Taki nauczyciel to prawdziwy skarb

2020-10-14 08:00:00(ost. akt: 2020-10-12 14:20:52)

Autor zdjęcia: pixabay

Polski pisarz i reżyser Jan Kurczab twierdził, że istnieje jedna forma wyrażenia sympatii nauczycielowi — uczenie się. W dniu ich święta nie chcemy jednak wyłącznie okazywać naszym kochanym belfrom sympatii, a z całego serca im podziękować!
Zacznijmy od garści ciekawostek.

Ilu uczniów przypada na jednego nauczyciela?
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w roku szkolnym 2017/2018 na jednego nauczyciela uczącego w szkole podstawowej przypadało prawie 12 uczniów, podobnie sytuacja wyglądała w technikach. W liceach ogólnokształcących na jednego nauczyciela przypadało 15 uczniów, a w szkołach policealnych imponująca liczba 32 słuchaczy.

Ilu mamy w Polsce nauczycieli?
Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w roku szkolnym 2018/2019 liczba etatów nauczycieli w przedszkolach, szkołach i placówkach samorządowych wyniosła 587 936.

Co ciekawe, jeżeli chodzi o nauczycieli szkół podstawowych, nie wypadamy źle w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej.

Na pierwszym miejscu jest bowiem Wielka Brytania, gdzie w 2017 roku uczniów podstawówek uczyło 318 tysięcy nauczycieli, dalej Włochy — 252 tysiące, Niemcy — 240 tysięcy, Hiszpania — 231 tysięcy i Francja — 228 tysięcy.

Polska zajęła szóste miejsce z liczbą nieco ponad 225 tysięcy nauczycieli pracujących w szkołach podstawowych. Nie tak zaraz za nami jest Holandia — 100 tysięcy, Belgia — 72 tysiące i kolejne państwa.

Coraz więcej od nich wymagamy, co dzień stawiają czoła kolejnym wyzwaniom, a powołanie nadal ich nie opuszcza. Albert Einstein wierzył, że wielkim kunsztem wykazuje się nauczyciel, który potrafi sprawić, że twórcze wyrażanie siebie i nabywanie wiedzy staje się źródłem radości. To właśnie ci nauczyciele najbardziej zapadają nam w pamięć.

— Mimo że odkąd skończyłam szkołę podstawową, minęło już wiele lat, to nadal miło wspominam swojego wychowawcę — przyznaje Mirosława. — To był ukochany nauczyciel wszystkich uczniów w klasie. Zabierał nas na wycieczki, poznawaliśmy z nim rośliny, opowiadał nam ciekawe historie. To on pokazał nam gwiazdy — Wielki Wóz, Mały Wóz, Gwiazdę Polarną… — wylicza nasza rozmówczyni. — Pamiętam mój pierwszy biwak zorganizowany właśnie przez tego nauczyciela. To była jedna noc w lesie — ognisko, wspólne śpiewanie, a na koniec spanie w szałasie z gałęzi, który wcześniej zbudowaliśmy razem z wychowawcą. Pamiętam, że nie mogłam zasnąć z wrażenia! To było niesamowite przeżycie i uważam, że miałam ogromne szczęście, trafiając na tak niezwykłego nauczyciela — kończy Mirosława.

— Muszę przyznać, że nigdy nie byłam dobra ze ścisłych przedmiotów, ale najlepiej pamiętam właśnie naszego matematyka — wspomina pani Grażyna, która szkołę podstawową skończyła już kilkadziesiąt lat temu. — Był to człowiek o niezwykle pogodnej naturze i wielkim darze przekazywania wiedzy w prosty, czytelny sposób, tak, że nawet największe matematyczne nogi, potrafiły zrozumieć dane zagadnienie. Nauczyciele z powołaniem to prawdziwy, niestety często niedoceniany, skarb — zauważa kobieta.

