Zdjęcia są wehikułem czasu

2021-01-24 18:46:23 (ost. akt: 2021-01-24 18:57:51)

Autor zdjęcia: Wojciech Bryl,

Wojciech Bryl z Braniewa fotografuje od czterech lat. Zawsze stara się, aby jego zdjęcia były inne, wyjątkowe. Motywacją jest odkrywanie ciekawych miejsc w rodzinnym mieście, wschody i zachody słońca oraz zmiany zachodzące w jego otoczeniu.
Wojciech Bryl z Braniewa ma 48 lat i od kilkunastu lat zajmuje się montażem głośników. Ma 48 lat. Ma kilka pasji, jedną z nich zajmuje się od 4 lat i jest nią fotografia. Już jako młody człowiek próbował robić czarno-białe zdjęcia. Niestety, zabrakło czasu i motywacji, by zgłębić tajniki tej pasji. Kilka lat temu powrócił jednak do fotografowania.
— Obecnie niemal każdy robi dziesiątki, jak nie setki fotografii rocznie. Stało się dość powszechne. Jednak nie każdy się tym pasjonuje — mówi pan Wojciech. — Czy zastanawialiście się kiedyś, dlaczego ludzie robią zdjęcia? Myślimy, że powodów jest wiele. Jedni robią je, bo chcą utrwalić różne wydarzenia i piękne miejsca, inni swoimi fotografiami zdobią mieszkania, jeszcze inni wykonują je dla pieniędzy, dla niektórych jest to też hobby. Są też tacy, którzy robią zdjęcia, po to by potem zamieszczać je na różnych grupach i portalach społecznościowych. Fotografie podobnie jak inne dzieła sztuki przedstawiają różne tematy - potrafią wzruszyć, rozśmieszyć, przerazić i zachwycić.

Obrazek w tresci

Pan Wojciech uwielbia z aparatem spacerować po Braniewie. Odkrywa wtedy niezwykłe miejsca, zauważa zmiany jakie przez lata dzieją się w przestrzeni miasta.
— Zdarza mi się wstać wcześnie rano, by uchwycić wschód słońca nad miastem — tłumaczy. — Wtedy jest najpiękniejsze światło i szkoda z niego nie skorzystać. Ulice są puste, jest mało samochodów. Można zobaczyć więcej architektury i zmian, jakie ostatnio w mieście zaszły. Lubię odkrywać w Braniewie nowe miejsca, ale też fotografować te dobrze mi znane, stare. Są dwie twarze naszego miasta. Piękne, niezwykłe ale często nie zauważane przez nikogo. Lubię też wyjść wieczorem na miasto. Wtedy jest też inne światło, czasem długo czekam na uchwycenie zachodu słońca.

Obrazek w tresci

W tym roku wielu mieszkańców Braniewa, w tym także pan Wojciech, jest zachwyconych świątecznym oświetleniem. Była to dla niego też możliwość do zrobienia wyjątkowych zdjęć miasta.
— Jeszcze nigdy w Braniewie tak pięknie nie było — zapewnia. — Wybrałem się pewnego wieczoru na miasto, by wykonać i uchwycić w kadrze aparatu te cudowne widoki. Wyszła cudowna sesja. Cieszę się bardzo, że nasze miasto z dnia na dzień pięknieje. Uwielbiam Braniewo, dlatego często je fotografuję i udostępniam na swoim profilu. Widzę, że ludziom też się to podoba, bo jest sporo wejść i polubień. To miłe, kiedy ludzie doceniają to, co się robi. Ta pasja wymaga sporo poświęconego czasu, bo to nie tylko czas, w którym się oczekuje na zrobienie dobrego ujęcia, uchwycenia magicznego momentu, ale też obróbka zdjęć. Często swoje wieczory spędzam właśnie na przeglądaniu, obrabianiu i uzyskaniu upragnionego efektu. Aby zdjęcie zachwycało nie wystarczy pstryknięcie w odpowiednim momencie migawki, potem ważne jest dopieszczenie każdego elementu podczas obróbki. Zwykły kadry potrafi uchwycić każdy, ale tylko te wyczekane kryją w sobie prawdziwą wartość, pokazując emocje, różnorodność czy niepowtarzalną chwilę. Każdy z nas ma w życiu wiele momentów, kiedy bardzo marzy o zatrzymaniu w czasie. Jestem zawsze tam, gdzie wymaga tego dana okoliczność.

Obrazek w tresci

Pan Wojciech jest perfekcjonistą w swoim fachu. Stara się uchwycić naturalny, autentyczny czar, który każdy przedmiot, zabytek, przyroda i każde miasto ma.
— Interesuje mnie historia miejsc i zmiany jakie dokonują się na przestrzeni lat, przyroda i wszystko, co nas otacza. Mogę to zamknąć w kadrze, zachować — mówi. — Kiedy słyszę, że ktoś wzruszył się oglądając moje zdjęcia, nic więcej nie potrzeba, by pokazać sens mojej pracy. Dla mnie sam moment wykonywania fotografii oraz ich późniejsze oglądanie i interpretacje są nierozłącznie związane z czasem. Zatrzymywaniem go, ale także z przemijaniem. Zdjęcia są pewnego rodzaju wehikułem czasu. Dzięki fotografii mogę nie tylko zatrzymywać czas, ale także kreować go i przekształcać. Każdy powrót do zdjęcia przynosi mi nowe interpretacje i tworzenie nowej historii. Fotografowanie jest magią i punktem wyjścia do rozważań na temat naszego postrzegania rzeczywistości, czasu, przemijania, a także wspominania pięknych chwil.

Obrazek w tresci

Fotografia to nie tylko puste hobby, na które trzeba wydać spore pieniądze, by zdjęcia były profesjonalne. To przede wszystkim bardzo rozwijające zajęcie zmieniające sposób patrzenia na świat, kształtujące wrażliwość i cechy charakteru. Dzięki fotografii można nie tylko zatrzymać czas, ale także kreować go i przekształcać.
— Uwielbiam też fotografować przyrodę. Być samemu i się dać ponieść chwili. To coś pięknego. Czas jakby staje w miejscu — mówi. — Następuje kompletne wyciszenie i koncentracja nad ujęciem przyrody w taki sposób, aby ukazać jej piękno. Fotografowanie przyrody pozwala głębiej ją przeżyć, zbliżyć się do niej, przyjrzeć jej i dowiedzieć się czegoś nowego, a potem pokazać to innym z nadzieją, że przeżyją podobny zachwyt do mojego.
A jakie marzenia ma pan Wojciech?
— Podróżować, robić coraz piękniejsze zdjęcia, może wygrać jakiś konkurs... — mówi. — Chciałbym, żeby moje zdjęcia podobały się ludziom i żeby sprawiały przyjemność. Moje zdjęcia można obejrzeć pod linkiem: bryl-caraudio.pl/

Joanna Karzyńska

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Juzek #3048750 | 195.191.*.* 25 sty 2021 19:17

  Zdjęcia "przerysowane", przekoloryzowane. Widać, że pan fotograf zachłysnął się filtrami i programami do obróbki. Brak naturalności byłby powodem odrzucenia tych dzieł na niemal wszystkich wystawach foto.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  1. braniewianka #3048079 | 79.53.*.* 25 sty 2021 00:50

   Bardzo tesknie za Braniewem, prosze o wiecej zdjec, dziekuje.

   odpowiedz na ten komentarz

  2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5