Nauka i sztuka zawita do Fromborka

2020-08-18 07:57:08(ost. akt: 2020-08-18 08:00:19)

Autor zdjęcia: nadesłane

W dniach 21-23.08.2020 odbędzie się pierwsza edycja festiwalu nauki i sztuki Copernicus's Open. Program składać się będzie z różnorodnych wydarzeń: obok koncertów odbędą się wystawy, spotkania i warsztaty. Wydarzenia mają charakter otwarty.
Zaplanowanym wystawom towarzyszyć będą pokazy i warsztaty. Na początku festiwalu 21.08.2020 o godz. 12:00 otwarcie wystawy w Wieży Radziejowskiego - Il cuore di Tenebra dr. hab. Marka Szczęsnego, prof. UWM. Na dziedzińcu katedralnym artysta na oczach publiczności namaluje ostatnią pracę, która znajdzie się na wystawie. Wieczorem w pięknym ogrodzie szpitala św. ducha będzie można posłuchać koncertu "Harfa na przestrzeni wieków". Carlos Roberto Pena Montoya zagra utwory Jana Sebastiana Bacha,Georga Friedricha Händla,Alfreda Holy’ego,Félixa Godefroida,Claude’a Debussy'ego,Bernarda Andresa,Carlosa Salzedo.

W sobotę warsztat typograficzny i otwarcie wystawy prac międzynarodowego projektu letterpress LemPress SOLARIS dedykowanych pamięci Stanisława Lema i jego twórczości, Wozownia Sztuk przy ul. Katedralnej 6. Te działania są efektem współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Olsztynie i Pracownią druku FlyingFISH Leterpress z Bielska-Białej. O godzinie 15:00 w bazylice archikatedralnej we Fromborku będzie można wysłuchać koncertu
organowego Obudzić Astronoma! Requiem dla Kopernika. Na fromborskich organach zagra Łukasz Mikołaj Mateja, a w programie koncertu oprócz tytułowego Requiem Wolfganga Amadeusa MOZARTA także:
1.Felix MENDELSSOHN-BARTHOLDY
- II Sonata c-moll Op. 65 nr 2
2. Johann Sebastian BACH
- Chorały:
Komm, Gott, Schöpfer, Heiliger Geist BWV 667
Nun komm, der Heiden Heiland BWV 659
Wo soll ich fliehen hin BWV 646
3. Johannes BRAHMS
- Chorał:
Herzlich tut mich verlangen Op. 122 nr 10
4.Johann Sebastian BACH
- Toccata i Fuga d-moll BWV 565.
Wieczorem o godz. 20:00 spotkanie w Domu Kopernika - I Ty możesz zostać astronomem, które poprowadzą Edith Pilska i Magdalena Pilska-Piotrowska. W miejscu, w którym mieszkał Mikołaj Kopernik będzie można obejrzeć teleskopy i spojrzeć przez nie w niebo w miejscu, w którym czynił to Kopernik.

Na niedzielę zaplanowano koncert Musica Warmiensis, na który składają się utwory z zapisów nutowych odnalezionych w zbiorach Biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej „Hosianum” w Olsztynie. Są to utwory muzyki sakralnej z XVIII i pierwszej połowy XIX wieku prezentujące dawną tradycję muzyczną historycznej Warmii. Dla potrzeb koncertów został stworzony zespół wokalno-instrumentalny „Cappella Warmiensis Restituta”, w którego skład wchodzą muzycy grający na instrumentach historycznych i specjalizujący się w wykonywaniu muzyki dawnej. Są to: Mikołaj Zgółka (skrzypce, koncertmistrz), Kamila Guz (skrzypce), Bartosz Kokosza (wiolonczela), Krzysztof Sokołowski (kontrabas), Paweł Hulisz (trąbka), Filip Pysz (trąbka), Urszula Stawicka (pozytyw). Solistami są: Marzena Michałowska (sopran), Bartosz Rajpold (kontratenor), Łukasz Wilda (tenor), Maciej Straburzyński (bas). W programie koncertu znalazły się następujące kompozycje: Anonim - Offertorium III (XVIII wiek), Anonim - Litania Lauretanae BVM (XVIII wiek), Jan Křtitel Vaňhal (Johann Baptist Vanhal) - tercet Quis nos separabit (XVIII wiek),P. Homann - Missa C-dur na chór i orkiestrę (non post 1773).
O godzinie 17:00 w Nowym Pałacu Biskupim we Fromborku redaktor Robert Lesiński poprowadzi spotkanie z człowiekiem renesansu. W tym roku zaproszony został prof. dr hab. Wojciech Maksymowicz, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także neurochirurg i pasjonat sztuki.
Inspiracją dla organizatorów były wszechstronne zainteresowania Mikołaja Kopernika, który we Fromborku spędził swoje dorosłe życie i tu prowadził badania naukowe.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5