Nasza kolejna rozmówczyni również ciepło wspomina swoich nauczycieli sprzed lat. — Uczyłam się w Braniewie, gdzie nauczycielką historii była Maria Blumerska pochodząca z Fromborka. Zapamiętałam ją dlatego, że jak na tamte czasy, wprowadzała innowacyjne metody, które w kreatywny sposób uczyły nas o najważniejszych wydarzeniach historycznych — opowiada Agnieszka. — Teraz obserwuję szkolne doświadczenia mojego syna, który jest uczniem siódmej klasy szkoły podstawowej. Chociaż rzadko opowiada o tym, co się dzieje podczas lekcji, to coraz częściej chwali swoją nową nauczycielkę chemii. Kiedy zapytałam, za co najbardziej ją ceni, odpowiedział, że jest spokojna i zawsze pozostawia pole do dyskusji. Okazuje się, że dzieci doceniają, gdy są traktowane jak równi kompani do rozmowy wbrew zasadzie „dzieci i ryby głosu nie mają”, której wierna nadal niestety pozostaje część nauczycieli — dodaje nasza rozmówczyni.

Czego życzyć nauczycielom w dniu ich święta?
— Po pierwsze wszystkim należą się podziękowania za wkład i trud, jaki ponoszą każdego dnia. Za to, że w obecnej trudnej sytuacji stają na wysokości zadania. Odnaleźli się w zdalnym nauczeniu, poznali nowe techniki i metody pracy oraz potrafili zmobilizować młodzież — odpowiada Joanna Sokół, dyrektorka Zespołu Szkół Zawodowych im. Jana Liszewskiego w Braniewie. — Życzę im natomiast wytrwałości w tym niełatwym zawodzie nauczyciela i dalszych sukcesów w kształtowaniu młodzieży. Pracownikom administracji i obsługi natomiast, bo to osoby, których nie widać, ale to też ich święto — ciepła, zrozumienia i wszystkiego, co może przyczyniać się do rozwoju zawodowego — dodaje pani dyrektor.

— Ja życzę nauczycielom przede wszystkim pozytywnego myślenia i zdrowia, bo to zdrowie jest najważniejsze — zauważa Wioletta Nowakowska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie. — A poza tym — wielu sukcesów, by praca, którą wykonują, sprawiała im satysfakcję i żeby rodzice byli z nas zadowoleni, a dzieci czuły się bezpieczne — kończy pani Wioletta.

— Wytrwałości, uśmiechu, dużo cierpliwości i jeszcze więcej zdrowia — życzy pani Ewa Grudzka z Przedszkola nr 1 w Braniewie. Jak przedszkolaki i ich wychowawczynie obchodzą Dzień Nauczyciela? — Dzieci zorganizują nam przedstawienie, złożą wszystkim paniom życzenia i zapewne, jak co roku, wręczą własnoręcznie przygotowany upominek. My również podziękujemy dzieciom słodkościami. Jest to dla nas wyjątkowy dzień i staramy się uczulać naszych podopiecznych, by miały szacunek do zawodu nauczyciela — przyznaje pani Ewa.

Do życzeń przyłącza się również Samorząd Uczniowski Liceum Ogólnokształcącego im. Feliksa Nowowiejskiego w Braniewie: — Pragniemy złożyć najserdeczniejsze życzenia całemu gronu pedagogicznemu, wszystkim byłym i obecnym pracownikom szkoły oraz nauczycielom, dzięki którym możemy kontynuować naszą edukację w liceum. Wielu sukcesów zawodowych, osiągnięcia obranego celu oraz tego, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji i społecznego uznania.


Redakcja Ikata życzy natomiast wszystkim nauczycielom niezliczonych chwil wypełnionych radością i pasją. Inspirujcie i motywujcie, bądźcie dumni z siebie i swoich uczniów, a każdego ranka niech towarzyszy Wam energia do uczynienia kolejnego dnia jeszcze lepszym niż poprzedni.2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5