Koniec prac w wieży bramnej już niebawem

2020-08-31 10:00:00(ost. akt: 2020-08-30 16:05:03)

Autor zdjęcia: kk

Z zewnątrz już cieszy oko, ale w środku prace jeszcze trwają. Wiemy już, ile jeszcze musimy czekać na otwarcie braniewskiej wieży bramnej, w której funkcjonować będzie punkt widokowy. Co jeszcze zmieniło się we wnętrzu zabytkowego budynku?
Umowa na dofinansowanie projektu pod nazwą „Nowe życie wieży bramnej zamku biskupiego w Braniewie” została podpisana 20 października 2017.

Prace remontowe prowadziła wyspecjalizowana w remontach zabytkowych obiektów firma Art Restauro z Torunia.

Obrazek w tresci

Zakończenie prac planowane było na koniec marca tego roku i, choć z zewnątrz obiekt wydaje się gotowy, w środku nadal trwają drobne roboty remontowe.
Jakie prace zostały już wykonane?

— Do wieży dostarczono niezbędne media, wykonano prace osuszające, oczyszczające i konserwujące. Wykonano tzw. szczelinowanie, czyli wymianę fugi między cegłami. Przywrócona została kopia zaginionego herbu biskupa Szymona Rudnickiego oraz dwa duże witraże przedstawiające św. Andrzeja i herb Braniewa — przekazuje Urząd Miasta w Braniewie.

Wśród najważniejszych prac wymienić należy wzmocnienie konstrukcji ścian wieży, zabezpieczenie ścian przed wilgocią, naprawa granitowych stopni klatki schodowej, renowacja i konserwacja ceglanych ścian wewnątrz budynku, zbudowanie schodów na taras widokowy, zamontowanie instalacji elektryczno-oświetleniowej, grzewczej i kanalizacji.

Obrazek w tresci

Braniewska wieża nie była zabezpieczona od 1960, jej stan techniczny określano więc jako bardzo zły.

— Typowe zniszczenia to rozwarstwienie wątku ceglanego oraz spękania spowodowane starzeniem się materiału. Najważniejszym czynnikiem niszczącym obiekt była woda z opadów atmosferycznych, która powodowała wypłukiwanie spoiwa, co doprowadziło do osłabienia wiązań muru. Ponadto na stan wieży oddziaływała woda gruntowa, również wpływając na cegły i spoiny w dolnej części wieży. Dewastacja wieży wynikała z przyczyn naturalnych oraz przez brak remontów — przyznają władze miasta.

Głównym celem remontu było zatrzymanie procesów, które wpływały na niszczenie budynku. Zadaniem wykonawcy było zabezpieczenie wieży przy jednoczesnym zachowaniu jej historycznych walorów i nieingerowaniu w dotychczasową formę architektoniczną.

Obrazek w tresci

— Ze względu na wartość historycznych przekształceń i przebudowań w miarę możliwości pozostawiono historyczne materiały. Do uzupełnień stosowano te, które spełniały wymogi konserwatorskie. Dawną bryłę wieży odtworzono poprzez odbudowę krenelażu ze wkomponowanym elementem współczesnym, czyli szklaną kopułą widokową. Ważnym elementem stało się odtworzenie zarysu przejazdu bramnego z drewnianymi wrotami w ścianach wschodniej i zachodniej z ukrytymi za nimi szklanymi drzwiami wejściowymi na parter wieży — informuje UM w Braniewie.

To właśnie w tym miejscu funkcjonować będzie Punkt Informacji Turystycznej. Na parterze znajdzie się również toaleta i pomieszczenie gospodarcze.
Dziewiętnastowieczne granitowe schody biegnące z parteru na trzecie piętro zostały uzupełnione ze względów bezpieczeństwa. Nawierzchnie podłóg wszystkich kondygnacji zyskały nową ceramiczną nawierzchnię.

