Spotkali się z Bogiem w ciszy i milczeniu

2021-03-27 09:32:56(ost. akt: 2021-03-27 10:05:20)

Autor zdjęcia: https://www.facebook.com/Braniewo.EDK/

To nie pielgrzymka, ale forma osobistej rozmowy z Panem Bogiem. W tym roku braniewianie, podobnie jak mieszkańcy wielu miejscowości w całej Polsce wzięli udział w Ekstremalnej Drodze Krzyżowej. Mieli do wyboru dwie trasy (30 i 40 kilometrów). Przeszli je w nocy z piątku na sobotę.
Wielki Post jest dla każdego katolika czasem szczególnej refleksji. Czasem podejmowania pokuty. W każdy piątek Wielkiego Postu odprawiana jest droga krzyżowa. W Braniewie (oraz w Elblągu) zostały zorganizowane Ekstremalne Drogi Krzyżowe.

— Taka droga krzyżowa odbywa się w całkowitym milczeniu. Można na głos jedynie rozważać kolejne stacje drogi krzyżowej. Jej przejście trwa nawet do 10 godzin. Zaczyna się o zmierzchu, a kończy świtem — wyjaśniał na łmach IKATa i Dziennika Elbląskiego Adrian Tymecki, który już po raz 7. z rzędu tworzy braniewską Ekstremalną Drogę Krzyżową.

Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa w województwie warmińsko-mazurskim odbyła się w 2015 roku wzdłuż Zalewu Wiślanego – od kościoła świętego Brata Alberta w Elblągu do archikatedry we Fromborku.

Jak podkreślają organizatorzy, EDK nie jest pielgrzymką, ale indywidualną formą modlitwy. Jej uczestnicy idą w ciszy, rozważając poszczególne stacje Drogi Krzyżowej. Poruszają się głównie po ścieżkach leśnych i poboczach. Termin oraz trasa przejścia jest tylko propozycją. Ekstremalną Drogę Krzyżową można przejść w dowolnym czasie i miejscu.

— Do tej pory wyzwaniem EDK było przejście mniej lub więcej niż 40 km nocą, w samotności i skupieniu. Sam trud wędrówki wydawał się wielki. Teraz to za mało. Nie chodzi o to, aby przejść wytyczoną trasę, ale o to, aby ją pokonać i stać się piękniejszym człowiekiem. Od dzisiaj miarą EDK nie są kilometry, ale zmiana, która się dokona w człowieku – piękno — czytamy na stronie EDK.

Hasłem tegorocznej EDK było: Rewolucja pięknych ludzi

Ekstermalna Droga Krzyżowa w Braniewie rozpoczęła się od Mszy Świętej w braniewskim Sanktuarium pw. Krzyża Świętego:


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5