Reagujmy! Upał może zabić!

2019-06-27 10:12:42(ost. akt: 2019-06-27 10:14:05)

Autor zdjęcia: Pixabay

Na dworze coraz cieplej, nadchodzą kolejne upalne dni. Apelujemy, aby pod żadnym pozorem, nawet na krótką chwilę, nie pozostawiać w zamkniętym samochodzie dzieci, ani zwierząt. Co możemy zrobić w takiej sytuacji?
Dziecko pozostawione w zamkniętym samochodzie w upalny dzień nie ma żadnych szans. Jak ostrzegają eksperci, po zaledwie 15 minutach w blaszanej pułapce, maluch może dostać udaru, kończącego się śmiercią lub nieodwracalnym uszkodzeniem mózgu i nerek. W takiej sytuacji, kiedy bezpośrednio zagrożone jest życie dziecka lub zwierzęcia, można np. wybić szybę w celu jego uwolnienia. Taki czyn nie będzie wtedy uznawany za przestępstwo. Należy jednocześnie wezwać policję. Czasem dzieje się to przez roztargnienie, bo kiedy dziecko cicho śpi, łatwo w pośpiechu o nim zapomnieć. Dlatego, jak radzą eksperci, warto przewozić z tyłu auta coś, bez czego nie opuścimy samochodu, jak torba czy dokumenty. Wtedy nie zapomnimy o dziecku. Często jednak niestety decyduje lenistwo, kiedy rodzicowi nie chce się wyjmować pociechy z fotelika, przekładać do wózka i zajmować się nim podczas krótkich zakupów.

Dziecko zamknięte w aucie...
Nawet krótki wypad do "warzywniaka" może kosztować życie lub zdrowie dziecka. 15 minut w zamkniętej blaszanej puszce, w pełnym słońcu, to za długo dla małego organizmu. W opinii lekarzy, kiedy ciało rozgrzeje się do temperatury 40 stopni, narządy wewnętrzne przestają działać, a przy 41,5 stopnia następuje zgon.
Pozostawienie dziecka w zamkniętym samochodzie to bezpośrednie narażenie go na utratę zdrowia, a nawet życia. Dzieci nie wolno zostawiać w samochodzie, niezależnie od pory roku. W upalne dni jest to jednak wyjątkowo nieodpowiedzialne zachowanie. Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut i może być zabójcza. Wytłumaczeniem opiekunów nie może być fakt, iż zostawili dziecko w samochodzie zaparkowanym w cieniu.
Apelujemy o reakcję na bezmyślność opiekunów. Zgodnie z art. 26 Kodeksu karnego „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.
- Nie wyobrażam sobie, że mogłaby zostawić swoje dziecko w aucie na takim upale lub jak niektórzy tłumczą "zapomnieć" o nim w natłoku spraw - mówi pani Katarzyna, mama 4-letniego Olafa. - Podczas takich upałów staram się wyjeżdżać z dzieckiem tylko rano lub po południu, gdy temperatura już spadnie. Dorosły człowiek źle znosi takie upały a tym bardziej małe dziecko. Jestem przerażona postępowaniem niektórych rodziców, ich bezmyślnością. Chwila nieuwagi może się zakończyć tragedią. Nie zawachałabym sie - dodaje.

Podobnie rzecz się ma ze zwierzętami. Zostawienie pupila w nagrzanym samochodzie w pełnym słońcu, to narażanie go na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia. Każdy, kto spotka czworonoga w takiej sytuacji, ma obowiązek zainteresować się sytuacją. Jeśli widzimy, że właściciel od długiego czasu nie interesuje się zwierzęciem zostawionym na upale, a zwierzę się wyraźnie dusi, trzeba zareagować. Zwykle wystarczy powiadomienie odpowiednich służb dzwoniąc pod numer alarmowy 112, ale bywa także, że bez wybicia szyby w aucie się nie obejdzie.
- Nie wyobrażam sobie, że można zostawić swojego pupila na tkim uple w zamkniętym samochodzie. Nie powinniśmy zabierać z sobą zwierząt w podróż samochodem jeśli planujemy załatwianie różnych spraw i wiemy, że nie będziemy mogli z sobą zabrać zwierzęcia. Często ludzie tłumaczą się, że wyszli tylko na chwilkę, żeby zrobić zakupy lub coś załatwić. Nawet w ten sposób naraża się pozostawione zwierzę na zagrożenie – uchylona szyba nie poprawi cyrkulacji gorącego powietrza wewnątrz pojazdu. Wcale też nie trzeba długiego czasu, aby zwierzę mogło ulec przegrzaniu, odwodnieniu, udarowi czy nawet uduszeniu – mówi pan Andrzej, właściciel dwóch psów. - Mienie nie jest tak ważne jak życie czworonoga.Nie zawahałbym się wybić szybę w aucie bedąc świadkiem takiej sytuacji - dodaje.
Właściciel, który w nieodpowiedzialny sposób zostawił zwierzę i spowodował jego cierpienie musi liczyć się z konsekwencjami prawnymi. Przestępstwo to ścigane jest z urzędu. Zgodnie z Ustawą o ochronie zwierząt, za wystawianie zwierzęcia na działanie warunków atmosferycznych, które zagrażają jego życiu lub zdrowiu, grozi kara grzywny lub ograniczenia albo pozbawienia wolności do 2 lat. Osoba która traktuje zwierzę ze szczególnym okrucieństwem podlega każe do lat 3

Apelujemy!
Nigdy nie zostawiaj dziecka w samochodzie!
Dzieci nie wolno zostawiać samych w samochodzie, niezależnie od pory roku.
W upalne dni usprawiedliwieniem nie jest pozostawienie dziecka w aucie zaparkowanym w cieniu.
Temperatura we wnętrzu samochodu potrafi wzrosnąć o 20 stopni Celsjusza w ciągu 10 minut. 27 stopni C na zewnątrz to nawet 60 stopni Celsjusza we wnętrzu auta.
Wystarczy kilkanaście, a nawet kilka minut, aby organizm dziecka zamkniętego w samochodzie podczas upału, przestał normalnie funkcjonować.
Przed odejściem od samochodu, zawsze sprawdzaj, czy w aucie nie zostawiłeś/aś dziecka. Dzieci, które śpią, nie upomną się o zabranie ich ze sobą.
Jeżeli zauważyłeś/aś dziecko zamknięte w samochodzie – nie bądź obojętny/a!
W sytuacji, w której odnalezienie właściciela samochodu jest możliwe (np. stacja benzynowa, sklep osiedlowy), zrób to niezwłocznie.
Jeżeli odszukanie rodzica lub opiekuna dziecka jest niemożliwe (np. parking pod centrum handlowym), zachowując ostrożność, zbij szybę w aucie, a następnie wezwij pogotowie i policję. Pamiętaj, że chroni cię tzw. prawo wyższej konieczności.
Jeżeli nie masz odwagi zbić szyby, zadzwoń pod 997 lub 112 i poinformuj o zaistniałej sytuacji.
Z prawa wyższej konieczności korzystaj z rozsądkiem. Jeżeli masz możliwość - udokumentuj stan faktyczny (np. zdjęcie telefonem, kontakt do świadków itp.).

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5