Uwaga kierowcy: Policja zyskała nowe uprawnienia

2019-11-07 10:40:46 (ost. akt: 2019-11-07 09:46:29)

Autor zdjęcia: Policja

Dzisiaj (7 listopada) wchodzą życie nowe przepisy dotyczące kontroli drogowych. Kierowcy mają nowe obowiązki, a policjanci nowe, znacznie rozszerzone uprawnienia.
Rozszerzono m.in. katalog możliwości wpuszczenia kierowcy kontrolowanego pojazdu do radiowozu. Jak podaje portal Interia pl: „Policjant będzie mógł to zrobić np. kiedy kierowca będzie chciał zapłacić kartą za mandat. Policjanci mogli to robić wcześniej, ale teraz zostało to uregulowane”.

To nie jedyna zmiana. W sytuacji przeprowadzania przez drogówkę tzw. szybkich testów trzeźwości, np. kontroli kierowców odwożących rano dzieci do szkoły, policjanci nie będą musieli legitymować się każdemu zatrzymywanemu do przeprowadzenia testu kierowcy.

Przeprowadzający kontrole policjanci będą także mogli parkować swoje radiowozy (zarówno oznakowane jak i nieoznakowane) praktycznie w każdym miejscu, o ile nie zagrozi to bezpieczeństwu innych uczestników ruchu drogowego. Policjanci będą mogli zatrzymywać się np. w zatoczkach przystanków autobusowych.

Polscy policjanci uzyskają uprawnienia znane dotąd nam z amerykańskich filmów. Jak informuje portal Interia.pl: „kierowcy będą musieli zawsze stosować się do poleceń policjantów. Prowadzący nie będzie mógł opuścić samochodu bez wyraźnego polecenia funkcjonariusza, ręce trzeba będzie trzymać widoczne na kierownicy. W innym przypadku może to się zakończyć mandatem karnym”.

1 stycznia 2020 roku wejdzie w życie jeszcze jeden przepis zwiększający uprawnienia policji. Policja, ale także Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa, Straż Graniczna oraz Służba Celno-Skarbowa, będą mogły sprawdzić stan licznika zarówno zatrzymanego do kontroli pojazdu, jak i pojazdu przewożonego np. na lawecie.

A co o nowych uprawnieniach sądzą kierowcy w Braniewie.- Jak ktoś jeździ prawidłowo – nie ma się czego bać. Tak uczył mnie mój ojciec, i tak ja uczyłem swoje dzieci – mówi 65-letni pan Wojciech.

opr. wch

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5