Alicja Gajewska: Sport to moje życie

2020-09-26 10:45:00 (ost. akt: 2020-09-26 10:44:48)

Autor zdjęcia: archiwum prywatne

Jest młoda, uzdolniona i ambitna. Jej talentu nie da się nie zauważyć, to właśnie dzięki temu dziś może rozwijać swoją karierę sportową i przygotowywać się do kolejnych wyzwań. Alicja Gajewska z Braniewa szykuje się do ważnych mistrzostw.
Siedemnastoletnia lekkoatletka została wypatrzona przez trenerkę kadry narodowej Aleksandrę Walczak na Mistrzostwach Polski do lat 16, które odbyły się w 2018 roku w Bełchatowie. — To właśnie ona ściągnęła mnie rok temu do Gdańska — opowiada nastolatka. — Dziś uczę się w tamtejszej Szkole Mistrzostwa Sportowego i reprezentuję AZS Gdańsk w dwóch dyscyplinach — pchnięciu kulą i rzucie dyskiem — wyjaśnia Alicja.

Jak się okazuje, to jednak pływanie było początkiem przygody ze sportem. — Rodzice chcieli, żebym nauczyła się pływać, po jakimś czasie zaczęłam bardziej intensywne treningi, a wraz z nimi pojawiły się wyjazdy na zawody — przypomina sobie nasza rozmówczyni. — W międzyczasie, jeszcze będąc w szkole podstawowej, trenowałam piłkę nożną i siatkówkę, można więc powiedzieć, że od zawsze byłam aktywna — przyznaje braniewianka.

Obrazek w tresci

Alicja Gajewska ze swoją obecną trenerką Aleksandrą Walczak

Alicja Gajewska pierwszy raz zainteresowała się lekkoatletyką, będąc uczennicą gimnazjum. — To wtedy poznałam trenera Waldemara Gajowniczka, który pokazał mi, czym jest ta dyscyplina. Podał mi dysk i gdy rzuciłam, sam wydawał się zaskoczony, że już moja pierwsza próba zakończyła się osiągnięciem niezłego wyniku — wspomina młoda sportsmenka.

To właśnie rzut dyskiem stał się ulubioną konkurencją sportową Alicji. — Po prostu czuję, że to jest to — zauważa dziewczyna.

Obrazek w tresci

Alicja ze swoim pierwszym trenerem Waldemarem Gajowniczkiem, który pokazał jej lekkoatletykę

Poprawianiu swojej kondycji i umiejętności podporządkowane jest całe życie nastolatki. — Treningi mam codziennie, w czasie szkoły po jednym, a na obozach po dwa. Można powiedzieć, że mniej więcej dwa tygodnie spędzam w szkole, dwa na obozie i tak w kółko — tłumaczy nasza rozmówczyni.
Alicja zaznacza jednak, że trening to nie obowiązek, a czysta przyjemność. — Bardzo cenię lekkoatletykę i uważam, że jest to ważna, zdrowa pasja, bez której nie wyobrażam sobie swojego życia — mówi 17-latka.

Jakie cechy powinien posiadać dobry sportowiec i co według Alicji pomaga jej odnosić sukcesy? — Upór w dążeniu do celu, systematyczność i cierpliwość. Wydaje mi się, że to są te cechy, które się do tego przyczyniają — odpowiada bez wahania utalentowana lekkoatletka.

A co przynosi Alicji Gajewskiej największą satysfakcję? — Sukces — nawet jeden udany rzut daje ogromnego kopa do działania — przyznaje braniewianka. I dodaje: — Podczas zawodów zwracam natomiast uwagę na poprawianie swoich rekordów życiowych, ponieważ to też bardzo mnie motywuje.

Obrazek w tresci

Alicja trenuje codziennie, by jej umiejętności były jeszcze lepsze

Dlaczego warto poszukiwać w swoim życiu dziedziny, która naprawdę nas zainteresuje? — Jeżeli znajdzie się to, co się lubi i zacznie odnosić pierwsze sukcesy, to wkrótce wszystko z tym związane zaczyna sprawiać radość — w moim przypadku fajne jest to, że mogę iść na trening, wyjechać na zawody, pozwiedzać i poznać nowych ludzi — mówi 17-letnia atletka, którą oprócz sportu, pasjonuje również gra na pianinie. Alicja przyznaje: — Uważam, że naprawdę warto mieć w życiu pasje.
Braniewianka planuje związać swoją przyszłość nie tylko ze sportem, ale i z jedną z dziedzin, które również łączą się ze zdrowym stylem życia. — Prócz lekkoatletyki jest też w moim miejscu sporo miejsca na szkołę i naukę. W przyszłości chciałabym kształcić się w kierunki fizjoterapii lub dietetyki — zapowiada nasza rozmówczyni.

Na tę chwilę dziewczyna pochwalić się może między innymi pierwszym miejsce, a zarazem ósmym wynikiem na świecie zdobytym podczas tegorocznych Halowych Mistrzostw Polski i mistrzostwem Polski w rzucie dyskiem.

Już niebawem braniewianka rozpocznie przygotowania do kolejnych bardzo ważnych imprez sportowych — tym razem Alicja ma szansę wyruszyć poza granice swojego kraju. — W lipcu 2021 w Tallinie odbędą się mistrzostwa Europy, natomiast w sierpniu w Kenii mistrzostwa świata. — Jestem bardzo podekscytowana, bo wiem, że są duże szanse na to, bym tam pojechała — przyznaje Alicja.

Nie pozostaje nam nic innego, jak trzymać kciuki za kolejne sukcesy Alicji Gajewskiej i życzyć jej powodzenia!


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Fitslim #2977129 | 5.184.*.* 26 wrz 2020 16:13

    Nie skomentuje tego artykułu...

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5