Zagrożenie pożarowe. Terytorialsi ćwiczyli ze strażakami [ZDJĘCIA]

2019-08-08 12:47:39 (ost. akt: 2019-08-08 13:23:56)

Autor zdjęcia: 43 Batalion Lekkiej Piechoty w Braniewie

Pierwsza grupa żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej skończyła szkolenie z zakresu współdziałania z innymi służbami w przypadku wystąpienia pożaru, klęski żywiołowej lub innego miejscowego zagrożenia. Wśród kursantów byli również żołnierze z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
Żołnierze WOT są coraz częściej angażowani we wsparcie społeczności lokalnych w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowych. Tego typu działania są praktycznym wymiarem misji formacji jaką jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.

W Szkole Specjalistów Pożarnictwa na terenie Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu dobiegło końca szkolenie żołnierzy WOT – specjalistów z zakresu ratownictwa w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych. W dwutygodniowym szkoleniu uczestniczyło 30 żołnierzy WOT z trzynastu brygad OT oraz Centrum Szkolenia WOT. Byli tam również terytorialsi z Warmii i Mazur.

— Kurs to duża dawka praktycznych umiejętności — mówi st. szer. Dawid z 4W-MBOT. — Podczas zajęć uczyliśmy się jak zwalczać pożary oraz jak wykorzystywać w działaniach ratowniczych sprzęt, którym dysponuje WOT. Instruktorzy z zaangażowaniem przekazywali nam swoją wiedzę. A kurs uświadomił nam jeszcze bardziej, że podczas akcji kryzysowych najważniejsza jest współpraca.

Na Warmii i Mazurach stale wzrasta liczebność formacji, a co za tym idzie zwiększa się nasycenie terenu województwa żołnierzami OT. Zgodnie z przewidywaniami dowództwa WOT, żołnierze formacji są często pierwszymi lub jednymi z pierwszych na miejscu zdarzeń (wypadki, pożary i inne). Dlatego tak ważne jest, aby posiadali oni umiejętności i kwalifikacje do działania w sytuacjach kryzysowych, zwłaszcza w terenie lesistym.

— Przeprowadzone szkolenie w istotny sposób przyczynia się do budowy kompetencji żołnierzy OT w zakresie prowadzenia działań gaśniczych i ratowniczych — mówi gen. dyw. Wiesław Kukuła, dowódca WOT. — Kompetencje te nie tylko wzmacniają potencjał Sił Zbrojnych, ale również czynią silniejszymi i bezpieczniejszymi lokalne społeczności. Są klasycznym przykładem kwalifikacji i zdolności podwójnego zastosowania niezbędnych dla obywateli-żołnierzy wchodzących w skład najmłodszego rodzaju sił zbrojnych. Wyrażam wyrazy wdzięczności dla kierowanego przez płk. Andrzeja Nawrockiego Inspektoratu Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, a także kadry Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu za zaprojektowanie i przeprowadzenie kursu.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

Komentarze (5) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. terytorialsi #2774230 | 5.173.*.* 8 sie 2019 23:58

  Szkoda ze nie bitelsi.... Co za nazwa

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz

 2. bardzo pozytywne info #2774212 | 89.39.*.* 8 sie 2019 23:14

  szkoda, że zawsze znajdzie się kilku kacapów i pożytecznych idiotów, którzy nie pojmują istoty WOT. skoro dzialaja w stanach, szwecji i wielu innych krajach - to dlaczego nie mamy miec ich w Polsce.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz

 3. Jola #2774183 | 151.248.*.* 8 sie 2019 21:44

  Oni nie żartują

  odpowiedz na ten komentarz

 4. slayer #2773988 | 176.221.*.* 8 sie 2019 15:36

  Zabawa w wojsko. W razie konfliktu zbrojnego będą niezłe jaja.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Tankista #2773946 | 5.173.*.* 8 sie 2019 14:19

   Wow teraz czuję się bezpiecznie. Dzięki komandosa z ot

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5