachowaniu środków bezpieczeństwa, uda nam się organizować spotkania dla mieszkańców sołectwa. Będziemy dalej wspólnie pracować na rzecz naszej małej ojczyzny — odpowiada pan Łukasz.

Idealnego sołtysa opisuje Iwona Błażejewska:

— Idealny sołtys to osoba, która cieszy się bardzo dużym zaufaniem mieszkańców i umie z nimi współpracować, bo okazuje się, że potrzeb jest sporo. Od organizacji imprez, przez remonty, po zagospodarowanie wsi.

A nasza zwyciężczyni, Edyta Wróblewska, przyznaje:

— Jestem zdziwiona, że odbieram tę nagrodę… Zwłaszcza gdy widzę osoby, które zajęły drugie i trzecie miejsce. Jak poczytałam o pani Iwonie i panu Łukaszu, to pomyślałam, że przecież ja do tego grona nie pasuję. Stwierdziłam, że to wspaniali ludzie i postanowiłam nawet wspomóc ich, oddając swój głos. Ale, jak widać, to nie pomogło… — śmieje się pani Edyta.

I zaznacza: — Moje zwycięstwo to w dużej mierze zasługa mieszkańców sołectwa Pakosze-Brzostki — wspaniałych ludzi, na których zawsze mogę liczyć.

Kamila Kornacka

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5