— Szczególnym miejscem w wieży jest kaplica św. Andrzeja, dlatego wymagała remontu konserwatorskiego. Znaczną część powierzchni ceglanych pokryto białym tynkiem. Balustrady obiegające kaplicę otrzymały szklane bariery, a dawne kręcone schody biegnące na balustradę i wyżej na dach, zastąpiono schodami stalowymi. Istotnym elementem kaplicy stał się witraż w oknie dawnego ołtarza od strony południowej z wizerunkiem św. Andrzeja oraz kopia zaginionego siedemnastowiecznego herbu biskupa Szymona Rudnickiego, która znalazła się na ścianie północnej na balustradzie. Jest to najbardziej reprezentacyjne pomieszczenie w wieży z dodatkowym oknem widokowym od strony wschodniej. Całość uzupełniana jest oświetleniem ogólnym i punktowym w poszczególnych wnękach kaplicy — wyjaśniają władze miasta.

Metalowe schody biegną od kaplicy na czwartą kondygnację. To tam wykonano strop zabezpieczający sklepienie gwiaździste kaplicy i stworzono pomieszczenie, z którego kolejne kręcone schody prowadzą na taras widokowy.
Łączna wartość projektu to 3 559 481,86 zł, z czego dofinansowanie wyniosło 3 025 559,58 zł.

— Projekt obejmował remont wieży bramnej zamku biskupiego z adaptacją na funkcję punktu informacji turystycznej wraz z tarasem widokowym oraz zagospodarowaniem terenu wokół wieży (wytyczenie ścieżek i placu, elementy małej architektury, 8 miejsc parkingowych). Zakres projektu obejmował także prace remontowe murów obronnych przy ul. Kromera o łącznej długości 55,3 m. Wartość remontu wieży bramnej to ponad 2 600 000zł (koszt robót budowlanych, konserwatorskich i nadzoru inwestorskiego). Koszt rekonstrukcji przekroczył natomiast 700 tys. zł — przekazuje Urząd Miasta.

Kiedy zacznie działać punkt informacji turystycznej i punkt widokowy?
— Trwają jeszcze ostatnie prace remontowe, ich zakończenie odbędzie się bez przeszkód, planujemy rozpocząć funkcjonowanie we wrześniu — odpowiadają władze Braniewa.

Obrazek w tresci

Jakie kolejne inwestycje dotyczące zabytkowych budynków są w planach?
— Zależy nam na rychłym rozpoczęciu rekonstrukcji parku po byłej stadninie koni — dowiadujemy się.

Jak się jednak okazuje, ważnym tematem inwestycyjnym jest poprawa warunków komunikacyjnych w mieście.

— Mając na uwadze interes i bezpieczeństwo mieszkańców, analizuję stan dróg i stwierdzam konieczności inwestowania w solidne naprawy w pierwszym rzędzie głównych dróg. Wykonaliśmy dokumentację techniczną na przebudowę i poprawę bezpieczeństwa w komunikacji na placu Grunwaldu. W roku 2019 wykonany został projekt techniczny i w tym samym roku złożony do konkursu Wojewody Warmińsko-Mazurskiego o dofinansowanie modernizacji — informuje burmistrz Braniewa, Tomasz Sielicki. — Faktem jest, że w aktualnej kadencji istotne środki przeznaczamy na modernizację dróg, moje zainteresowanie stanem technicznym Placu Grunwaldu było natychmiastowe, w związku z tym dziś po przejściu pierwszych etapów oceny projektu oczkujemy w kolejce na dofinansowanie. Ponadto troszcząc się o komfort życia mieszkańców w porozumieniu ze Starostwem Powiatowym remontujemy ważną ulicę Stefczyka, planujemy inwestycję udrożniającą przejazd ul. Wiejską, tworzymy dokumentację modernizacji ulic Wileńskiej, Warmińskiej, Wojska Polskiego i Mielczarskiego. Rozpoczynamy również prace nad skomunikowaniem ulicy Kolejowej z ul. Królewiecką poprzez modernizację ul. Błotnej. Realizując duże cele, wykonujemy też drobne prace remontowe, naprawiając uszkodzone asfalty czy zdewastowane chodniki — zapewnia Tomasz Sielicki.


Czytaj e-wydanie
Dziennik Elbląski zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5