I Braniewskie Zawody Latawcowe

2019-09-13 12:16:28 (ost. akt: 2019-09-13 12:19:40)
Latawce, dmuchawce, wiatr. W sobotę, 28 września o godz. 10:00 na Stadionie Miejskim odbędą się I Braniewskie Zawody latawcowe. Zgłoszenia chętnych przyjmowane będą do 23 września w modelarni Spec Model i w Braniewskim Centrum Kultury.
I Braniewskie Zawody latawcowe to najnowsza inicjatywa modelarzy z grupy Spec Model. Na co dzień zajmują się budową modeli pływających, teraz chcą polatać.

- Chcemy polatać dlatego, że to fajna zabawa, a przy okazji nauka. I nie tylko liczymy na to, że ktoś kupi sobie drona. My chcemy, żeby to był prosty model latający. Dwie listewki, kawałek sznurka, kawałek papieru i można już sobie zbudować latawiec, doczepić ogonek z kolorowych bibułek i na sznurku wypuścić do góry – tłumaczy Piotr Butkiewicz z grupy Spec Model.
Zgodnie z regulaminem zawodów latawce mogą być płaskie, zrobione ze wspomnianych wcześniej dwóch listewek; mogą to być też obiekty skrzynkowe czyli latawce przestrzenne o różnych formach np. prostopadłościanów, ostrosłupów.

- Co tylko dusza wymyśli – podpowiada Piotr Butkiewicz. Pomysły można czerpać np. z internetu. Dużo jest filmików wyprodukowanych przez Chińczyków. Oni się tym fajnie bawią. Można podejrzeć, zainspirować się, zobaczyć jak to wygląda. To rozrywka dla każdego, bez względu na wiek. Tam dzieci, dorośli, a nawet sędziwi dziadkowie puszczają sobie małe formy latające wykonane z patyczków bambusowych.

Zgłoszenia chętnych do udziału w I Braniewskich Zawodach latawcowych przyjmowane będą do 23 września u organizatora przedsięwzięcia w modelarni Spec Model i w Braniewskim Centrum Kultury przy ul. Katedralnej 9. Tam również dostępny jest regulamin zawodów.

- Modele najlepiej zacząć budować już teraz. Jeżeli ktoś miałby trudności zapraszamy do nas, do modelarni funkcjonującej w BCK. Można uzyskać pomoc, wskazówki, wsparcie. A jeżeli nie uda się samodzielnie takiego latawca wykonać, to w ostateczności można go kupić, ale my preferujemy te wykonane samodzielnie – zachęca organizator zawodów.

Zawody odbędą się w sobotę, 28 września na Stadionie Miejskim w Braniewie. Latawiec musi poszybować w górę i kawałek się przelecieć.

- Wskazany byłby niewielki wiatr, który unosiłby latawce, bo na tzw. bezwietrzu trzeba będzie dużo biegać - mówi Piotr Butkiewicz.

Sędziowie punktować będą m.in. za lot i za konstrukcję latawca oraz jego zdobienie. Dokonają analizy jakości wykonania obiektu i wkładu pracy zawodnika. Każdy uczestnik otrzyma dyplom i medal. Najlepsi dodatkowo nagrody rzeczowe.

Marta Hajkowicz

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5